Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şurupla Besleme Zamanı ve Miktarı
#1
Yurdumuzun bölgesel iklimleri göz önünde bulundurulmak kaydı ile, bölge arıcılarımızın arılarını bal sezonuna hazırlayabilmek için yapacakları çalışmaların ikinci aşaması olarak da bilinmektedir. 

5l gün hesaplaması olarak ta bilinen şurupla besleme sistemlerinin başında kaliteli bir şurup hazırlanması hususunda gerekli açıklamayı yukarıda yapmıştık. 
Şahsi kanaat ve deneyimlerimiz doğrultusunda, şuruplamayla birlikte hastalıkların tedavisi her ne kadar yapılır denilse de,uzun vadeli ve tam anlamıyla bir sonuç vermemektedir. Tavsiyemiz, ilacın kullanma tarifi veya, tecrübeli bir meslektaşımızın önerileri olmalıdır.

Şuruplamadan kasıt, kek ile besleme döneminin bittiğinin anlaşılması demektir. Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir hususu hatırlatmak isteriz.

Besleme (Geliştirme) amaçlı şurubun kovanlara verilmeye başlandığı günlerde, verilen şurubun arılar tarafından olgunlaştırılması doğal olarak hava şartlarının uygunluğu ile direk bağlantılıdır. 

Meslektaşlarımızın ani ısı düşmesi veya bahar aylarındaki dengesiz yağışlardan dolayı, arıların mevcut basmış oldukları petekleri terk etmesiyle verilen şurupların bozulmamasına dikkat edilmelidir. 

Bahsettiğim ani ısı düşmesi ile, arıların günü birlik tüketemedikleri şurupların bozulabileceği ihtimali olacağından, bir sonraki şurubun dağıtımı esnasında, bir önceki günden kalan bayat şurupların üzerine yeni şurubu vermemeniz daha iyi bir yöntem olacaktır.

Günlük yapılacak olan besleme işinin, bulunduğunuz yöredeki bal akım günlerinden 7 gün öncesine kadar devam edilmesi yeterli arı mevcudununda elde edilmesi demektir. 

Gerekli itina ve temizliklere dikkat edilerek yapılan besleme çalışmaları, bal sezonunda tüm incelikleriyle kendini ispat edecektir. 
Normal şartlar altında, herhangi bir ticari kurumun getireceği maddi getiri karşısında, arıcılıktan elde edilecek maddi kazanç miktarı kıyaslama yapıldığında, aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu sizlerde anlamış olacaksınız. 

Örneğin: Bir kovan arıya gerek arı parazitleri, gerekse besleme ve gerekse nakliye giderlerinin tamamını bir listede kayıt altına alın. 
Bal hasat çalışmalarına başladığınız günlerde, arılığınızda bulunan diğer kovanlara kıyasla o özel bakım ve besleme işlemlerine tabii tuttuğunuz kovanın, diğer kovanların en az üç veya dört katı daha verimli olduğunu göreceksiniz. 

Yani burada, yerinde ve zamanında etkili bir bakımla, mevcut maddi imkanlarınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz demek istiyoruz. 
Arının zayıfı olmaz, arıcının maddi zayıflığı sonucunda, tüm arılar zayıf kalmaya mahkumdur diyoruz. 

Vaktinde yapılacak bakım ve besleme işlemlerine titizlikle riayet edildiğinde bal kovanlara, paracıklarda cüzdana girecek demektir. İnşallah diyelim.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi