Arıcılık Bilgi Paylaşım Sitesi Ahmet Birbilen
Arı Kolonilerine Takviye Verilmesi - Baskı Önizleme

+- Arıcılık Bilgi Paylaşım Sitesi Ahmet Birbilen (https://ahmetbirbilen.com)
+-- Forum: Arıcılıkta Uyarılar (https://ahmetbirbilen.com/forumdisplay.php?fid=29)
+--- Forum: Arı Kolonilerine Takviye Verilmesi (https://ahmetbirbilen.com/forumdisplay.php?fid=98)
+--- Konu Başlığı: Arı Kolonilerine Takviye Verilmesi (/showthread.php?tid=73)Arı Kolonilerine Takviye Verilmesi - AHMET BİRBİLEN - 30-07-2019

İlkbahar bakımları esnasında, zayıf kolonilerinizi güçlü kolonilerinizden alabileceğiniz takviye çerçevelerle desteklemelisiniz.
Takviye vermek, sadece kapalı yavrulu çerçeve vermek demek değildir.
Takviye vereceğiniz kolonilerinizin neye ihtiyacı olduğunu çok iyi tesbit etmek gerekir.

Yeterli ve düzenli bir besleme sistemine imkanınız elvermiyorsa, takviyeyi ballı, polenli ve yavrulu çerçeveleri seçerek tercih etmelisiniz.
Burdan, takviye dendiği zaman sadece kapalı yavrulu çerçeveler olmayacağınıda anlamış olmalısınız.

İki ana gurup üzerinden, yani besin takviyesi ve kapalı yavru takviyesini izah etmeye çalışalım inşaallah.

Arkadaşlar ilk baharda takviyelik arı satın alma durumuna düşmek istemiyorsanız, kendi kendini koruyacak kadar gelişmiş arılarınızı zayıf kolonilerinize takviye alma yoluyla, onlarıda aşırı şekilde yıpratmamalısınız.
Besin amaçlı takviye verme işi, tamamen geçici süre arıları açlıktan koruma maksadıyla yapılır.

Gelişmeyi hızlandırma amaçlı olan takviye ise, genç analı ancak yeterle verim alma kapasitesine çıkamayan kolonilerin, çıkmak üzere kapalı yavrulu çerçevelerle desteklenmesi için yapılır.

Gayet güçlü kolonilerden, bu kolonilere verilecek çerçeveler, koloninin işçi arı kapasite durumuna göre ayarlanmalıdır.

Zayıf koloninin işçi arı kapasitesi verebileceğiniz kapalı yavrulu çerçeveyi saracak düzeyde ise, takviye çerçevesinin üzerindeki işçi arıları sirkeleyip veriniz.

Zayıf koloninin işçi arısı, vereceğiniz kapalı yavrulu peteği saracak kadar güçlü değilse, ya zayıf koloniden bir çerçeve iptal edip onun yerine, yine işçi arısız takviye verilmeli, Ya da üzeri işçi arılı çerçeve zayıf koloniye verilirken, çiçek özlü oda parfümü sıkarak verilmelidir.

Tarifini yaptığımız sistemlerden her hangi biriyle bu işlemi, verdiğiniz takviye çerçevelerindeki kapalı yavruların çıkışını takiple, 2 veya 3 takviye işleminden sonra zayıf kolonilerinizinde güçlü kolonilerinizin seviyesine geldiğini göreceksiniz.

Burada bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. Verdiğiniz kapalı yavrulu çerçevelerin, ilkini verdiğiniz yere ve en önemlisi en dışa takviye vermeyiniz.
Eğer birinci takviye çerçevesini, en dip çerçevenin bir önünden başlayarak verdi iseniz, ikinci takviye çerçeveyi, iki çerçeve atlayıp üçüncü çerçeve olarak veriniz.

Unutmayınki, ful kapalı yavrulu bir takviye çerçevesini, en dış kısma verdiğiniz zaman, koloninin işçi arı kapasitesi, takviye çerçevesinin tamamını sarmayabilir. Böyle durumlarda, dikkatli olmalısınız.
Bu şekilde yapmış olduğunuz takviye işleminin sonunda, GENÇ ANALI kolonileriniz arasında, son kez BAL VERİM SEVİYELEMESİ yapmalısınız.
Ana arısı yaşlı, veya verim düzeyi düşük kolonilerinize sürekli olarak takviye verseniz dahi, eski elbisenizin üzerine yeni kumaş montajı yapılmış bir elbisenin durumu gibi olacaktır.

Yurdumuzda bazı bölgeler müstesna, bir çok bölgelerimizde nektar akımı, gayet kısa bir süre içinde geçip gitmektedir.
Her ne kadar temelinde zayıf kolonileri, güçlendirme fikriniz olsada, asıl maksadınız, almayı hedeflediğiniz üründen dolayı, yüksek kapasiteli genç analı arılarınızı tercih etmelisiniz.