Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Seyyar ( Gezginci ) Arıcılığın İncelikleri
#1
Yüksek miktarda bal alma yöntemi'nin ana teması, erken ilk bahara sıhhatli bir şekilde çıkan kolonilerin 51 gün beslemeye tabi tutulmalarıdır.

İkinci konaklama yerinde, önceki yıllara ait deneyimlerinize dayanarak, süzme bal (Filtre edilen bal) hasadını hedefliyorsanız, kuluçkalıklarda olan siyah ve esmer peteklerinizi ballıklara çıkarmalısınız. Not: 3. bir yayla hedefiniz yoksa.
Petekli bal hasadını hedefliyorsanız, tüketicilerin istek ve taleplerine cevap verebilecek bir üretim türünü mutlaka tercih etmelisiniz.

Yine önceki yıllara ait deneyimlerinize dayanarak, bulunduğunuz 2. konaklama yerinin nektar akış süresinin ne kadar olduğu bilgisi baz alınarak gereken çalışmaları yapmalısınız.

Nektar akım süresi kısa ve hızlı bir geçiş dönemine sahipse, standart ballıklar (İlaveler) değilde, yarım ballık ilaveler (Seksiyon veya kara kovan) tercih edilmelidir.

Narenciye balında sağım işi yapmadım, arılar yarımları tamamlayıp sırlasın diyede seçim yapabilirsiniz.

Nektar akım süresi uzun süreli bir mera ortamındaysanız, istediğiniz hedefe ulaşıncaya kadar ihtiyatlı yürümeye devam etmelisiniz.

Uzun süreli nektar akımının olduğu bir merada, kolonilerinizi kendi içlerinde en yüksek bal hasadı yapabilmek için asimile yapmak zorundasınız. Özellikle hızlı gelişme yeteneği olan, oğul verme eğilimi çok az veya olmayan (Arının oğul vermesinin çok sebepleri olmasına rağmen en etkin sebep arıcının bilgisizliğinden kaynaklanır.) arılarınızı tespit etmelisiniz.
Bu tespitleri yaptıktan sonra, sitemizdeki Devşirme usulü oğul arı elde etme yönteminde olduğu gibi, yabancı kolonilerden alınan çerçevelerin sadece kapalı yavrulu ve yine üzeri işçi arıları olan çerçevelerle, kuluçkalıkların üzerine ana ızgarası koymak kaydı ile, 6, 7 hatta 8'er çerçeve takviye yapmalısınız.

Nektar akımının ilk günlerinde bu sayılar yeterli olacaktır. Hatırlamalısınız ki 5l günlük düzenli beslemeye tabi tuttuğunuz kolonileriniz üç aşağı beş yukarı l4 ile l6 çerçeveleri basar duruma geleceklerdir (İnşaallah) demiştik.
Bu çerçeve gücüne gelen arılarınız ortalama 35 ile 70 kilogram bal toplayabilecek usta tarlacı arı gücüne sahip olmuşlardır.
Bunlara ilaveten iki paragraf yukarıda da bahsettiğim gibi 6 ile 8 çerçeve arası kapalı yavrulu arı takviyesi yapabilirseniz, durumun dahada yüksek kapasitelere ulaşacağı bir gerçektir.

Takviye işlemi yapmayı düşündüğünüz kolonilerinizin verilen takviye çerçevelerinin üzerindeki arıları kırmalarından endişe ediyorsanız, daha önce önermiş olduğum doğal bitki özü kokusu ihtiva eden oda parfümleri kullanmayı İHMAL etmeyin.

Devşirme usulü ile çerçeveleri toplama esnasında, kapalı yavrulu çerçeveleri orta şiddetle aldığınız kolonilerin üzerlerine sirkeleyebilirsiniz. Unutmayın ki bu sirkeleme esnasında yaşlı (usta) arılar uçacak, acemi arılar ise düşmemek için sımsıkı çerçeve üzerine tutunacaklardır.

Takviye vererek en üst asker limitine çıkardığınız bu seçme koloniler aynı zamanda hızlı bir petek örme eğilimine geçeceklerdir.

Ek olarak attığınız ilavenin hızla doldurulmasından sonra standart ilave değilde seksiyon (Yarım ballık) ballık kullanmayı tercih etmelisiniz. Elbette en üste değilde, kuluçkalığın hemen üzerine kılavuz petekle bağlayıp veriniz.
Bir hafta gibi bir süre içerisinde vermiş olduğunuz bu yarım ballıktaki peteklerin hızlı bir şekilde örüldüğünü hatta serpinti balında geldiğini gözlemleyeceksiniz, İnşaallah.

Yüksek bal verimi ile ilgili sormak istediğiniz soruları konuların altına mesaj olarak yazmalısınız. Ömrümüz olursa İnşaallah cevaplandırmaya çalışacağım.

[b]Allah cc hazretleri, Saf, Temiz ve Hilesiz hasatlar yapmamızı cümlemize nasip eder İnşaallah.[/b]


Ahmet BİRBİLEN ..

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi