Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arıcılıkta Mart Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler
#1
Öncelikle mart ayı içerisinde yapılan kontroller esnasında kolonilerinizde yeni çıkan genç işçi arıları ve ana arının atmış olduğu günlük yumurtaların üşümemesine çok dikkat etmelisiniz.

Büyük çoğunluktaki arıcıların, artık havalar ısında ve arıların kışlık düzenlerini kovanların içlerinden alalım gibi bir yanılgıya düştükleri bilinmektedir.
Oysa, yukarıda bahsetmiş olduğum yavru ve yumurta üşümeleri genellikle bu günlerde olmakta ve yavru çürüğü hastalığın temelini oluşturmaktadır.

Koloni kontrollerinde, yaşlılıktan kaynaklanan işçi arı ölümlerinden dolayı geriye kalan işçi arıların basmadığı peteklerin toplanarak, arıların daha derli toplu bir duruma getirilmesi gerekir.

Uzun yıllardan beri, fırsat buldukça anlattığım ve sitemizin bazı bölümlerinde de dile getirdiğim bir hususu tekrarlamakta fayda görüyorum.
Benim kovanlarımda çerçevelerde sırlı bal dolu ancak, kovanın içinde arıdan eser yok diyenleri duymuşunuzdur.

Arkadaşlar, eylül ayı itibariyle kışlık genç işçi arı üretimi için sonbahar şuruplaması yapmayan arıcıların düştükleri bir durumdur bu.
Özellikle, bitki örtüsünün güz ve son güz aylarında bulunmadığı bölgelerde arılarını kışlamaya bırakan arıcıları bekleyen en büyük arı sönme sebebini oluşturmaktadır.

Bu şekildeki kolonilerinizi, acilen arılığınızdan kaldırarak yağmacılığa ve özellikle yağma esnasında arılığınıza, yakın çevrenizde bulunan ve olası ergen arı hastalıkların bulaşma riskine karşı çok dikkatli olmalısınız.

Ayrıca, her hangi bir sebepten dolayı aşırı şekilde asker kaybı olan kolonilerinizi, eğer imkanınız var ve erken gelişmesini tamamlayan kolonilerinizden kapalı ve çıkmak üzere olan çerçevelerle takviyeleyip, bir an önce onlarında gelişmelerini sağlamalısınız.

Eğer böylesi bir imkana sahip değilseniz, aşırı zayıf durumda olan kolonilerinizi, hiç değilse sönmemesi için çok sıkı bir şekilde paketleyerek, ilerleyen en kısa zaman içinde takviye vermeye kadar beklemeye almalısınız.

Özellikle, yaşlı analı kolonilerinizde ana arı kayıpları oluşmuşsa kesinlikle bekleme fikrinden vaz geçerek, zaman kaybetmeden, analı kolonilerinize DOĞAL BİTKİ ÖZÜ içeren parfüm yardımıyla birer çerçelik dağıtma işlemini yapmalısınız.

Dağıtma işlemi değilde, günlük yumurtalı çerçeve vererek ana arı yaptırma işine karar verdiğiniz zaman; YETERLİ ERGEN erkek arı mevzuatını iki defa düşünmenizi tavsiye ederiz.

Hele, hele içinde bulunduğumuz mart ayı itibariyle zannetmiyorum ki, yurdumuzda erkek arı çıkmamıştır. Çıktıysa bile henüz tabiri caizse çocuk yaştadır ve ana arılarla çiftleşme yetisine sahip değillerdir.

Evet dostlarım, bu günlerde varroa mücadelesinide tamamlamak zorundasınız. 
İlerleyen hafta veya günlerde, kolonilerinizdeki günlük yumurta ve kapalı yumurta miktarları hızla artacak ve varroanın tahribat alanları hızla genişleyecektir.

Varroa mücadelesi derken, uygun ısı şartlarını takip etmek zorundasınız.
Mart ayı, sizlerde biliyorsunuz ki, ilk bahar aylarındandır; ancak dengesiz ısıların her an oluşabileceği bir aydır. 

Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır ata sözü desturumuz olmalıdır.
Genel olarak toparlayacak olursak, Arılarınızı toplu ve sıkışık düzen içinde bir süre daha tutmayı, Anasız kolonilerinizi analı kolonilere birer çerçeve olarak dağıtmayı, Geliş kolonilerinizden kapalı yavrulu çerçeveleri aşırı zayıf kolonilerinize takviye vermeyi, rutubetli ve soğuk bölgede bulunuyorsanız kek ile teşvik beslemesi yapmayı ve varroa mücadelesini tamamlamayı inşaallah ihmal etmeyin.

Allah cc Hazretleri cümlemize hayırlı, bereketli ve huzur içinde ilkbaharın nimetlerinden faydalanmayı nasip eder inşaallah.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi