Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arıcılıkta Oksalik Asitin Uygulanması
#1
Değerli meslektaşlarım, 2007 sezonu içerisinde oksalit asiti kullanma fırsatını bulduk hamdolsun.

Çok güzel sonuçlar aldığımı özellikle belirtmek istiyorum. Elbette Padişahın kızındada hata olur ilkesinide kesinlikle ilave etmek istiyoruz.

Direk etkili bir asit çeşididir, kontak (Uzun vadeli) etkili değildir.

Kendi arılarımda damlatma ve püskürtme sistemlerini uyguladım. Bu iki sistemde en yüksek faydayı, püskürtme sisteminde gördüm.

Damlatma (50 lik enjektörle) sisteminde arılar tedirgin oluyorlar.

Püskürtme sisteminde ise arıların üzerine sıkılarak yapılan ilaçlamada arılar savunmaya geçmekten ziyade üzerlerine sıkılan sıvının etkisi altında kalıyorlar. Bu sistem bize daha uygun geldi.

Çerçeve aralarını aralamadan değilde, tek tek çerçeveleri aralayıp çerçeveleri kovan üzerinde tutatarak, pompayı toz şeklinde su püskürtme ayarına getirerek çerçevelerin her bir yüzüne 3 tetik vurarak uyguladım. 

Bu uygulama esnasında, pompayı çerçeveye dik açılı değilde yaklaşık 35 derecelik bir açı mesafesi ayarlamaya çalışarak uyguladım.

Arılar üzerinde tekleme olarak gözüme çarpan varroaların üç beş dakika içinde kovan tabanına dökülerek ölümlerini izledim. 

Püskürtme pompasının içine öncelikle 200 gram pudra şekerine 250 gram kaynamış ve dinlenmiş ılık su koyup çalkalayarak şekerin tamamen erimesini sağladım. 

Sonrasında şurup ölçeği diye bildiğimiz ölçekle, 20 cc yazan yere kadar oksalik asit ilave edip onuda şekerli suyla tamamen özleşmesini sağladım. 

Hazırladığım bu karışımı her hangi bir tehlike olur düşüncesiyle 3 çerçevelik bir arıma yukarıda açıkladığım sistemle uyguladım.

Yaklaşık yarım saat kadar kovanı takip ettim, hamdolsun bir tehlike olmadı.
Kovanın içini kontrol ettiğimde hali hazır tek tük arıların üzerinde bulunan varroaların döküldüğünü gördüm.

Her hangi bir arı ölümünün olmadığına kanaat getirince diğer arılarımın tamamına ilacı uyguladım.

Yalnız bu uygulama esnasında arıların saldırmasına karşı korunma amaçlı değilde, oksalik'in asit içerikli bir madde olması hesabıyla eldüven kullandım.
Arkadaşlar, oksalik asiti, havanın aşırı sıcak olmadığı ve aşırı serinde olmadığı bir zamana denk getirmelisiniz.

Aşırı sıcak olan bir günde yine deneme amaçlı, olarak uyguladığım bir kovanda, az miktarda da olsa arı ölümünün olduğunu gördüm.

Tavsiyem, ne aşırı sıcak, nede aşırı serin olan günlerde kullanılmaması üzerinedir.

Yurdumuzda 4 mevsimin aynı anda yaşandığını hesap ederek siz muhterem dostlarımın, kendi bulunduğunuz yerin iklim şartlarını göz önüne alarak uygulama yapmanızdır.

2007 sezonunun geç son baharında uyguladığım sistemi, ömrümüz olursa içinde bulunduğumuz 2008 sezonunun erken ilk baharındada uygulamayı düşünüyorum inşaallah.

Bu uygulamayı l0 gün arayla üç defa tekrarlamak gerekiyor. Kontak etkisi olmayan bir asit çeşidi oluşundan dolayı 3 defa erken ilk baharda, 3 defada geç sonbaharda uygulamak gerekiyor.

Kapalı gözlerdeki varroalara nüfuz etmeme özelliğinden dolayı 3 defa uygulamakta büyük fayda var.

Uzun yıllardan beri, 3 ilacı her yıl birini kullanmak suretiyle Varroanın dayanıklı ırk (Bağışıklık) özelliğine geçmesine engel olmaya gayret gösterdik.

Perezin, Formik asit ve Apistan ilacını dönüşümlü olarak kullanıyorduk. 
Perezin, Oksalik asit ve Apistan ilacını 3 lü dönüşüm olarak ömrümüz olduğunca devam ettireceğiz inşaallah.

Elbette dev adımlarla ilerleyen bilimsel araştırmalar gelecekte nelerin keşfini yapacaktır bilemeyiz.

Yeniliğe açık olmak zorundayız, şahsi fikrim ve siz değerli dostlarımada tavsiyem, her hangi yeni bir ilaç ortaya çıktığı zaman mutlaka DENEME YANILMA yöntemini uygulayın.

Bir anda onlarca koloniye uygulamanın yerine bizim yaptığımız gibi öncelikle bir koloninizde ilacı uygulayın, sabırlı olun, sonuçlarını gözlemledikten sonra tüm arılığınızdaki kolonilerinizede uygulayın.

Allah cc hazretleri tüm meslektaşlarıma, haşaratsız, hayırlı ve bereketli bir sezon nasip eder inşaallah.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi