Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doğu Anadolu Bölgesi ( Kafkas Arı Irkı )
Doğu Anadolu denince aklımıza mükemmel özelliklere sahip olan Kafkas Arısı gelmektedir. Halihazır bu bölgemizde her iki tipi de mevcuttur. Kars, Erzurum, Elazığ ve son günlerde Erzincan İlimizde de T.K.V.’nin ana arı üretim istasyonları entegre sistemi kurma ve çalıştırma girişimleri içinde olduğunu bilmekteyiz.

Soğuk, karasal ve yüksek rakımlı yaylaların gerçek kahramanı olan Kafkas Arıları (dağ tipi) gayet siyah abdomen halkaları, tüylü vücudu , sakinliği ve çalışkanlığı ile ayrıca diğer arı ırklarının kışlık bal stoklarını toparlayamadıkları sezonlarda bile onlar sahiplerini bu sıkıntılardan her zaman kurtarmışlardır.
Oğul verme özelliği nerede ise yok denecek kadar azdır.

Gayet sakindir. Parfüm kullanmadan başka kovanlardan verebileceğiniz takviyeleri kabul etmezler. Mutlaka parfüm kullanmak zorundasınız.

Erken ilk baharda hızlı bir gelişme sergilemediklerinden dolayı, bu ırkı kullanan meslektaşlarımızın dikkatli olmaları gerekir.

Genel olarak tabiattaki flora olayını tam garantiye almaya çalışan bir ırkımızdır.
İşte bu dönemde eğer, arıcı bir sezon öncesinin sonbaharında gereken kış askerini yaptırmak için besleme yapmamışsa kolonilerini kaybedebilir. Bu olay sürekli olarak arıcılar tarafından bir yakınma ve şikayet konusu olarak anlatılmaktadır.

Yeni çıkarılarak yürürlüğe girmiş olan kanun metnindeki Kafkas Irkı Arının korunması hususundaki yasaklara uyularak, seyyar arıcılık yapan arıcılarımızın Doğu Anadolu Bölgemiz Sınırları içerisinde henüz saf hattı bulunan Kafkas Arısının orijinlerinin bozulmaması için yapılan çalışmalara yardımcı olmaları gerekir.

Sürekli olarak suni tohumlama ve gen bankası oluşturma konusunu bir kez daha tekrarlamak istiyorum.

Yüksek rakımlı yaylalarda, gayet yüksek verim alınan bu arı ırkımızın korunması ve kalıcılığının sağlanması için mutlaka ama mutlaka kafkas gen bankası, tecritli doğal üretim alanı ve suni tohumlama laboratuvarının mutlaka kurulması gerekir.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
güzel bir bilgi
teşekkür ederim Ahmet bey
bende elzığın yüksek tepeleri yayları olan bir doğa ortamında arıcılık yapmak için kolları sıvamaktayım.. bilgileriniz benimde kafkas arısı ırkına hizmet edeceğim mesajı veriyor yani dikkatli olmam gerektiği ap acık bir mesaj

tekrar tekrar teşekkürler Ahmet bey
Ara
Dostum, siz meslektaşlarımın başarısı, Bizim açımızdan İLMİN ZEKATINI VEREBİLDİĞİMİZİN hazzını hissetmemizi sağlıyor.
Allah Kolaylıklar ihsan eder inşaallah.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi