Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arı Kolonilerine Petek Verme Sistemi
#1
Muhterem meslektaşlarım.

Sitemizde sırası ve yeri geldikçe, kolonilere petek verme sisteminden bahsetmiştik.
Arının Zayıfı Olmaz, Arıcının Zayıfı Olur sloganımızla neleri ifade etmek istediğimizi lütfen iyi anlamalısınız.

Arkadaşlar, Polen, Bal, Propolis ve diğer arı ürünlerini elde edebilmek için, öncelikle eksiksiz bir arı bakımını yapmak gerekir.

Elbette düzenli bir bakımın getirisi olarakta, arıların petek ihtiyaçları olacaktır. 
Eksiksiz bir bakım sürecinde ana arının daha geniş bir alana yumurta atmasını sağlamak içinde petek verme sistemini bilinçli bir şekilde yapmak gerekir.
Bazı arkadaşlarımızın, bu konu ile ilgili bir takım sorular sormaları üzerine, konuyu kendi başlağı altında anlatmayı uygun bulduk.

Yüksek bal verimi alma sistemini uygulayan arkadaşlarımın, erken ilkbahara hazırlık döneminde, arılarının hızlı bir gelişme göstermeleri karşısında, kolonilerine aşağıdaki tarifimiz üzere petek vermelerini tavsiye ederiz.
Arkadaşlar, aşağıdaki tarifimizi uygulamanız esnasında, kolonilerinizin içindeki, kışlık bölüm tahtalarınızı kolonileriniz 8 çerçeveyi tam anlamıyla basana kadar çıkarmayınız. 

Arılar, kesintisiz ve düzenli bir bakıma denk olarak gelişmelerini hızlandıracaklardır.

Örneğin 5 çerçevelik bir arıyı düzenli bir bakıma aldığınız zaman, ilerleyen günlerde en dıştaki çerçevenin üzerine arıların biriktiği hatta o çerçeveye petek isteğinin olduğunu bildirmek için küçük bir parça ek petekte öreceklerdir.
Yeni petekli bir çerçeveyi (Mini petek ördülerse iptal edin) arıların sarktığı en dışa yerleştirin.

Bir veya iki gün içinde o peteğin örüldüğünü göreceksiniz. İkinci bir peteğe ihtiyacın olduğu anda, bir evvelki verdiğiniz peteği ordan alıp, en dipteki ballı polenli peteğin bir önünü aralayarak oraya yerleştirin.

İkinci peteği yine dış kısam koyarak, o peteğinde örülmesini bekleyin.
Aynı şekilde verdiğiniz ikinci peteğinde örüldüğünü gördüğünüz anda bu defa, en dipteki çerçeve dahil, 3 çerçeve atlayıp çerçeveleri aralayıp oraya boşluğa ikinci örülmüş olan çerçeveyi yerleştirin.

Üçüncü çerçeveyi en dışa yerleştirip onunda aynı şekilde örüldüğünü görünce, bu defa 5 çerçeve atlayıp oraya boşluğa yerleştirin.
Dördüncü çerçeveninde örüldüğünü gördüğünüz zaman zaten arınız 9. çerçeveyi tamamladı demektir.

Dördüncü çerçeve örüldüğü zaman bu çerçeveyi ilk örülen yeni petekli çerçevenin önüne yerleştirin ve l0. çerçeveyide koloninize verin.
Değerli dostlarım bu şekildeki bir çerçeve verme sistemi ana arının daha düzenli ve geniş bir alana yumurta atmasını sağlayacaktır.
Ancaak, konumuzun baş tarafında belirttiğimiz gibi, sürekli ve düzenli bir bakım ile bu çalışmayı yapmalısınız. Elbette çok güçlü nektar içeren bitki türlerinin olduğu bölgelerimizde yok değildir.

İmkanlarınız dahilinde, tedbiri elden bırakmayın inşaallah.
Evet dostlarım, 5 çerçeveli bir kolonimize etkili bir bakım yaparak 5 tane daha çerçeve verilmesini izah etmeye çalıştık.

Şimdi şöyle bir düşünün bakalım, 5 çerçeveli bir koloniyi etkili bir bakıma aldınız. Bu koloninin ana arısı önce mevcut çerçevelere yumurta atmış ve sizin etkili bakımınız sayesindede yumurta kapasitesini gün be gün genişletmişti.
Öncelikle mevcut 5 çerçeveye atılan yumurtalar, besleme işinin devam ettiği sonraki günlerde çıkmış ve koloniniz hızlı bir gelişmeyi yakalamıştı.
Bunun dışında koloninizin 5 çerçeveyi daha işleyip bunlardanda çıkan genç işçi sayıları kovanın kuluçkalık bölümünü doldurmuştur.

Bu şekildeki bir koloni 60 bin ile 75 bin asker kadrosu olacaktır.
Etkili bakımınızı daha önce bahsetmiş olduğumuz, nektar akımının başladığı gün ile bağlantılı olarak oluşturmanız gereken 51 günlük besleme sistemiyle yürüttüğünüzü bir düşünün bakalım.

Normal şartlarda kolonilerinizin ikinci ilavelerinini ful ettiğini gözlemleyeceksiniz.
İlerleyen günlerde güçlü kolonilerden zayıf kolonileri güçlendirmek için, takviye sistemlerini anlatan konumuzuda sitemizde yayınlayarak siz muhterem dostlarımın hizmetlerine sunacağız inşaallah.

Allah cc hazretleri gerek bizim mesleğimizde, gerekse diğer meslek dallarında çalışan insanlara, helalinden hayırlı bol mahsuller nasip eder inşaallah.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi