Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arı Kolonilerinin Sonbahar Bakımları
#1
Mevsimin düzenli gidişi ve bol bir nektar akışının yaşandığı yıllarda, kolonilerin kışlık bal stoklarını gözü darlık yapmadan fazlasıyla bırakmak en akıllı bir seçimdir. 

Birazcık tamahkarlık, kış ihtiyacından daha fazla miktarda alınacak bir çerçevelik bal belkide o kolonilerin kış mevsiminde ölmelerine yol açabilecektir. 
Buna karşılık yeterli derecede kışlık zahire olarak konacak balların belkide ilkbaharda arıcıya iadesi olacaktır. Böyle bir durum ortada yoksa ve kışlık stokların yetersiz görüldüğü yıllarda 15 ile 20 günlük bir programla kolonilerin firesiz bahara ulaşmaları sağlanabilir. 

Son bahar’ da şuruplama yapma konusu ile ilgili çok önemli bir öneride bulunmak isteriz. Bu önerimizi eksiksiz deneyebilirsiniz. Her hangi bir kovanınızdaki, maddi imkanınız varsa tüm kovanlardaki balların tamamını süzme makineniz aracılığı ile süzme yapın alın. 

Ardından bulunduğunuz bölgenizin son güz mevsim özelliklerini göz önünde bulundurarak Eylül ayının l0’u ile Ekim ayının 20’si arasındaki sürede şekerli şurubun hazırlanması ile ilgili anlattığımız inceliklere uymak kaydıyla arılarınızı her gün ikindiden sonra kesintisiz belirttiğimiz süre kadar şuruplamaya devam edin. 

Erken ilk baharda bir arı kolonisinin, doğal nektar akımıyla petek ördüğü gibi, aynı durumu bu şuruplama yani güz beslemesinde bizzat görebilirsiniz.
Böylesi bir işlemden elinize geçecek olanlara gelelim.

l- Elde edeceğiniz süzme bal ile, arılara vereceğiniz şekerden yaptığınız şurubun maddi karşılıklarını bir mukayese edin bakalım.

2- Süzme balı elde ederken iptal edebileceğiniz peteklerden, yeni sezonda kullanacağınız bal mumlarını elde edileceğini,

3- İptal edeceğiniz peteklerin yerine koyacağınız yeni peteklerden çıkacak olan işçi arıların sezon içinde çıkan işçi arılara göre daha iri cüsseli olacaklarını,

4- Bu şuruplama ile ana arının atacağı yumurtalarla, kovanlarınızın kışa genç kadro ve yüksek asker kadrosuyla gireceğini,

5- Bütün bu çalışmalarınızın hem size hemde milli ekonomiye katkıda bulunacağının bilincine bizzat gözlerinizle izleyerek şahit olacağınızı belirtiriz.

Burada maksat sadece kışlık stok değil aynı zamanda Prof.Dr.Lenski’nin daha önceki panelde anlattığı gibi narenciye balının hesap edilmesi olmalıdır. Kolonilerin beslenme işlemleri tamamlanır tamamlanmaz varsa Varroa mücadelesi tam ve eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. 

Yaşlı analar tesbit edilerek ya yenilenmesi veya zayıf ama genç analı kolonilerle birleştirilerek güçlü koloniyle kışa girilmelidir. Bütün bu işlemlerin tamamlanmasıyla artık kolonilerimizi kışa sokabiliriz demektir.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi