Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arı Kolonilerinde Açlık Tehlikesine Karşı Dikkatli Olun
#1
İçinde bulunduğumuz kış mevsiminde birçok meslektaşlarımızın güz beslemelerini yapmadıklarından veya yapamadıklarından dolayı kolonilerinin açlıkla burun, buruna geldiği ve neler yapabilecekleri bize soruluyor.

Böyle bir durumla karşılaşan arıcılara, neler yapmaları gerektiği hususunda telaşa düşmeden bazı tavsiyelerimiz olacaktır. 
Tavsiye hususlarına geçmeden, öncelikle kolonilerin kış düzenlerinin nasıl olması gerektiği konusunda sitemizde daha önce yayınladığımız yazılara tekrardan bir göz atmalarını tavsiye ederiz.
Orada bahsettiğimiz üzere bir kışlatma düzenini sağlamışsanız; öncelikle aşırı ısı kaybını engellediniz demektir.
Sitemizdeki yazılarımızı, sürekli takip eden dostlarımız iyi hatırlayacaklardır ki, özellikle geç sonbaharda yapılması gerekenler üzerinde ısrarla durmaya gayret ettik.

Dikkat ettiyseniz, Açlık tehlikesi ile Kovanların iç sıkıştırma olayları birbiriyle ayrılmaz bağlantılardır.
Eğer kolonilerin yeterli düzeyde kışlık erzakını bırakmamış veya beslemeyle de sağlayamamışsanız, birde kolonilerin arısız bölümlerini rutubet emici maddelerle doldurmamışsanız, kolonileriniz iki olumsuz etkenle mücadele etmek zorundadırlar.

Ben kolonilerimin kışlık erzakını ayarladım ama arısız kısmını rutubet emici maddelerle doldurmadım diyorsanız, havanın yağışsız olduğu bir anda, gayet seri ancak, arıları huzursuz etmeden boşlukları doldurun.
Öte yandan, boşlukları doldurdum ama azığı yetersiz diyorsanız, işçi arıların, en kısa mesafede ulaşıp yiyecekleri mesafeye katı olarak tüketilebilecek arı keki vermelisiniz.

Bazı kişiler, arılara kek verilmez gibi sözüm ona cahil otoriter sözlerle hem kendi kolonilerine, hemde yakınlarında olan temiz kalpli meslektaşlarımıza zarar vermektedirler.

Arkadaşlar, her arıcı kendi kolonilerinin durumunu daha iyi bilir. Yukarıda bahsettiğim hususlar, sizin kolonilerinizde de mevcut ise, geç kalmaktan dolayı ahları vahları oynamaya hazırlanmayın.

Havanın yağışsız olduğu anları takip edip işlemleri tamamlayın.
Bu şekilde hassas olmamın tek amacı güzel yurdumuzun milli ekonomisine kendi mesleki alanımızda katkıda bulunmaktır.
Biliyorsunuz bir metanın, kaybedildikten sonra tekrar yerine konması hayli bir külfete yol açar. 

Önemli olan tedbiri vaktinde alabilmektir. Öyle Ya da böyle kolonilerin açlık veya arısız bölümlerini doldurmakta geç kaldıysanız hiç zaman kaybetmeyin inşaallah.

Burada bir konuyu da vurgulamak istiyorum. Eğer meslektaşlarımdan kek temin etmek isteyenler olursa, msn adresimizi biliyorsunuz.
İmkanlar dahilinde arzu eden dostlarımıza otobüs veya kargo ile kek yollayabiliriz.

Lütfen bu konuyu reklam veya ticari aktivasyon olayı olarak yanlış anlamayın.
Bir kez daha belirteyim ki, birimizin kaybını hepimizin kaybı olarak gören birisiyim. Bunu anlamak için sitemizdeki yazdıklarıma dikkat etmeniz yeterli olacaktır.


Allah cc Hazretleri cümlemize zararsız ziyansız bir kışlama nasip eder inşaallah.

Ahmet BİRBİLEN.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi