Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arı Kolonilerinin Şuruplanması
#1
Şuruplama arıcıya külfet olarak gösterilmekte böylesi mantıksız bir tanımlamanın kurbanı edilmektedir. 

Halbuki her canlının bir besin maddesinin olduğu bilinmektedir. Arının besin maddesi her ne kadar da bal ise de şekerden yapılacak olan şurup olabilecek 
aksaklıkların bertaraf edilmesinde kullanılmalıdır. 

Bazı kendini bilmez sadece cep menfaati peşinde koşan zavallı örümcek kafalılar insan sağlığını hiçe sayarak tamamen şeker kökenli balı imal ettirmeyi marifet bilmektedirler. 

Velevki imal ettirdikleri bu sahte balları şekerli baldır veya şeker oranı şu düzeydedir diye bir ibare kullanmadan zalimce piyasada satmaktadırlar. 
Halkımızın artık arıcıya ve arı ürünlerine hiçbir güveni kalmamasının temelinde bu insan vasfında görünen canlılar sebep olmaktadır. 
Şeker şurubunun hazırlanması konusunu biraz daha açarak mükemmel bir şurubun hazırlanmasını anlatmaya çalışacağım. 

Mevsimin durumuna göre 2/1 veya 1/1 oranında hazırlayacağımız şuruplarda izleyeceğimiz yol şu olmalıdır. Konunun önemine azami düzeyde dikkat etmeniz menfaatiniz gereğidir. 

İyice temizlenmiş bir kapta 2 orantı şıkkından hangisi olursa olsun suyumuzu tamamen kaynatmalı, tam kaynayınca (*) 1 kg. hazır şuruba 1 tatlı kaşığı sofra tuzu orantısından yola çıkılmalıdır. 

Su kaynayıp tuzumuzu karıştırır karıştırmaz suyu yere indirmeli ve önceden tartımını yapıp hazırladığımız şekeri suya ilave edip temiz bir gereçle kısa bir sürede şekerin tamamen yok olmasını sağlamalıyız. 

Şekerin yok olmasını takip ederek KRİSTAL şeker ibaresindeki gizliliğin yok olabilmesi için bugün hazırladığımız şurubun kristalize olayının tam çözülerek kolonideki arı bireylerinin sindirim sistemlerine herhangi bir tahribat yapmaması için bir sonraki güne kadar bekletmekle bu tahribat ortadan kalkacaktır. 

Dinlenerek çözülen şurubu kolonilerimize vermeden önce ılıtmalı ve şurup mahiyetimiz gözden geçirilmelidir. 

Şöyleki : Beslenme veya tedavi amaçlı olup olmadığı göz önünde tutulmalıdır. 
Maksadımız beslenme mahiyetli ise şurubu ılıttıktan sonra tabii ki yine şurupluklarımızın temiz olduklarına kesin kanaat getirerek kolonilere dağıtımları yapılmalıdır.

Maksadımız tedavi amaçlı ise şurubun ılıtılmasından önce kaynamış ve ılık bir ısıya indirilmiş temiz bir su içerisine hastalık türlerinde kullanabileceğimiz ilaçları şurubun kg. cinsinden orantısını bularak karıştırıp yine kolonilere verilmesi sağlanmalıdır.

Şeker şurubu mevcut kolonilerimizin güçleri nispetinde orantılanarak dağıtılmalıdır. Havaların ısınmasıyla birlikte güneşli bir havada koloniler ana arının faaliyetleri açısından kontrol edilmeli, ana arısı zayi olan varsa uygun bir koloni ile zaman kaybetmeden değiştirilmelidir. 

(1) Amerikan ve Avrupa yavru çürüklüğü mikroplarının kaynayan su veya mum içerisinde bile belli bir süre yaşadığı bilinen bir gerçektir. 

(2) Zamanı en tasarruflu kullanarak birleştirme şekli arıların ters reaksiyon vermeyecekleri parfümlerle yapılmalıdır.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi