Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Petekli Bal Hasadı ve Güvelenme
#1
Gelirlerini arıcılık yaparak kazanmaya çalışan insanların bir sezon boyunca vermiş oldukları emeklerinin karşılığı olarak hasat ettikleri balların hangi şart ve ortamlarda tutmaları çok önemlidir.

Üzülerek belirtelim ki, gerek süzme balların gerekse petekli balların hasat edilmesi esnasında yapılan uygulamaların, tüm arıcılarda olmasa da, çok yüksek oranlarda hijyenik şartlara uyulmamaktadır.

Peteklerdeki balların, süzme bal olarak alınması esnasında kullanılan malzemelerin, ne derece temiz olup olmadığına hiç dikkat edilmemektedir. 
Elde edilen süzme balların, Sağlık ve Tarım Bakanlıklarının uygun gördükleri ve yönergeler halinde yayınladıkları, laklı tenekeler içerisinde bulundurulması gerekmektedir. Aynı zamanda bu laklı tenekelerin, kullanılmamış olması ve daha önceden kullanılan tenekeler olmaması gerekmektedir. 

Ancak bir çok arıcıların, yoğun halda bal satıyı yapan işyerlerinden, boşaltılarak biriktirilen tenekeleri alıp, tekrardan kullandıkları bir gerçektir.

Kristalize olan bal, olmayan bal tartışmasından önce, temiz bal temiz olmayan bal sorgulamasının ön plana çıkması daha önemli bir konudur. 
Arıcılık yaparak geçimini temin etmeye çalışan vatandaşlarımızı, süzme balın hasat edilmesi ve önerilen tenekeler içinde tutulması hususlarında bilgilendirmekse tarım il müdürlüklerine düşmektedir.

Periyodik sistemlerle, arıcıların, süzme ballarını nasıl hasat etmelerini, hangi petekli balların süzme bal olarak alınabileceğini ve sağım esnasında kullanacakları malzemelerin temizlikleri anlatılmalı ve arıcı camiasının bilgilendirilmesi sağlanmalıdır.

Daha önceki konularımızda, süzme bal tüketimine ağırlık verilmesi gerektiğini ve bu sayede arıcılarımızın temel petek ihtiyaçlarının sağlanacağını belirtmiştik.
Yine gelişmiş ülkelerde, petek bal tüketiminden ziyade süzme bal tüketimin ön planda olduğunu da ayrıca belirtmiştik.

Bal tüketiminin bir kültür meselesi olduğunu, eğitimsizlikten kaynaklanan suçlamalara meydan vermemek için zaman kaybetmeden gerekli planların hazırlanarak halkımızın bilgilendirilmesi gerekir. 
Petek balın hasadında dikkat edilmesi gereken önemli konuları ise şöyle sıralayabiliriz.

Yeterli olgunluğa erişmemiş petekli balların alınması doğru değildir, şöyleki bir çerçeve üzerindeki sırlanan bal oranı çerçeve boyutları dahilinde % 75 ini aşıyorsa, petekli bal olarak hasat edebilirsiniz demektir. 

Neden böyle bir açıklama yaptığımızı düşünen meslek taşlarımız varsa, amacımız petekli bal tüketimini en az düzeye çekmeyi hedefleyerek, yeterli düzeyde temel petek kullanımında kullanılmak üzere mum elde etmeyi palanladığımızdandır.

Şimdi konumuza geri dönelim. Çerçevenin % 75 ve daha üssü oranlarındaki sırlanmış balları hasat edebilirsiniz. Ancak, hasat ettiğiniz petekli ballarınızı bir gecelik soğutma yani dinlendirme sürecinin olduğuna dikkat etmelisiniz. 
Gereken soğutma ve dinlendirmeyi yaptıktan sonra, tozlanma ve dış parazit olaylarına karşı koruma amacıyla, naylon çerçeve torbalara koyup, ağız kısımlarını ise pratik zımba teli ile ambalajlamayı tamamlayınız.
Ambalajlama işlemlerini tamamlayınca işin daha önemli bölümüne geldiniz demektir.

Farkındaysanız, normal şartlarda bu şekilde paketlemiş olduğunuz, petekli ballarınıza dışarıdan herhangi bir mum güvesinin girme imkanının olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak normal ısı ortamlarında saklayacağınız petekli ballarınızda birkaç gün içerisinde, mum güve tahribatlarının başladığını göreceksiniz.

Sebebi ise, arıların bal özü toplamaları esnasında, ziyaret ettikleri çiçeklerde gözle görünmeyecek kadar küçük durumda bulunan kelebek yumurtalarının bulunmasıdır. Arıların ayaklarında getirdikleri polenlerin, petek gözlerine istif edilmesi esnasında gelen kelebek yumurtalarıda cabası olacaktır. 
Yani petekli ballarınızın, zaman içinde güvele
nmesinin sebebi budur. 

İşin çözümü iki yolla halledilebilir.

1.Gayet serin ve rutubetsiz (Toprak altında yapabileceğiniz) depolarda.

2.Soğuk hava depolarında (Yüksek dondurucu seviyede olmamak kaydı ile) 
Sunmuş olduğum iki öneri dışında, insan sağlığını hiçe sayarak, gerek bilinçli gerekse bilinçsiz olarak, kükürt veya diğer maddelerle güvelenmeyi engelleme çalışmaları, kesinlikle yanlış ve insan sağlığı açısından da son derece hatalı davranışlar olacaktır.

İkinci önerimizin, bireysel olarak maddi sıkıntılara düşüreceği yolundan hareket edecek olursak; 
Birkaç arıcı meslektaşınızla bir araya gelerek, yapılacak olan masrafları ortaklık sistemiyle karşılayarak bir soğuk hava deposu da inşa edebilirsiniz. 
Ancak yüksek miktarlarda, kovan ve kovanlardan elde edeceğiniz ballarınızı, sıcak iklim şartları geçene kadar soğuk hava depolarında, mum güvelenmelerinden koruyabilirsiniz.

Konumuzu özetleyecek olursak; Yurdumuzdaki arıcıların ihtiyacı olan, temel petek üretiminde kullanılacak mumların, yurt dışından gelmesine engel olma düşüncesinde bir vatan sever iseniz!!!!!! 

Lütfen süzme bal tüketimini destekleyici çalışmalar içerisinde bulunmalısınız.
İllaki petekli bal, hasadı üzerinde ısrar ediyorsanız yukarıdaki seçeneklerden bir tanesini seçip gerekli tedbirleri almak zorundasınız. Zorundasınız diyorum çünkü, bir arıcılık sezonu içinde, belki de ikinci hasat yapma imkanına sahip olmayabilirsiniz.

Arıcıların yapacakları, bireysel veya toplu girişimler neticesinde üstesinden gelebilecekleri, yukarıda öneri olarak sunduklarımızdır. 

Bütün bu sıraladıklarımız ve Türkiye arıcılığı adına devletimizin ne yaptığını ve yapmayı planladığı hakkında henüz elimize bir bilgi ulaşmadı. Bakalım ve bekleyelim, yarınlarda neler olur neler biter Allah bilir. 

Tüm arıcı meslektaşlarıma hayırlı ve bol ürün hasat etmelerini temenni ederim.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi