Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ana Arı Temini Ve Ana Arı Üretimi
#1
1- Güvenilir kaynaklı ve işinin ehli ana arı üreticileriyle irtibata geçmek suretiyle temin etmek,

2- Bir sezon öncesinde gösterdiği performans, bal verimi, uysallık ve bölgemize olan adaptasyonları bilinen kolonilerden günlük yavrulu çerçevelerin bir ruşet kovana bölünerek temin edilmesi,

a) Yapılan bölümde asker akmasına engel olabilmek amacıyla arılıktan 5 km. uzağa götürmek veya serin bir depoda 2 gün hapsetmek.

b) Bölüm yapılan ruşet kovanlardan oğul çıkmasına engel olabilmek amacıyla kardeş meme bırakmak.

c) Bölmeler takip edilebiliyorsa tercih sistemini uygulamak.(Ana memelerinin ağız kısımlarının kapatılma tarihlerinin bilinmesi)
Arıcılık dar ve kısıtlı geliri olan vatandaşların geçimini kolaylaştıracak, her yaştaki çiftçi, memur, emekli, esnaf, din adamı ve bilhassa öğretmen vatandaşlarımızın boş vakitlerini değerlendirerek tatillerine renk katacakları, sınırsız faydaları olan zevkli ve zevkli olduğu kadar da tatlı bir meşgaledir.

3)- Üzerinde yaşadığımız dünyamızın birçok ülkelerinde yapılmış olan arkeolojik çalışmalarda günümüzden 6000 yıl öncede insan oğlunun arıcılıkla uğraşmış olduklarını ortaya çıkarmıştır. Örneğin: İspanyada Aranas mağarasında bulunan MÖ 4000 yılında çizilen bir kaya resminde bir arı yuvasından bal almaya çalışan insan figürüne rastlanmıştır. Anadolu’daysa Milattan l300 yıl önce Hititlerin arıcılık yaptıklarını belgeleyen bir çok eserler bulunmuştur. Sümer ve Mısır Medeniyetlerinden arta kalan kalıntılarda da arıcılık ve baldan bahseden belgeler bulunmaktadır.[/color]

4- Bölümlerde zaman tasarrufuna gidebilmek amacıyla, daha sonra yapılacak bölümlere verilmek üzere hazır duruma gelen ve 13. gününü tamamlayan ana memelerini ruşet yani anasız arılara montaj yapmak, bu arada şu hususlara dikkat etmek gerekir.

a) Tamamlama kolonilerinden alınan memelerin ısı kaybına uğramamasına dikkat etmek .

b)- Erkek arı üretimini ana arıların çiftleşim genlerinden en az bir ay öncesinden hazırlamak amacıyla çalışmalarda bulunmak

c) Etraftaki yerli arılardan asgari 25 normalde 30 km2’lik bir alanı tecritli halde tutabilmek.

d) Ana arı gözlerini hazırlamak ve onların montajlarını yapmak.

e) Başlama kolonilerini larva transferinden ortalama 3 gün önce hazırlamak.

f) Bitirme kolonilerini ise larva transferinden 4 gün önce hazırlayarak şuruplamalar yapmak.


13. Gününü tamamlayan gözleri dağıtabilmek için çiftleştirme kutularını gün öncesinden hazırlamak gerekmektedir. Bu konu kapsamındaki bütün hususlar tamamen uzmanlık ve deneyim isteyen çalışmalardır.
Amatör arkadaşlarımızın başvurmalarını tavsiye etmemekteyim. Gereken tecrübe kazanılmadan böyle bir çalışmanın içerisine girmek kardan ziyade zarar getireceğinden, küçük çapta yapılacak çalışmalardan sonra, daha kapsamlı çalışmalara girmeleri uygun olacaktır.

Uzun yıllar süren deneyim ve tecrübelerimiz dahilinde, K. Maraş’ta da böyle bir alanı kurabilmek maksadını taşımakta idim.

Burada hepimize bu hususta büyük görevler düşmektedir. Sırf maddi menfaat sağlamak uğruna, ana arı üretiminin her konusunu gerçekten bilen profesyonel meslektaşlarıma gereken tüm kolaylıkları göstermek, her şeyden önce tahsil, görgü, milli ekonomi anlayışı, mesleğine olan saygı ve meslek aşkıyla olacaktır.
Sırası gelmişken birazda Suni (Yapay) tohumlama hakkında bilgi vermekte fayda vardır.

Irkın ıslahı, sadece suni tohumlamayla mümkün olabilecek bir sistemdir. Mevcut eldeki damızlık arıların ırk özelliklerinin devamları kardeş tohumlamalarına dikkat etmek suretiyle, elde bulunan damızlık arıların hayati idameleri devam ettirilebilir.

Ancak genetik incelemeler sonucunda, ırk özelliklerinin tamamı damızlık arılarda bulunmuyorsa; Aynı koloninin kız ve erkek kardeşleri (imbrend) sistemiyle tohumlanmalıdır.

Kız erkek kardeş tabirini kullanıyorum, lütfen bunu yanlış anlamayın.
Bir koloniden üretilen ana arı ile, aynı koloninin erkek arısının çiftleştirilmesi olayıdır.

Suni tohumlama işinin yapılabilmesi için laboratuvar ortamı ve gereken setin olması gerekir. Bu şekilde suni tohumlama yapılan ana arıları yine kendi grubu içerisinde 3 veya 4 gen geriye çekebilirseniz o hattın ana saf koluna yetişirsiniz.
Fakat bu duruma getirilen ana arıların kardeşler arası çiftleştirme yapıldığından dolayı, bakımı oldukça güçleşecektir.

Sonucu merak mı ediyorsunuz ? Atılan her 100 yumurtadan 40 ila 60 arasında değişen rakamlarda felç olmalardan kaynaklanan ölümler olmaktadır.
Bu aşamaya gelen ayrı grupları zaman ve mevsim imkanları göz önünde tutularak hiç zaman kaybetmeden (X) sistemi ile son suni tohumlama işine tabi tutmak gerekiyor.

İşin ehli ve bu anlatmaya çalıştığım bilgiye sahip olan meslektaşlarım, anlatmak istediğim mevzunun ne kadar önemli ve zor olduğunu gayet iyi bilirler.

Birkaç generasyon geriye çekilen ve attığı her yüz yumurtadan yaklaşık 40 ila 60 arasında felç olma ihtimali olan ana arılarla çalışmanın ne kadar zor olduğunu bir düşünün bakalım.

Bu şekildeki ana arıların (X) sistemi ile tekrar suni tohumlama yapabilmeniz için en büyük problem ise erkek arı bulma zorluğu olmaktadır.
Günü birlik besleme işlemleri ve kapalı yavrulu çerçeve takviyeleri kesinlikle ihmale gelmiyor.

Daha doğrusu hani derler ya gözümün nuru gibi bakıyorum, tabiri bu işlem aşamasında yerinde bir tabir olacaktır.
Fakat kayıplarımız olsa da ırkın saf kalması ancak bu yöntemle geçerliliğini koruyor.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla
#2
selamun aleykum________
sayın ahmet abi ruşet kovanlara bölünen arılara kardeş meme vermek demişsiniz bu olayı biraz açıklarmısınız_?birde ana meme uçlarının kapanmasına göre tercih zamanı nedir ? teşekkürler
Ara
Cevapla
#3
Vealeykümselam.
Kardeş meme demek 2 tane demektir.
Dostum, meme kapanmadan başka bir koloniye, meme veremezsin. Ana arı memesinin kapatılmasına müteakip 3 gün içinde bu işi tamamlaman demektir.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla
#4
Selamun aleykum Ahmet abi,
Arıcılık hastalığına yeni katılanlardanım.Geçen sene 3 adet kovan alarak bu işe başladım, inşallah yardımlarınızla bu işi öğreneceğiz. Abicim benim mevcut ana arılarımın yaşlı olduğunu, kovanları aldığım arkadaş söyledi.Bu sene değiştirmek istiyorum. Acaba sizden karniyol ana arı alabilirmiyim. Kaliteli ana arı her yerde bulunmuyor. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
TLF. 05068070784
msn: karmagan@hotmail.com
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi