Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akdeniz Bölgesi Arı Irkı
Bir yandan Antalya İlimiz vasıtasıyla Güney Ege’ye kadar bağlanabilen öte yandan Orta Toroslar ile İç Anadolu’ya bağlanan ve daha nice anlatılmakla bitmeyen yayla ve ovalarıyla Bölgemiz tam bir cennet köşesidir.

Eşdeğer özelliklerde olan arı ırklarının varlığı da bir avantajdır. Prof.Dr.Lenski’nin yakın geçmişte yaptığı “arıcılıkla ilgili problemler” içerikli panelde Akdeniz Bölgesi Ülkelerini anlatırken o paneli izleyenler hatırlayacaklardır; orada İtalyan Arısı( Apis Mellifera Ligustica )’ndan , Suriye Arısından, Kıbrıs Arısından ve Muğla Arısından ve Kafkas Arısı( Apis Mellifera Caucasica )’ndan da bahsettiğini Prof.Dr.Osman KAFTANOĞLU’nun İngilizceden çevirilerinden anlamıştık.

Ben buna Yugoslavya’dan göçmen olarak gelen vatandaşlarımızın göç esnasında yanlarında getirdikleri karni ol Arılarını(Apis Mellifera Carnica) da ilave etmek istiyorum.

Bütün bunlara ek olarak T.K.V. ana üretim istasyonlarında üretimi devam eden Kafkas Irkı Arıları da ilave edecek olursak durumun ne kadar karışıklık içinde olduğunu anlamak pek zor değildir
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi