Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arıcılıkta Genel Kontrol
#1
Değerli dostlarım.

Kış mevsiminin hüküm sürdüğü bu günlerde (Ocak ayı) kolonilerinizin, kapaklarını açmanız hiçte akıllı bir davranış olmayacaktır.
Kolonilerin açık tehlikesi ile ilgili yazımızı okuyanlar hatırlayacaklardır, son güz döneminde kışlık yeterli bal stoku ayarlayamadığınız kolonilerinizin olası tehlikelere düşmemesi için uyarılarda bulunmuştum.

Şu an ise, bu kolonilerinizin kapaklarını açmadan, uçuş deliklerini gözlemleyerek, kolonilerinizin açlık sınırına gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. 
Şöyle ki;

Arılığınızdaki tüm kolonilerin, uçuş deliklerini gözlemleyin. Bu gözlemleme esnasında, ince bir talaş şeklinde veya biraz daha büyük şekildeki talaş gibi mini yığıntıları görüyorsanız durumun aciliyetini anlamanız gerekir.
Bu şekildeki gördüğünüz durumlar, kolonilerinizin bal stoklarının azaldığını veya bitmek üzere olduğunu ifade etmektedir.

Burada bazı inceliklere girmek istiyoruz. Anlatmaya çalıştığım olay, aşırı iklim soğukluğunun yaşandığı bölgelerimizde ise, güneşli bir anı takip edip, çok kısa bir süre içinde naylon torbalar içindeki keklerinizi l4 ila l6 mm lik delikler açarak, arıların yoğun olduğu bölgelerin üzerine koyup hemen kovan kapağını kapatın.
Dostlarım, arıyı kışlık duruma getirme mevzuatı ile ilgili birtakım açıklamalar yaptığımız yazılarımızı mutlaka okumuşsunuzdur.

Açık tehlikesi veya bal stoklarının zayıfladığı durumlarda, yapmanızı tavsiye ettiğim kovan içi kılıflama sisteminin ne kadar önemli olduğunu, ilave yem verme anında çok daha iyi anlayacaksınız.

Ilıman iklime sahip olan yerde bulunan dostlarımız ise diğer bölgelerde arıcılık yapan dostlarımıza göre ısı avantajından dolayı daha şanslıdırlar.
Bahsettiğimiz şekilde bir görselliği tespit ettiğiniz anda hiç zaman kaybetmeden kolonilerinize yukarıda izah ettiğimiz gibi naylon torbalar içerisindeki kekleri en fazla 3 tane delik açarak çerçevelerin üzerine yerleştirin.
Değerli dostlarım, daha havalar ısınmadı, zamanı var, arılar işini bilir veya en tehlikelisi İDARE ETSİNLER gibi geçerli Hiçbir dayanağı olmayan tabirlerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Belkide koloni başına verebileceğiniz birer kiloluk kek onlarca koloni kayıplarınızı ortadan kaldıracaktır.

Arıyı kovanlara kovanları da köhne bir köşeye terk ederek hayalinizde beklediğiniz verime ulaşma imkanınız olmayacaktır.

O mini, mini devleri anlamak, sevmek ve bir BEBEK misali korumamız gerekmektedir.

Allah cc hazretleri tüm meslektaşlarıma zayiatsız bir kışlamayı atlatmamızı nasip eder inşaallah. 

Ahmet BİRBİLEN. ahmetbirbilen46@hotmail.com

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi