Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arıcılıkta Devşirme Usulü İle Yüksek Miktarda Bal Alma Tekniği
#1
Muhterem dostlarım.

Sitemizdeki yazılarımı dikkatli bir şekilde izleyen dostlarımın Youtube' deki devşirme usulü ile oğul arı elde etme sistemimle ilgili videoyu da seyrettiklerini düşünerek, devşirme usulü ile yüksek miktarda bal alma yöntemini de sizlere sunayım inşaallah.

Kuluçkalığı dolduran ancak, tahmini olarak 80 ile l20 bin arasında işçi arı mevcuduna ulaşamayan kolonileriniz; üzülerek belirteyim ki arzuladığınız miktarda bal toplama kapasitesine de ulaşamamış demektir.

“Yaşlı tarlacı işçi arı miktarını en yüksek sayıya ulaştıramayan dostlarımız, kolonilerinizin önünden bal akan çeşme dahi olsa maalesef bal toplama düzeyini daha başından kaybetmiş olurlar”
Lütfen bu ifade etmek istediğim konu üzerinde derin, derin düşünün dostlarım.

Olay tamamen işçi arıların ömürlerinin son 10 günlerinde nektar toplama yeteneklerinin zirvelerinde olmalarıyla bağlantılıdır.

Genç işçi kadrosu ile, ancak, kovan içi temizlik, kapı nöbetçiliği, ana arı koruma görevi, petek gözlerinin temizlenmesi, ana arının atmış olduğu yumurtalara bakıcı annelik, ilerleyen günlerde polen ve su taşıma görevleri halledilir.

Bu koloni içindeki sistemin genç işçi kadrolarının ömürlerinin son on gününe kadar böyle devam etmektedir.

Son on günlerine geldiklerinde artık, Allah cc hazretlerininde NAHL SURESİ 68 ve 69. ayeti kerimelerindeki Vahiy emri, kuvvelerinden fiiliyata dönmektedir.

İşi manevi emirdeki ilham ve PROGRAM nezdinde düşünecek olursak, deneyim ve tecrübeleri mükemmelliğe erişmiş muhterem dostlarım daha iyi anlayacaklardır.
Henüz amatör grupta olan dostlarımında, Allah cc hazretleri ömür verirse, yolun başlarındayken çok büyük bir tecrübeyi kapmış olacaklar inşaallah.

Evet dostlarım, devşirme usulündeki sistemimi, sadece ve sadece genç analı, kuluçkalığı doldurmuş ancak nektar akımına çok kısa bir süre kaldığı halde, yukarıda bahsettiğim o işçi arı miktarına erişemeyen kolonilerinize uygulayın inşaallah.

Kuluçkalığı dolduran genç analı kolonilerinize aynen, devşirme sistemi gibi ancak ilaveye diğer kolonilerinizden sadece kapalı yavrulu çerçeveleri ilave ederek en az l4 ila l6 çerçeveli koloniler elde edin.

Bu sistem, örneğin, 100 koloni sahibi bir dostumun, 50 koloniye bu şekilde yükleme (Devşirme) çerçevelerle kendine daha yoksak bir bal rekoltesi ayarlama sistemidir.

İçinizde bir kısım arıcıların bu olmaz gibi peşin hüküm verenleri mutlaka çıkacaktır, cevabım; beyler hiç değilse bir koloninizi bu şekilde deneyin ne kaybedersiniz.

Allah cc hazretlerininde izin ve inayeti ile başarılı olacaksınız inşaallah.
Eeeeeeee o başarıyı gözlerinizle görünce de bu aciz, günahkar ve acemi arıcı Ahmet BİRBİLEN' ede dua buyurun inşaallah.

Arkadaşlar, şöyle bir hayal dünyanızda düşünün bakalım; 10 çerçeve olan bir koloninin üzerine en az 4 ila 6 çerçeve kapalı yavru veriyorsunuz. Bu sayede her çerçevede en az 3000 ila 4000 adet işçi arı mevcudunun çıktığını düşünün, heyhaaaaaat, bir anda patlama olur dostlarım patlama.

Bu işlemi kolonilerinizi taşıdığınız yerdeki nektar akımından en az 20 gün önce yapıp, birinci ilavenizin ful olmasını sağlamalısınız inşaallah.

Her konuda olduğu gibi bu konudada yazımı okuduktan sonra acaba veya öylemiydi gibi anlayamadığınız yer olursa lütfen msn üzerinden bana yazın, ölümü tatmamış isem inşaallah, yardımcı olmaya gayret göstereceğim.

Şimdiden Allah cc hazretleri cümlemize helal, huzurlu ve bol hasatlar nasip eder inşaallah.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi