Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bal Hasadı Çalışmaları
#1
20 Ağustos - 15 Eylül Tarihleri : İlimiz genelinde hemen hemen bütün yörelerde nektar akımının sonu denilebilir. Bu nedenle aşağıda anlatacağım maddeler titizlikle göz önünde bulundurulmalıdır.

1- Yeterli olgunluğa gelmiş peteklerden süzme bal elde etmek isteniyorsa elde edilen ballar TSE’nün uygun gördüğü ve LAKLI tenekelere doldurularak, tenekelerin tabanları beton zeminden yükseltilerek istif edilmelidir. 

2- Balın kristalize olması doğal bir olay olduğundan, illaki kristalize olmasın deniliyorsa sulu bir metal fıçı içinde 65 oC’de 10 dakika tutmak gerekir. 

3- Petekli olarak alınan ballarda mum güvesi olayına karşı şu noktalarda dikkatli olunmalıdır.

a) Petekli olarak hasad edilen balların naylon torbalarla paketlenmesine geçilmeden önce dinlendirme işlemine tabi tutulduktan sonra paketlenmesi yapılmalıdır. 

b) Zaruretlerden doğan ve polenli olduğu halde hasad etmek zorunda kaldığınız petekli ballarınızı ancak soğuk hava depolarında güvelenme tehlikesinden koruyabilirsiniz. 

c) Hiç bir teknik arıcılık sisteminde olmayan, sadece cehalet ve bilgisizlikten dolayı elde etmiş olduğunuz balların, güvelenmemesi için naftalin kesinlikle kullanılmamalıdır. 

Bazı kendini bilmez şahsiyetler, bilimsel açıdan kesinlikle yanlış olan, sadece ürettikleri Şekerli balları piyasada rahatça satabilmek için İYİ VE KALİTELİ BAL DONMAZ yalanını sanki gerçekmişcesine toplumumuza kabul ettirmeye çalışmaktadırlar. 

Buradan bu konu hakkında igili olabilecek bütün kamu kurum ve kuruluşlarına seslenerek diyorumki; Gelin hep birlikte el ele vererek toplumumuzda gerçek balı öncelikle besin kaynağı, hatta İlaçtır diyebilen saf ve tertemiz duygularla dolu insanlarımızın bu tür duygu ve düşünceleriyle daha fazla oynanılmaması için işbirliği yapalım. Bakınız böylesi bir işbirliğinden neler elde edebileceğimizi anlatmaya çalışayım.

Öncelikle Şekersiz bal üretimi yapan dürüst çiftçilerimizin üretmiş oldukları balların daha yüksek fiyata satışı temin edilerek; çiftçinin maddeten desteklenmesi sağlanacaktır. 

Diğer yandan vatandaşlarımıza temiz ve kaliteli ürünler sunarak, onların arıcılara olan güven duyguları yeniden kazanılabilir. 

Hatta ve hatta mümkün olsa da şekerden bal yaptıran arıcıların bu esnada kullandıkları malzemelerin temizlikle hiçbir alakasının olmadığı halkımıza gösterilecek olsaydı çıkacak sonuçlar neler olurdu çok merak ediyorum.
Hakiki bal üretiminin desteklenerek, hangi bal üreticisinin dürüst hangisinin gayrı dürüst olduğu konusunda şahsıma söz verildiği gerek kamusal mekanlarda, gerekse insanlar arasında sürekli bu konuda mağdur edilen dürüst arıcılarımızın durumlarını anlatmışımdır. 

Şu anda bilgisayarımda yine bu konuları yazmaya devam ediyorum. Bilemem ama belkide bu anlatmak istediklerim sadece bu satırlarda sınırlı kalıp hiç kimsenin okumasına da sunulmamış olacaktır. 

******Makamlarını kaybetme korkusuyla denetim yapmaktan korkan devlet kademesindeki saygı değmez devlet görevlileri.

******Görev yaptıkları yerden tayin edilme veya açığa alınma korkusuyla böyle önemli bir besin kaynağının denetiminde görev almak istemiyen veyahutta birilerinin araya girmesiyle geri adım atan teknik bilgiye sahip devlet görevlileri.
******Gösteri, tanıtım ve panellerde döner sermayelerinden çektikleri paralarla hiçbir fedakarlıktan kaçmayan Üniversitelerimiz. 

****** Son günlerde Organik bal üretiminin önemini anlatan, gerek görsel gerekse yazılı basının traj kahramanları. 

****** BÜTÜN VEBALLERİ ÜZERİNE ALAN, İŞİ EHLİNE TESLİM ETMEYEN, SADECE KENDİ İDEOLOJİSİNDEN DİYE PEŞGER ÇEKEN SAYIN DEMEK DİLİME GELMİYOR AMA …….. BAŞBAKAN VE BAKANLARI, GEREK AVRUPA GEREKSE ARAP ÜLKELERİNE ORGANİK BAL BAŞLIĞI ALTINDA İHRAÇ ETME YETKİSİ VEREREK MÜSLÜMAN TÜRK SAHTEKARDIR DEDİRTTİĞİNİZ VEYA VESİLE OLDUĞUNUZDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM. ADINIZA DÜZENLENEN BU TEŞEKKÜR BELGESİNİ GÜLE GÜLE KULLANIN. 

Arıcılık mesleğini hilesiz ve müslümana yakışır bir şekilde yapmak isteyen tüm arıcı meslektaşlarım. 

Zengin bir arıcı değilim. Fakir ama hamdu sena olsun mesleğime hiçbir zaman ihanet etmedim. 

29 yıllık meslek hayatımda hiç kimseye şekerli bal üreterek satmadım hamdolsun. Bu kitap sadece teknik arıcılık konularını değil arıcılık alanlarında sizlerle paylaş mak istediğim problemleri ve devletimizin arıcıları SAHTEKARLIKLARI İSPAT EDİLEMİYEN SAHTEKARLARLA yönettirdiğini belirtmek içinde kaleme aldığım eserdir. 

Allah cc hazretleri maddi imkanlarını nasip ederse, şu an bilgisayar üzerinden sizlere sunduğum hizmeti, inşaallah bir kitap haline getirme imkanınada kavuşmak dileğimdir.

Allah korkusu olmayan her hangi bir insanı ama uzman, ama prof, ama sıradan bir insana nereyi teslim ederseniz edin, mutlaka haksızlığın ve adaletsizliğin meşalesini’de eline vermiş olursunuz. 

Kaleme aldığım bu ifadelerime dayalı olarak hangi türden olursa olsun soruşturmaya her an açığım. Zaten hilesiz üretim yaparak kendi ailemi geçindirmek uğruna, daha doğrusu helal kazanmak uğruna bir çok alanlarda iflas ettim. Korkacak veya kaybedecek hiçbir şeyim yokki kaygısına düşeyim. 
Ülkeyi yöneten siyasiler, Tarihe şan ve şerefli kahramanlıklar yazan bu Aziz Müslüman Türk Milletinin evlatlarıysanız, Arıcılığın her ama her dalında dürüst üretim yapmak isteyen arıcıları destekleyin. 

Yarın baki aleme intikal ettiğinizde sizleri; Resululahın Şahitliğinde Allah cc. Hazretlerine şikayet edeceğimi belirtmektende kendimi alamıyorum. 
Avrupa birliği diye bahsettiğiniz ülkelerde nasıl bir arıcılık sisteminin uygulandığını biliyormusunuz? Evet diyorsanız kendi ülkenizin arıcılık alanındaki biz arıcılarını neden koruyup işi ehli olanlara teslim etmiyorsunuz.

Neyse dürüst arıcı kardeşlerim, bu satırlarda kullandığım sözlerinde sadece bu satırlarda kalacağını biliyorum. Tekrar arıcılıkla ilgili teknik konulura dönelim.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi