Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arı Kolonilerini Beslemede Dikkat Edilmesi Gerekenler
#1
Muhterem dostlarım. 2008 Nisan ayının henüz başlarındayız.
İki adım konu başlıklı yazımızda, rumi ve miladi takvim hesaplamalarından bahsetmiştik. 

Bir çok yorum ve yazılarda okumuşumdur, arının beslenmesi esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini, nelere ihtiyacı olup olmadığını bilmeden nasıl besleme yapacaksınız?

Erken ilk bahar döneminden çıkan kolonilerin, içinde bulunduğumuz Nisan ayında hangi oranda bakım ve besleme yaparsanız, o nisbette arı ürünü elde edebileceğinizi biliyormusunuz?

Bu güne kadar verdiğiniz keklerden sonra, şerbetle besleme sisteminde, önleyici tedbir için ilaçlı veya vitaminli şerbet vermenin ne gibi faydaları olacağını biliyormusunuz?

Yurdumuzdaki arıcıların, çok büyük bir kısmı halen kulaktan dolma, msn sohbetlerinde, arı ziyaretlerinde veya falan öyle yapıyordu gibi dayanağı olmayan sistemlerle yürümektedir.

Narenciye bölgeleri hariç, içinde bulunduğumuz nisan ayı orta veya yüksek rakımlı yaylaya hazırlık öncesinde besleme, bakım ve geliştirmeye yönelik olduğu için ne yapacağınızı iyi kestirmek zorundasınız.

Beslem kriterlerinin en başında, etrafınızdaki arıcıların, arılarında hastalık ihtimali olur diye düşünmelisiniz. Unutmayınki öyle uyuşuk ve olursa alırım olmaz ise boş ver diyen, vurdum duymaz insanlar çoktur.

Arılarına yeterli besin takviyesi yapmamakta ısrar eden, çok az bir bal azığı ile bu işin yürüyeceğini zannedenler, hem kendi kolonilerine hemde etraflarındakilere zulmetmektedirler.

Bana kalırsa devletin asıl kontrol ettirmesi gereken en önemli faktör budur.
Kendi kendini bitirirken, etrafındaki arıcılarada tehdit oluşturan insanların, kontrol edilerek bu kökleşmiş bilinçsizliğin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Bizim şahsi uygulamalarımızın en başında, erken ilk baharda etrafımızdaki arıcılardan olası bir hastalık gelme ihtimaline karşı, ilk iki kekin içine yavru çürüklüğünü önleyici ilaç kullanmaktır.

Üçüncü ve dördüncü keklerde, nosemaya karşı önleyici tedbir için ilaç kullanıyoruz.

Daha sonraki gerek kek beslemesi, gerekse şerbetle besleme esnalarında, tabiatten polen akışı başlamıssa Hiçbir katkı maddesi olmayan kek veya şerbetlemelere devam ediyoruz.

Bütün bu anlattığım besleme sistemleri tamamen bizim şahsi uygulamalarımızdır.

Besleme konusunda yaptıklarımızı toparlayacak olursak, arıcılık deneyimi olmayan veya kendi yanlışlarını doğru olarak kabul ettirmeye çalışan EGOİST insanların, tecrübeli arıcıların arkasından söyledikleri sözler kesinlikle bizi ilgilendirmiyor.

Acizane yapmış olduğumuz tavsiyeleri yapanlar, zaten hakkımızda kesin kanaat sahibi olacaklardır.

Sitemizde gerek kek ile ilgili formülleri, gerekse hijyenik bir şeker şerbetinin nasıl yapılması konusunda gayet geniş ve açıklayıcı bilgileri vermiştik.
Bu konularda anlaşılmayan veya ilave bilgi almak isteyen dostlarımız msn adresimizi biliyorlar zaten ordan irtibat kurup durumu çekinmeden tekrar sorabilirler.

Arkadaşlar, gerek kekle besleme sisteminde gerekse şerbetle besleme sisteminde, arılarınız mutlaka sıkışık bir düzen içinde beslemelisiniz.
Kovan içinde bulunan peteklerin tamamını basmayan arılara ihtiyacı olur zannıyla vereceğiniz fazla petekler, kar yerine zarar getirecektir; hatta yavru çürüğü hastalıklarına davetiye çıkaracaktır.

Eğer etrafınızda yoğun bir şekilde arı varsa, o arıların sizin kolonilerinizi yağma ihtimalı var diyorsanız, şerbet yerine kek ile beslemeye devam edin. 
Kek ile besleme, böylesi bir ortamda, arılarınızın yağma edilmesine izin vermeyecektir.

Ayrıca, kovanlarınızın uçuş deliklerini nüfus yoğunluklarına görede daraltmanızda büyük faydalar vardır.

Bu şekilde bir sistemi kovanlarınızda uygulalayarak yolunuza devam ettiğiniz zaman, etrafınızdaki diğer arıcıların arılarındaki gelişmeye karşı sizin arılarınızın ne kadar fark attığını gözlemleyeceksiniz.

Şerbetle beslemeye geçmeden önce, kolonilerinizi son bir kontrol daha yapmalısınız.

Arıların az veya hiç basmadığı fazla petekleri toparlayarak, vereceğiniz şerbetin bir sonraki güne kalmadan ve arıların kolayca yetişeceği yerden besleme yapmaya başlamalısınız.

Kayık şerbetliklerden ziyade, çerçeve üzerlerine konan plastik şuruplukları tercih ederseniz daha iyi sonuçlar elde edebilirlisiniz.

Dostlarım, her gün düzenli ama az vereceğiniz şerbet, düzensiz ve uzun aralıklarla verilecek çok fazla miktardaki şerbetten daha hayırlı olmaktadır.
Malumunuzdurki, manevi yaşantımızdada aynı sistem Allah cc hazretleri tarafından biz kullarında görmeyi istediği sistemdir.

Yani besleme işine başladığınız zaman lütfen aralık vermeden ve aynı saatlerde günlük beslemeyi devam ettirmelisiniz.

Konumuz, besleme, arının gelişmesi ve gelişen arılara petek verme konularıyla bağlantılı bir konudur. 

Sitemizin içinde petek verme sistemi ve arılara ilave verme sistemleri ile ilgili zaten yazıları acizane yazdık.

O konularıda tekrar tekrar okuyarak, kendi sisteminizi işler duruma getirmelisiniz.

Allah cc hazretlerinden her meslekte olduğu gibi, bizim mesleğimizde de hayırlı, bereketli ve yüksek verimler almamızı nasip etmesi için dua ve niyazlarda bulunuruz.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi