Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arıcılıkta İlk Bahar Dönemi
#1
Muhterem dostlarım.

Kar yağdı, ayaz oldu, sel bastı derken Elhamdulillah havalar ılımaya başladı.
Güney bölgelerde, özellikle AKDENİZ ile EGE sahil şeritlerinde arılar faaliyete geçtiler artık.

Elbette aşırı bir faaliyet olmamakla beraber özlem bitti diyebiliriz.
Arkadaşlar, geçmiş yıllarda olan ve sürekli devam eden şikayetler, içinde bulunduğumuz 2008 sezonu başında da aynen devam ediyor.

Hatırlarsanız, sitemizde eylül ayında yapılması gerekenler ve son güz bakımları başlığı altında gayet geniş bilgiler vermeye çalıştık.

Yazılarımızı takip eden arkadaşlarımızın bir çoğundan hamd olsun arı sönme haberleri almadık. Demek o ki, itinalı ve bilinçli bir son bahar bakımı ve sıkı bir kışlık düzen vermek arı sönmelerini en alt düzeye indirmektedir.

Elbette, Takdir Allah cc hazretlerine aittir. Bizler kul olarak yeterli tedbiri almak zorundayız.

Arkadaşlar, içinde bulunduğumuz şubat ayının son günlerinde, havanın güneşli olduğunda ve öğlenleyin saat 11 ile 13 arasında seri bir şekilde arılarınızı kontrol etmelisiniz.

Bu kontroller, yaşlı arı kadrosunun ölümleri neticesinde boşta kalan peteklerin kovanlardan toplanma bakımı ve ana arısı olmayan kolonilerinizin tesbiti amaçlı olmalıdır.

Fazla çerçevelerin kovanlardan alınması, aynı zamanda arıların daha sıkışık duruma getirilerek, yaşlanmış işçi arıların daha fazla zayiat vermemesi amacını gütmelidir.

Ömürlerinin son haftalarını yaşamakta olan, yaşlı işçi arıların daha fazla zaiat vermemeleri ve yerlerine çıkacak genç işçi arıların daha sıhatli olması temin edilmelidir.

Bölüm tahtalarını kışlık düzende olduğu gibi aynı şekilde yerleştiriniz.
Aynen kışlatma düzeni gibi, fazla çerçeveleri aldıktan sonra mutlaka arılarınızın tekrar boş kısımlarını doldurup, ısınmasını sağlamalısınız. “Rutubete dikkaaaaaaaat”

Bu bakımlarınız esnasında, ana arısı olmayan kolonilerinizi zaman kaybetmeden, doğal bitki kokusu içeren parfümler aracılığı ile, aynı koloniye birden fazla dağıtım yapmamak kaydı ile, arıları birleştiriniz.

Bazı arıcıların, ana arısı olmayan koloniye, diğer güçlü kolonilerden günlük yumurta vererek, ana yaptırma yanlışına düşmeyin.

Unutmayın ki, ana arı l6 günde çıkmaktadır. Farz edelim ana arınız vereceğiniz günlük yumurtalı petekten çıktı diyelim, peki çiftleşecek ERGİN erkek arıyı yeterli düzeyde bulabilecek mi?

Bu şekildeki olumsuz, erken ilk bahar şartlarında çıkacak olan bir ana arı ne kadar istikbal vadedebilir.

Bütün bu şartları göz önüne alacak olursak, en garanti ve sağlıklı sistemin, ana arısı zayi olmuş bil koloninin diğer kolonilere birer çerçeve olarak dağıtılması olmalıdır.

Bunun yanı sıra, elinizde geçen sezondan yedek ana arınız varsa, hiç zaman kaybetmeden, anasız olan kolonilerinize ana arı uygulamasını yapınız.
Ana arıyı kafes içinde verdiğiniz koloninizin dikkatini, ana arı üzerinden başka alanlara kaydırmak içinde mutlaka, koloniye kek vermelisiniz.

Arkadaşlar, gerek ana kontrolü, gerek fazla peteklerin alınması, gerek azık takviyesi, gerek kek verme işlemleri esnasında, kolonilerinizde olası, ergin arı hastalıkları ve varroa kontrolünü de ihmal etmeyin inşaallah.

Özellikle varroa kontrolünün, içinde bulunduğumuz 2008 yılının şubat ayı itibariyle çok mükemmel bir zaman olduğunu unutmayın.

İlerleyen günlerde, inşaallah kolonilerinizin gücü artacaktır. Ancak, bu günlerde varroa kontrolü ve mücadelesi için gereken çalışmaları başlatmaz iseniz, koloni asker mevcudunun arttığı günlerde yetersiz duruma düşebilirsiniz.
İlerleyen günlerde, koloni sayınızı artırmak istiyorsanız, kovan tedariki veya bakımlarını da başlatmalısınız.

Koloni sayısını artırmak isteyen dostlarıma, DEVŞİRME USULÜ OĞUL ARI elde etme sistemini özellikle tavsiye ediyoruz.

İstikrarlı bir şekilde hem arıyı verimden düşürmemek ve hemde yeni koloniler elde etmek istiyorsanız, bu sistemi uygulayın.

Konu ile ilgili gerekli tüm bilgiyi, sitemizin içinde bulacaksınız.

Allah cc hazretleri mesleğimizde bereketli bir sezon nasip eder inşaallah.
Kazasız, belasız ve huzurlu bir 2008 sezonuna hoş geldin diyelim inşaallah.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi