Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yerli Arı Irklarımızın Korunması ve Islah Çalışmaları
#1
Uzun yıllardan beri seyyar arıcılık yapan meslektaşlarımızın sık, sık karşılarşıtkları en önemli mevzulardan bir tanesi, konaklama yerlerini değiştirdiklerinde arıların belirli süre o bölgeye uyum yapmaları ile ilgili zaman kayıplarıdır.

Arıcı için, elbette bal nerde ise, oraya arısını nakletmektir. Devletin, konu ile ilgili birimleri, arıcının arıdan mahsul elde ederken, arısını naklettiği bölgelerde hangi arı ırkının koruma altında tutulması ile ilgili çalışmaları yapması ana görevi olmalıdır.

Şahsen, mevsimsel olarak açan birtek çiçekte oluşabilecek polen ve balın heder olmamasını düşünen birisiyiz.

Arkadaşlar, kendi bölgelerinize uyum yapmış ancak, Hırçınlığı, Bal toplama yeteneğinin düşüklüğü ve Oğulcul oluşundan dolayı hali hazır elinizdeki arılarınızdan şikayetçi olabilirsiniz.

Ancak, bu şekildeki bir arının birde çok yüksek yumurtlama kapasitesinin olduğunu unutmayın. Hani derlerya HER GÜZELİN BİR KUSURU OLUR diye.
Sizlerde biliyorsunuz ki, her arıcı meslektaşımın ISLAH çalışması hakkında yeterli bilgisi ve bilimsel bilgi kaynağı yok denecek kadar azdır.

Doğal seleksiyon yanında birde seyyar arıcılık devreye girdiği zaman, bölgeler arası arı ırkları adeta bir curcunaya dönüşmektedir.

Çok hızlı gelişen ancak, yukarıda özelliklerini belirttiğimiz arı ırkları (Suriye ve 
Ege bölgesinin birkısmında bulunan muğla arısı) seyyar arıcılık dahilinde yüksek rakımlı yaylalarımıza taşındığı zaman bal verimlerinde çok büyük kayıplar oluşmaktadır.

Oğulcul oluşları ve sıcak bölgelerde, özellikle bal hazneleri derin olmayan flora ve çam balı olan alanlarda gayet verim vermektedirler.

Arıcılık alanlarında mera ıslah çalışmaları ve Arı ırklarına göre rakımsal ülke haritasının yıllardan beri yapılması hususunda defalarca , yetişebildiğim mercilere müracatlarda bulunmuşumdur.

Ne gariptirki, cennet mekanı olan, bu güzelim yurdumuzda, arıcılık alanında ne kadar önem taşıyan böylesi acil bir konuda yetkisi olan hiç ama hiç kimse elini dahi kıpırtatmamaktadır.

Arkadaşlar, meyve ağaçlarında tercih edilen ANAÇ ve yüksek verim içinde AŞI KALEMİ olayı vardır. 

Neden aynı anaç tercih edilmiyorda, anaç ayrı aşı kalemi ayrı guruplardan tercih ediliyor.

Meyve ağacı örneğini sizler arı ırklarımızın ana hattı, kaliteli mahsül olayınıda erkek hattı olarak bir düşünün bakalım.

Islah çalışmaları aynı zamanda bal arısı genetiğinide çok iyi bilmekten geçmektedir.

Göresel olarak renk, cüsse, usluluk, yüksek bal toplama , oğula eğilim, hastalıklara dayanıklılık, hızlı gelişme vs gibi özellikler her hangi bir arı ırkı için gözün şartlanması dahilinde yapılabilecek tarif özellikleridir.

İşin birde laboratuvar ortamında, genetik yönü vardır. Bir çok isim altında toplanan arı ırklarının, bölgeler arası seyyar arıcılık yapan meslektaşlarımız aracılığı ile ne kadar melezleşmeye uğradığı (F1, F2) gibi konular ancak laboratuvar ortamında anlaşılabilir.

Bu şekildeki bir laboratuvar ortamında, genetik bilgisi olan ve yapay tohumlama yapabilen bilim adamlarımıza çok büyük sorumluklar düşmektedir.
Arıcılıkta üst sıralarda bulunan bir çok devletlerde yukarıda anlatmaya çalıştığım konular tam bir düzen ve tertip içerisinde yapıldığından dolayı, dünyanın dört bir yanına astronomik rakamlarla ana arılar satılmaktadır.
Yurdumuzda yıllardan beri esen kafkas ırkı arı fırtınası bölgelerimizin jeolojik özellikleri hiç hesaba katılmadan yapılmıştır.

Kafkas arısının hortum uzunluğu, yüzeysel veya düşük derinlikte bal özü içeren bitki alanlarında çok bal toplamak gibi görünsede, arının kendi kendini bitirmesi demek olduğu haala anlaşılamamıştır.

Zahmetsiz ve kısa sürede hiç zorlanmadan çok fazla toplamak, arıcının işine gelmekte ancak, arının yavru alanını yok denecek kadar azaltmasına neden olmaktadır.

Arıcı böyle bir durumda, her sezon kafkas arısını ayağa kaldırmak için, takviyelik muğla ve yerli sarı arı satın almak zorunda kalmaktadır.

Arı satın almak gözle görünen yanıdır, satın alınan arının erkek arıları ile diğer arıların melezleşmesi ise hakim hattı tekrar ortaya çıkarmaktadır. 

Kısacası SUYU ÇİĞNEYEREK YUTMA gibidir bu olay.
Özellikle sabit arıcılık yapanlar, bölgesel özellikleri üç aşağı beş yukarı aynı olan yörelerin arıları ile üç yılda bir anahat, erkek hat özelliklerine dikkat etmelidirler.

Yapay tohumlama sisteminde, geriye gen çekme mevzusu ne kadar derinleşirse o kadar işçi arılarda sakatlıklar ortaya çıkmaktadır.

Aynı olay doğal seleksiyon ortamında, yıllardan beri devam ettiğinden dolayı, yukarıda bahsettiğim hakim ırk (Erkek yoğunluğu) birçok güzel özellikleri ortadan kaldırmak üzeredir.

Seyyar arıcıları dışlamaktan ziyade, konakladıkları alanlarda sabit arıcılık yapan ve asıl yurdumuzun, arı gen ve ırkları olan arıcıları koruma altına almak gerekmektedir.

Allah cc hazretleri ömür verirse hep birlikte göreceğiz inşaallah, mutlaka ve mutlaka ARI IRKLARINA DAİR GEN BANKASININ KURULMASI GEREKİR.
Bazı vatandaşların, seleksiyon çalışması yapacağım diye ortaya çıkmaları, seleksiyon şartlarının oluşmasından sonra ortaya konması gerekir. Doğal seleksiyonda izole bölge şartı vardır.

Elde bulunan arıların en az 2 yıllık, arı takvimi takip formu olması gerekir.
Özellikle mesai, seleksiyon çalışmasının ana temasını oluşturmaktadır.
Evet değerli dostlarım, seyyar arıcı meslektaşlarımızın nasılki her yıl özledikleri bir yol haritası varsaki vardır.

Yurdumuzda bulunan arı ırklarımızında korunması ve gelecek nesillerimize devri söz konusudur. 

Eğer bütün bu anlattıklarımıza ve değindiğimiz noktalara gereken itina gösterilmez ise ülke arıcılığımız çoooook şeyler kaybedecektir.

Her hangi bir mesleki alanda yüksek kapasiteli mevkilere gelmiş olabilirsiniz. 
Masa başında ahkam biçmek, arazide insanı perişan eder. Yıllardan beri hor ve hakir görülen deneyimli ancak, tecrübesi ile ayaklı kütüphane olan, garip arıcı meslektaşlarımızın dışlanmaması temennimizdir.

Allah, sırf makam ve mevki hırsından dolayı vurgun yapmak isteyen insanlardan bu memleketi muhafaza eyler inşaallah.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi