Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ani Isı Düşmesi ve Yağışlı Havalar
#1
Değerli meslektaşlarım.

Gerek geçmiş yıllarda, gerekse içinde bulunduğumuz 2013 yılının Mart ayında, ani ısı düşmesi ve yağışlı havalarda neler yapabileceğinize dair ip uçları verelim inşaallah.

Ani ısı düşmesi sonucu, peteklere dağılan ve ana arılarında en dış peteklere kadar günlük yumurta attığı bu günlerde, çok dikkatli olmalısınız.

Yanlış ve denemesini yapmadıkları halde, ARI KEKİ'ne saldırıda bulunan, bir takım dünyalıların kulaklarınıda çınlatmak istiyoruz.
İşte Arı kekinin, verilmesi gereken günlerden, yani 2013 mart ayının 16 sı ve ısı bir çok bölge veya illerimizde sıfır derece veya altına düştüğü gün.

Erken ilk bahara kadar zor zekat kışlık stoklarla çıkan kolonilerin açlık tehlikesiyle burun buruna değil, göz göze geldiği günler, bu günlerdir.
Muhterem meslektaşlarım, bu duruma gelmiş kolonileriniz varsa, hiç tereddüt etmeden ve korkmadan hızlı bir şekilde hareket etmek kaydı ile, kolonilerinize yağışın devam etmeside dahil, kolonilerinize arı keki verin inşaallah.
Ve yine biliyorumki tepkiler alacağız, ancak TOK AÇIN HALİNDEN NE BİLİR ilkesinden yola çıkalım inşaallah.

Bal stokları azalmış, soğuk ve yağışlı havalardan dolayı, gerek nektar (varsa tabiki) gerekse polen toplayamayan kolonilerinizin hali ne olacak hiç düşündünüzmü?????
Birkaç gün öncesinde 20 derece ve üssüne çıkan ısılardan dolayı, dağılan işçi arıların temizlik yaptıkları gözlere, ana arı tarafından atılan günlük yumurtaların, ani ısı düşmesi neticesinde geriye çekilen işçi arıların terkettikleri gözlerdeki, günlük, larva ve pupa dönemindeki yumurtalar ne hale gelir hesap ettinizmi????

Her arıcı kendi kolonilerinin durumu çok iyi bilir ilkesinden yola çıkarak, yukarıda bahsettiğim olumsuzluklardan birisi var ise, lütfen kolonilerinize hiç zaman kaybetmeden arı keki verin ve en azından arılarınızın bir haftayı rahat bir şekilde geçirmelerini sağlayın inşaallah..
Allah cc hazretleri cümlemizin kolonilerini sağlıklı ve bol mahsul alacak şekilde muhafaza eyler inşaallah.

Ahmet Birbilen

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi