Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kaybedilen Arıların Daha Ne Kadar Konuşulacak ( Suçlu Kim )
#1
2006 yılı arıcılık sezonu sonunda yurt arıcılığımızın kayıplarını daha ne kadar konuşacağız?

Yoksa Türkiye'de, ortada olan bu durumun gerçek sebebini, hiçbir etki altında kalmadan anlatmaya cesareti olan, insanımız'mı yok?

Bin bir emek ve mesai harcanarak kurulan, gerek arı yetiştiricileri, gerekse bal üreticileri birliklerinin (İstisna insanlar hariç) , ehliyet ve liyakatsız insanlardan oluştuda bu konunun gerçek sebebini açıklayacak birilerimi yok?
Bazı yayın organlarında yapılan programlarda konuşan insanların böylesi bir MİLLİ GELİR kaynağımızın, sanki hiç önemi yokmuş gibi hareket ederek programlardaki konuşmalar, yetkili kurumları nasıl oluyorda hiç rahatsız etmiyor?

Heder olan binlerce kovan arının, sönme sebepleri;
1- Küresel ısınma,

2- Sıcak geçen kış mevsimi,

3- Arıların deniz kıyılarında kışlamaya bırakılmaları,(Sıcak iklimli güney bölgelerde)

4- Yeterli kışlık bal stoklarının bırakılmaması,

5- Varroa mücadelesinin yeterli yapılmaması,

6- Yaşlı ana arıların zamanında değiştirilmemesi,

7- Arıların 2006 yılı kış mevsiminin sıcak geçmesinden dolayı kış salkımı oluşturmamaları,

8- Sonbaharda, kış askeri (Genç işçi arı) üretimi için kovanların teşvik şuruplamalarının yapılmayışı, gibi daha bir çok sebepleri sıralayarak bu konuyu hayli uzun bir duruma getirebiliriz.

Muhterem meslektaşlarım, peki bütün bu saydıklarımızı, yine istisnai, işin ehli olan birlik başkanları hariç; acaba kaçtane birlik başkanı 2006 sezon sonunda nelerin yapılması gerektiğini söylemiştir.

Allah rızası için eğri oturup doğru konuşalım. 

Masa başlarında, tv programlarında vs, iletişim araçlarında bol keseden ahkam biçerek egolarınızı tatmin etmekse amacınız, söyleyecek Hiçbir sözüm yok.
Fakat, bu işin yetki ve sorumluluğunu taşıyanlar, 70 milyon nüfusa sahip olan cennet vatanı yurdumuzun, her vatandaşının vebali altında olduğunu hiçmi düşünmüyorlar. 

Arılar telef oldu, arıcılar geçmiş olsun, önünüzde ilkbahar var, bölüm yapın, ÖLEN ÖLDÜ KALAN SAĞLARI ÇOĞALTMAK İÇİN PAMUK ELLER CEPLERE' mi demek lazım.
El insaf..!!!! 

Hiç değilse bazı arıcılarımızın arılarının tamamı, bazılarının yüzde sekseni vs oranlarda sönen arılarını bir tesbit edinde, en azından bu arıcılara, maddi destekte bulunarak, KANAYAN YARALARINA MERHEM OLUN.
Televizyon kanallarında, yakalayabildiğim 2006 sezonundaki arı zayiatları ile ilgili programları izlemeye çalışyorum. 

Her ne hikmetse yapılan tüm programlarda, sürekli olarak şu, şu bölgelerde arılar telef oldu vs, vs, sebeplerden dolayı denip mesele oldu bittiye getiriliyor.
Hertürlü sebep mazeret olarak gösteriliyorda, senelik aidatların ödendiği birliklerin bu konuda, neler yapması gerektiklerini veya neleri işin ehli olmadıklarından (İstisnalar hariç) dolayı yapmadıklarını bir Allahın kulu sorgulamıyor.

Hatta bu mevzuat ile ilgili birlik yöneticilerinin hiçmi sorumluluğu yoktuu???
Sürekli olarak, benim, GARİBAN, ÇİLEKEŞ, EVDEN, EVLATTAN, HATTA VE HATTA CANDAN BİLE vaz geçilen yerlerde, arıcılık yapan meslektaşlarım suçlanıyor? 

Bunu anlayan bir dostumuz varsa lütfen açıklasın.
Arıcı meslektaşlarımızın en fazla uğradıkları ve dertlerini paylaştıkları birliklerin, bu konuları henüz sezon sonunda ellerindeki salon imkanları ne kadar ise o alana arıcıları toplayarak, bu konular hakkında, acaba kaçtane birlik gerekli bilgilendirmede bulundu?

Gerçekten arıcı birliklerinin başında bulunanları lütfen sıralamaya çalıştığım bu konuları göz önünde bulundurarak, tüm bu incelikli hususlar hakkında ne kadar bilgili olup olmadıklarını bir daha sorgulayın.
Arkadaşlar, kaybettitlerinizi, tekrar yerine koymak için, ne kadar acı çektiğinizi biliyorum. 

Eğer bağlı bulunduğunuz ve senelik aidatlarınızı ödediğiniz resmi kurumlar, kayıplarınızı karşılayacaksa saygılarımı sunarım; yok kendi başınıza bırakılıyorsanız durumu bir daha değerlendirmelisiniz.
Amacım, yukarıda vurguladığım konularla ilgili Hiçbir meslektaşımı rencide etmek değildir.

Önemli olan, ARICILIĞIN, GERÇEKTEN ARICILIĞI BİLEN İNSANLARIN SORUMLULUĞUNDA olmasıdır. 

Her alanda olduğu gibi, senin adamın, benim akrabam, benim param var, köylü, şehirli, çok arısı var, diplomalı, diplomasız gibi nitelik ve nicelik belirten ithamları aradan kaldırıp, hakikaten işi bilen insanlara arıcılığın yönetiminin verilmesi gerekmektedir.

Unutmayalım ki RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇECEKTİR.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR. 
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Bul
Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
Kaybedilen Arıların Daha Ne Kadar Konuşulacak ( Suçlu Kim ) - Yazar: AHMET BİRBİLEN - 16-07-2019, Saat: 14:28

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi