Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gizli Yağmaya Karşı Dikkatli Olun
#1
Muhterem meslektaşlarım, kurak ve yeterli nektar akışı olmayan bir sezonu tamamlamak üzereyiz.

Kolonilerinizi, sık sık kontrol etmelisiniz. Açık yağmacılığı gözle görme imkanına her an sahipsiniz ancak, gizli yağmacılık olayı çok enterasandır.
Bir çok arıcı arkadaşlarımızın, arılarını kışlatma düzenine almak için son bir kontrol yaptıklarında, bazı kovanların talan edilmiş olduğunu, bomboş peteklerin olduğunu, hatta açlıktan ölümle burun buruna gelen bir avuç arıları buldukları vakidir.

Bazı arı kolonileri, genetik özelliklerinden dolayı aşırı bir yağmacılık özelliğine sahiptirler.

Bu özelliklere sahip olan arılar, sanki normal çalışmalarına devam ediyormuşcasına zayıf veya, kovan savunmasında yeterli genetik özellik taşımayan kovanları yavaş yavaş yağma yapmaktadırlar.

Özellikle kurak ve yeterli nektar akımının olmadığı sezonlarda bu şekildeki arı davranışları çok sık görülmektedir.

Mesele bir kovanın yağma edilmesi olayı değil, fırsat verildiği veya yeterli tecrübenin olmayışından dolayı bir çok kovanın yine yukarıda izah ettiğim kovanlar tarafından yağma edilebileceklerini hatırlatmak istiyorum.
Gizli yağmacılık, tek bir koloninin diğer bir koloniyi yağma etmesidir. Ancak bu o kadar sakin ve düzenli olurki, yeterli tecrübe edinmemiş bir arıcının bunu farketmesi ilk etapta nerdeyse imkansızdır.

O arıların düzenli çalıştığını, hatta bir kovanının diğer kovanlara nazaran daha fazla işçi arı çalışmasının olduğunu zannedebilirsiniz. Hatta, o fazla bir çalışma gibi gözüken kovana giren çıkan arıların, çok azının abdomen halkaları dolgun görünebilir.

Bu şekilde gizli yağmaya maruz kalan kovanın, giriş deliğinde kovan savunması için duran bekçi işçi arıların, kovana giren çıkan bu arılara, kovan savunma özelliklerinin genetik bakımdan yeterli olmadığından dolayıda hiç bir şey yapmadıklarını görürsünüz.

Bir diğer mevzuu, gizli yağmaya maruz kalan kovanınız, kendi arılığınızdaki bir kovan tarafından yapılabileceği gibi çevrede bulunan başka bir kovanın arıları tarafından da yapılabilir.

Böyle bir durumu sezdiğiniz zaman o kovanın en az 1 mt mesafesine kadar yaklaşıp, kovana girip çıkan arıları dikkatli bir şekilde seyredin.
Uçuş deliğinden çıkan işçi arıların, delikten dışarı çıkma esnasında, deliğin herhangi bir yönüne doğru biraz yürüdüklerini, antenlerini ön ayakları ile temizlediklerini, tam uçma anında, kovan önünde birkaç kısa tur atıp uçup gittiklerini görürsünüz.

Anlatılan durumu gördüğünüz veya şüpelendiğiniz zaman, durumu test etmelisiniz. 
Kovanın uçuş deliğini hemen bir malzeme ile daraltın.
Kovanın uçuş deliğine arıların çok zor girebilecekleri kadar kuru otla kapatın.
Beş dakika beklediğinizde, gelen arıların çok telaşlı olduğunu görürsünüz.
Bu sıraladıklarımı yapıp, telaşlanmayıda gözlemleyince, kovanınızın uçuş kapağını 15 dakika kadar kapatın. Bu kapatma sürecinde o telaşlı arıların yavaş ümitlerini kestiklerini ve kovanın önünü terkettiklerini görürsünüz.
Kapatmış olduğunuz kovanın uçuş kapağını, yağmacı arıların orayı terketmeleriyle beraber tekrar açın.

Eğer bu durum, ikindi sonrasında arılarınızı şurupla besleme esnasında olmuşsa bir sonraki gün o kovan için önleyici tedbirleri almalısınız; şöyleki.

. Kullandığınız yemlikleriniz, şurupluklar sızdırma yapmış olabilir.
. Arılarınızı şerbetle besleme esnasında, şerbet kovan içine dökülmüş olabilir.
. Kovanın yeterli arı mevcudu olmayabilir.
. Kovan uçuş deliği çok geniş olabilir.
. Kovanda herhangi bir hastalık olabilir.
. Bu kovanın ana arısı olmayabilir.

Gizli yağma, tabirini tek bir kovana yapılması hesabıyla kullandığımı umarım anlamışınızdır. Sizler arıcılıkta geniş çapta yağmanın nasıl olduğunu mutlaka biliyorsunuzdur.

Yağma yapılan kovanın, yağma yapılması esnasında, bulaşıcı arı hastalıklarının gelmesi ve diğer kovanlarada bulaşma ihtimalini unutmayın.
Yukarıdada izah etmeye çalaştığım yağma olayı, bir arılıkta yoğun ve bir kaç kovana değil, tek kovana yapılmaktadır.

Düzenli bir takip yeteneğini elde edemeyen meslektaşlarımın bu tehlikeye düşmeleri ihtimal dahilindedir. Elinizden geldiğince gözlemleme yeteneğinizi geliştirmeye çalışın inşaallah. 

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi