Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kovan Sönmelerinin Sebepleri
#1
Yurdumuzda Kış Mevsimine girdiğimiz bu günlerde değişik Bölge ve İllerimizden edindiğimiz bilgilere yorum mahiyetinde bu yazıyı yazmayı uygun bulduk.

Kıymetli Meslektaşlarım. Kovan sönmelerinin ana sebeplerini şöyle sıralayalım.

Arı keki kovan sönmelerine sebep olurmu hususunu ARI KEKİ konulu yazımızda geniş olarak anlatacağımızdan dolayı, Kek hususuna bu konu başlığımızda yer vermeyeceğiz.

1. Bulunduğunuz bölgenin iklim şartlarına uyan arı ırkı kullanmamak.

2. Kaliteli ana arıyı araştırıp temin etmemek. 

3. Güz beslemesi öncesinde varoa mücadelesini geç yapmak veya kaliteli varoa mücadele ilaçları kullanmamak.

4. Güz beslemesi öncesinde, zayıf kolonileri, genç ve kaliteli ana arıları olan kolonilerle birleştirip güçlü koloni elde etmemek.

5. Güz beslemesine başlamadan önce kolonilerin arı mevcuduna göre uçuş deliklerini daraltmamak.

6. Güz beslemesini, AŞIRI BALI olan kolonilerden fazla balları alıp, ana arıya kış askeri için yumurta atacak alanı ayarlamamak.

7. Güz beslemesini, kolonilerin kışlatılacak bölgenin iklim şartlarına göre ay ve gün olarak ayarlamamak.


Değerli MeslektaşlarımKoloni Sönmeleri hususunda daha hayli maddeler yazabiliriz. Ancak en can alıcı noktalarını belirtmekle konuyu ayrıntılara taşımak istemiyoruz.

Yukarıda sıraladığımız maddeler de anlaşılmayan bir husus olursa, gerek msn'miz üzerinden gerekse Arıcılık Sitemiz bünyesinde bulunan yorum bölümüne de yazabilirsiniz.

Şayet ben bütün bunları vaktinde yaptığım halde, Koloni sönmelerim devam etti diyorsanız; o zaman teferruatlı mesaj yazmanızı rica ediyoruz. Karşılıklı olarak bi zatihi yapacağımız sohbet veya yazışmalarda sorularınız daha net cevaplar alacaktır inşaallah.

Allah cc hazretleri her alanda ailesinin maişetini kazanma uğrunda çalışan ve gayret gösteren kardeşlerimize kolaylıklar ihsan eder inşaallah.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi