Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İç Anadolu Bölgesi Arı Irkı
#1
Yurdumuzun merkezi konumundadır. Irk zenginliği bakımından tam bir kazan gibidir. 

Bölgenin kuzeyinde bulunan ve ilimizde de denenmiş olan Kuzey Anadolu Irkı diye de bildiğimiz Kafkas kökenli bir arı vardır. Ancak genetik bir araştırma yapılsa ki bu gün için pek zor bir olay değildir. Zannederim bunun temelinde ana hattında, karni ol genlerinin baba hattında ise Kafkas genlerinin bulunabileceği çok yüksek bir ihtimaldir. 

Tabii ki böyle bir araştırma yapabilmek için arılardaki genetik incelikler konusunda geniş bilgi sahibi olmak gerekmektedir. 

Burada T.K.V’ındaki gördüğüm ve üzerinde çalıştığım genetik çalışmalarından edindiğim sonuç 3 veya 4 generasyon belki daha fazla geriye gidilmek suretiyle temele inilebilmektedir. 

Burada şunu anlatmak istiyorum. İzole edilmiş alan ve sun’i tohumlama mecburiyetinin ön koşulsuz şart olması gerekmektedir. İç Anadolu’nun güneylerine inildikçe Kıbrıs ve Suriye Arısı diye tanınan sarı arılara ve melezlerine; doğusuna gidildiğinde Kafkas'ın melezlerine; batısına gidildiğinde Aydın ve Muğla Arılarına ve melezlerine kuzeyinde ise Bolu Arısı veya Ordu Kafkas'ı diye anılan o harika arıya rastlayacaksınız.
Kuzey Anadolu ırkı (Bolu arısı)

Tanıtımı

Renk, görünüşte Kafkas’ı andırır. Daha ziyade Kafkas Arısının ova tipine benzemektedir. Abdomenlerindeki pek belirgin olmayan sönük beyaz halkalara sahiptir. Bel kısmı ince ve nazik olmayıp, kalın ve toparlak bir görünüm arz etmektedir.

Davranış Biçimi 


Kafkas’a göre biraz hırçındır. Kovan bakımlarınız esnasında hiçbir sebep yokken, arı sokmalarıyla muhtemelen karşılaşabilirsiniz. 
Ancak bu arı sokmaları ısrarlı ve koloninin diğer işçi arıları tarafından olmamaktadır. Irk özelliklerinden olması hesabıyla bunu kesinlikle yadırgamamalısınız. 


Bal verimi 


Hortum uzunluğunun 7.3 mm ye kadar ulaşabilir. Bu avantajından faydalanarak, normal diğer arılardan her halükarda daha fazla bal toplama yeteneğine sahiptir. Sırlanmış bal veriminde harikalar meydana getirmektedir. 

Bal verimi deyince dürüst üretim yapan hiçbir meslek taşıma diyeceğim yok, ancak ülkemizde bulunan bu harika arı ırkımızı, üstün ve pürüzsüz sır yapma yeteneğinden dolayı, şekerli bal yaptırma yolunda kullananlara yazıklar olsun.


Gelişme ve Oğul'a Heveslenmesi 


Kuzey Anadolu ırkı veya Bolu arısı diye tanıdığımız bu Anadolu Arımız gelişmesi bakımından adeta bir Muğla Arısı izlenimi taşımaktadır. Ancak bu gelişim sadece yavru alanında değildir;Ana arının yüksek bir yumurta atma kapasitesi vardır. 

Aynı zamanda değişik bir alan olan ana arı üretiminde kullanılması düşünülürse her dönem larva bulma imkanını sağlamaktadır. 
Her zaman kendi arılığımda bulundurmaya gayret ettiğim bu arı ırkı hakkında yapmış olduğum bazı gözlemlerimi sizlere aktarmaya çalışayım inşallah.
Hortum uzunluğunun aşağıda belirtiğim gibi 7,3 mm olmasının kendine kazandırmış olduğu üstünlük sayesinde, nektar akışının en kısıtlı olduğu sezonlar da bile gereken balı toplayabilmektedir. 

Sizlerde bilirsiniz ki Karadeniz bölgemizdeki ballı bitkilerin çiçekleri bir çoğu derin bal haznelerinden oluşmaktadır. Kuzey Anadolu ırkı diye de bildiğimiz bu arı ırkı, bulunduğu yörenin şartlarına tam anlamıyla uyum yapmıştır. 
Cenabı Hakkın, yaratmış olduğu her canlıya içinde bulunduğu şartlara zaman içinde uyum yapacak bir özellikte yaratması, hali hazır bulunan ve gelecek zamanlarda da dünyaya gelecek olan insanların (Bazıları müstesna) anlama imkanlarının dışında olan, tamamen Alemlerin Rabbi Olan Allah cc Hazretlerinin Yaratıcılık ve Azametinin yüceliğindendir.

Bu ibareyle bu arı ırkımıza daha fazla önem vermemiz ve genetik olarak üzerinde derin çalışmalar yapmamızın gerekliliğini vurgulamak için izah ettik. 

Hastalıklara Olan Dayanıklılıkları 

TKV’de bizzat gözleme imkanını bulduğum ana damızlık üretim istasyonundaki bu ırka ait kayıtlarda herhangi bir aksaklığa rastlanmadığını görmüştüm. 

TABİAT ŞARTLARINA UYUMUHortum uzunluklarının en fazla 7,3 mm. olduğu ve yüksek bir performans göstermesi düşünülecek olursa şu sonuçları görmemiz pek de zor olmayacaktır. 

a) Yüksek bir yumurta kabiliyeti. (Ananın performansı) 

b) Maksimum düzeyde asker sayısı.

c) Hortum uzunluğu avantajı ile çiçeklerden en azami yararlanma yetenekleri de işin içine girince tabiatla uyumu mükemmel hale gelmiştir. 


ZAAFLARI


Şekerli bal yaptırılmasında Bolu ve Ordu Yöresinin Arıcıları tarafından özellikle tercih edilerek kullanılmaktadır. Yağmacılığa fazlaca meyillidir. 
Kafkas arısına göre biraz daha sert, yani saldırgandır.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi