Arıcılık Bilgi Paylaşım Sitesi Ahmet Birbilen

Tam Versiyon: Arıcılıkta Sezon Sonunda Başlayan Koloni Kayıpları
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Geriye dönük 3 yıl içinde yurt çapında kaybedilen kolonilere, henüz 2008 Aralık ayı ortalarında iken büyük sayılardaki koloni kayıpları eklenmektedir.

Dostlarım, hatırlarsınız' ki sitemizdeki bir çok yazılarımda sizlere devletimizin arıcılıkla ilgili kurumları tarafından mutlaka, kışlık konaklama, narenciye balı konaklama, orta yayla konaklama ve yüksek yayla konaklama yerlerinin arıcılık yol haritası başlığı altında acilen yapılıp uygulamaya konmasını anlatmıştım.

Bir kez daha haddim olmayarak haklılığım ortaya çıkmıştır. 17 Aralık 2008 günü bir dostumun bana anlattığı çok acı bir arıcı haberi beni çoook derinden üzdü.

500 kolonilik bir arı topluluğunun çok yakın alanında, hemen yanı başına indirilen yüksek miktarda ki arı kolonileri tarafından nasıl yağmaya uğradığını ve 440 kolonin yağma ile söndüğü haberini aldım.

Demiyorum' ki devlet nerede????? 

İnanıyorum ki devletimiz tüm topraklarımız üzerinde..!!!!!!!!

Ancak, nerde bu devletimizin basenlerini koltuğa gömerek oturan ve salla başını al maaşını zihniyetli plan, program ve uygulama alanlarındaki uyuşuk ilgili kurumları.

Beyler, kaybedilen 440 koloninin vebali yukarıda vurguladığım yerleşim ve yol haritası sistemini yapmadığınızdan dolayı sizlerin omuzlarına binmiştir; buyurun alın güle, güle hayrını görün!!!!!!!!!

İçler acısı bir tablonun sadece o meslektaşımızı yerden yere vurduğunu düşünenler varsa çooook yanıldıklarını peşinen belirteyim.

Sadece bu benim bir dostum aracılığı ile bir meslektaşımın başına gelen olay' mı diyorsunuz??

Dostlarım, milli ekonomi sistemi içinde hepimizin kaybettiğimizi hiç aklınıza getirdiniz mi??

Ben olayı sadece yağma bazında almayacağım. İşin teknik arıcılık bilgisi bazınada tekrardan değinmek istiyorum.

Hatırlayın lütfen sitemizdeki yazılarımda, arıların güz bakımı, kışlık işçi arı yetiştirilmesi, yeterli bal stoku ayarlanması ve koloni içi boşlukların doldurulmasını defalarca sizlere yazdım ve inceliklerini izah ettim.

Lütfen, kolonilerinizi hiç zaman kaybetmeden tekrardan yukarıda belirtmiş olduğum hususları dikkate alarak acilen bir daha kontrol edin.

Bir çok meslektaşım, sadece kolonilerin uçuş deliklerini daraltmakla işi bitirdiklerini zannediyorlar. Çok yanıldıklarını önümüzdeki Ocak 2009 ile Şubat ayı geldiğinde görecekler.

Son pişmanlığın fayda vermeyeceği gerçeğinden yola çıkan mutlaka kazanacaktır.

Özellikle, sıkışık düzene benzer bir kışlatma yerinde iseniz, acilen uygun bir iki günlük hava şartları oluşur oluşmaz arılarınızı başka sakin yerlere kaldırın.

Uyuşuk ve vurdum duymaz arıcı olmayın. Sonuçları çoook acı ve telafisi olmayacak kayıpları getirebilir.

Her canlının hayatiyetini devam ettirebilmesi için uygun iklim, yeterli besin kaynağı ve önceden alınması gereken tedbirlere ihtiyacı vardır.

Dostlarım, hangi konumda olursa olsun, yeterli bilgi ve deneyim sahibi olmayan, insanları rehber edinmemeye çok dikkat etmek zorundasınız. 

Eğer böyle bir çevreniz varsa, kaybettiğiniz kolonilerinizin maddi boyutlarını bir zahmet onlardan talep edin bakalım; size nasıl bir cevap verecekler.

Peşinen belirteyim' ki hiçte umurlarında olmayacaksınız.

Gemisini kurtaran kaptan, aynı zamanda kendi maddi iştigalinide kurtarmış demektir; bunu sakın unutmayın.

Kısacası, vurgulamaya çalıştığım noktalar üzerinde bir daha kolonilerinizi hiç vakit geçirmeden kontrolden geçirmenizdir.

Acizane sitemizde bu hususları detayları ile birlikte siz dostlarıma izah etmeye çalıştım.

Anlayamadığınız yerler varsa, konu altına sorunuzu yazın.

Resim panayırı durumuna gelen içi boş site olmak istemiyorum.

Bir meslektaşımın kaybını, yüreğimin en derinliklerinde duyup üzülen birisiyim.

ALLAH c.c Hazretleri cümlemizi cehaletten korur İNŞAALLAH

Çalışkan, işinin hakkını veren ve dürüst icraat yapan meslektaşlarıma saygılarımı sunarım.