Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muğla Arısı Özellikleri
#1
TANITIMI

Muğla Arısı siyah, Aydın Arısı gri renktedir. 
ÇEŞİTLERİ
Ana hatları hariç, yani F1 ve sonrası melezleri gayet çoktur. Ancak saldırganlıkları F2, F3 ve daha sonraki deforme olmuş ırkları bizzat kullandığımdan kesinlikle biliyorum ki Kahramanmaraş ikliminde tavsiye edilecek bir ırk değildir.. 

Zayıf olan kolonilerinize takviye vererek daha güçlü koloniler elde etmek için imkanlarınız dahilinde arılığınızda Birkaç kovan bulundurmanızı tavsiye ederim.
Bunun yanı sıra Ana arı ve oğul arı (Bölme arı) işleriyle uğraşan meslektaşlarımızın bu ırkın üstün yumurta kabiliyetlerinden dolayı tercih ettiklerini bilmekteyiz. Tabiî ki haklıdırlar saygı duyarız.
BAL VERİMİ
Muğla Arısı genelde kendini çam balına hazırlayan bir arı ırkımızdır. Bu hazırlık anında gerek narenciyeden gerekse diğer yörelere götürüldüğünde petekli bal hariç süzme bal veriminde oldukça yüksek bal verimine sahiptir.
Narenciye, pamuk, ayçiçeği ve çam balının olduğu alanlarda Muğla arısı, sıcak hava şartlarına karşı direncinden dolayı yüksek verim alma imkanını sağlamaktadır.

Gelişimini çok hızlı tamamlar. Aydın ve Edremit Arılarıyla mukayese edildiğinde sırlı bal üretiminde yaya kalmaktadır. 
Hastalıklara Olan Dayanıklılığı :Rutubetli bir bölgenin arı ırkı olmasına rağmen kreç hastalığı ve yavru çürüklüğüne karşı ise pek direnci yoktur. TABİAT ŞARTLARINA UYUMU


Çok güçlü kışa girmesi nedeniyle fazla bal tüketimine ihtiyaç duyacaktır. 
Ova ve rutubetli bölgelerde Muğla Arısı kullanılmalıdır. Sıcak ve rutubet onu hemen hemen hiç etkilemez. Performansı çok yüksektir. (Yumurta verimi) Arı sezonu boyunca sürekli olarak gelişmesini devam ettiren ve bölme oğula en elverişli ırktır. ZAAFLARIEn ufak bir flora olayında derhal bol yumurta atar. Siyah renkli saf hattından tutunda melezlerine kadar yerli sarı arılarımız gibi hırçınlıklar yapabilirler. 
Hatta bazen üzerinize sıvandığında hiç uçmadan iğnelerini batırdıklarını görebilirsiniz. Ancak, Aydın Yöresinin arıları bunun dışındadır. Bal stokunu yüksek düzeyde yapamaz., her zaman bakıma muhtaçtır. 
Yeterli stok yapamayışının sebebi de fazla yumurta atma özelliğinden kaynaklanmaktadır. Sonbaharda yapılacak olan beslemelerde imkanlar dahilinde polen takviyeli beslemeler yapılırsa daha iyi olacaktır.


ÜSTÜNLÜKLERİ


Kovan savunmalarına inanılmayacak bir titizlik gösterirler. İki çerçeve bir arı böldüğünüzde sanki 10 çerçevelik bir arı görünümündeymiş gibi kovanı savunurlar. Arı akma olayı hem Muğla’da hem de Aydın Arısında en asgari düzeydedir. Aynı ırka mensup kolonilerde çerçeve ile arılı takviye verilmesine sadece bu arı ırklarında rastlayabilirsiniz.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi