Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ana Arı Çiftleşme Zamanı
#1
Çiftleşme için genelde esintisiz durgun ve güneşli havaları takip ederler. Güneşin yeryüzüne dikey vurmadığı 9.00-11.00 ile 14.00-16.00 saatleri arasında 15 ile 30 metre yüksekliklerde çiftleşebilirler.

Çiftleşme olgunluğuna erişmiş olan ana arılar feromon denilen özel bir koku salgılamaktadırlar. Bu kokuyu algılayan erkek arılar ana arının peşine takılarak çiftleşme uçuşuna çıkarlar.

Düzenli bir şekilde, kendisine yetişen güçlü erkek arılarla çiftleşirler. Bakire ana arılar ana arı gözlerinden çıktıktan 6 ila 10 gün sonra çiftleşme uçuşuna çıkarlar.

Ana arı, çiftleşme esnasında 7 ile 11 erkek arı ile çiftleşebilir. Bu tamamen sperm kesesinin dolmasına bağlıdır. Bir ana arının yumurtlama verimi tamamen ergen ve yoğun erkek arıya bağlıdır.

Erkek arıların, ana arı çiftleştirme döneminden önce üretimi mutlaka gerçekleştirilmelidir.

Yeterli spermi 1 seri çiftleşmede depo edebilmişlerse çiftleşme tekrarı gerçekleşmez. Ancak sperm depolama keselerine yeterli stok yapılamamışsa, yeterli sperm sağlanıncaya kadar devam edilir.

Bir ana arının sperm deposunda takriben 5-6 milyon civarında sperm vardır. Bakire bir ananın çiftleşme olayı 3 haftalık zamanın dışına çıkarsa çiftleşmemiş yumurta atma riski artar.

Düzenli ana arılar çiftleşme sonundaki bir haftalık süre içerisinde yumurta atmaya başlarlar.

Ana arının ortalama yaşı 5 yıl kadardır. Fakat asıl verimlilik yaşı ilk 2 yıldır. Bundan sonraki yıllar performansın düşmesine sebep olacaktır.
Daha ilerleyen süreç içerisinde ise yumurtalarını döllemede kullanacağı spermin bitmesi onun erkek yumurta atmasına yol açacaktır.
Bu da siz arıcılarımızın boşa zaman kaybetmeleri demektir. Bir kolonide 1’den fazla ana arı olursa aralarında kavga başlar. Kavga sonunda güçlü olan kazanır ve koloniye sahip olur.

Ana arı üretiminin en önemli unsurlarından biri TECRİTLİ ALAN konusudur.
Yurt çapında hali hazır kurulmuş ve faaliyetlerini sürdüren Üniversitelerimizin önderliği ve arıcılıkla ilgili kurum ve kuruluşlarında, kişisel egoistliklerini bırakmaları şartı ile tecritli alan konusu çok kısa bir süre içerisinde çözülecektir.
Neden tecritli alan? Daha önce ülkemizin kovan sıralamasında dünya devletleri arasında ilk dördüncü sırayı almasına rağmen bal konusunda neden kovan ortalaması l3 ila l6 kilogramdan yukarı çıkamamaktadır?

Tecritli alan mevzuatı direk olarak kovan başına düşen bal miktarıyla yüzde yüz bağlantılıdır. Yurdumuz rakım yükseklikleri bakımından, sıfır rakım yüksekliğinden bir anda yüzlerce hatta binlerce metrelik rakım yüksekliğine çıkılabilmektedir.

Arıcılık mesleğinin inceliklerini kavrayanlar, anlatmaya çalıştığımız bu çok önemli hususun pek ala farkındadırlar.

Ne yazık ki böylesine önemli ve milli ekonomimizi bal alanında ilgilendiren bu husus hakkında gözle görülen ve elle tutulan bir ilerleme yapılmamaktadır.
Yıllar önce kurulan ve halen faal durumda çalışan TKV ise yıllardan beri yalnız başına bu yükü yüklenmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Burada TKV yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkürü kendimize bir borç biliyoruz.
Burada tecritli alan konusuna gereken itinayı göstermemiz ve yeniden ellerimizi şakaklarımıza dayayıp yeni bir yapılanmanın acilen gündeme getirilerek milli ekonomimize katkıda bulunabilmenin yolları acilen masa üzerine yatırılmalıdır.

Bir arıcı takviminde kaç günlük bal akımı olduğunun bilincinde olarak bu çalışmalara gereken ehemmiyeti göstermek üzere, yurt çapında arıcılık yapan ama amatör ama profesyonel alanda arıcılık yapan tüm meslektaşlarımızı göreve davet ediyoruz.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla
#2
selamün aleyküm
sevgili ahmet abi üstteki yazıda Bakire bir ananın çiftleşme olayı 3 haftalık zamanın dışına çıkarsa çiftleşmemiş yumurta atma riski artar diyorsun.benim anaarılardan bir tanesi mayıs ayının 12 sinde dünyaya geldi.ve ayın 22 sindede yumurtaya başladı bugünkü kontrolümde 08/06/2008 baktığımda şok oldum gözler erkek arı gözü dolu.hiç işçi arı gözü yok hemen anaarı kontrolü yaptım bizim anaarı petek üzerinde yumurtaya devam ediyor.normal anaarı gibi her göze bir yumurta atıyor buradan yola çıkarak kolonide yalancı anada olmadığını her halde söylebiliriz.
bu anaarının dölsüz yumurta atmasını hazırlayan sebebler acaba neler olabilir
10 günlükken yumurtaya başladı anaarının görünüşüde gayet sağlıklı dinç ve hareketli.Ortamda bol miktardada erkek arı var çiftleşme dönemindede havalarda iyiydi.
hiç böyle birşey başına geldimi.herşey dört dörtlük gibi gözüküyor.yoksa başımıza gelen tamamen bir iş kazasımı.şimdiden teşekkür ederim ALLAHA emanet olun tüm arı dostlarına selamlar.
Ara
Cevapla
#3
Vealeykümselam.
Bayram efendi dostum, ifade etmek istediğim ve sizin belirttiğiniz husus doğrudur.Ana arının çiftleşmesi için yeterli olan zaman olduğunda ancak her hangi bir etken sebepten dolayı çiftleşme oluşmamışsa, işçi arılardan bir veya bir kaç taneside dölsüz yumurta atabilir. Olumsuz diyebileceğimiz sebepleri ortadan kaldırabilmek için, yeni çıkan bir ana arıyı en fazla 2 günde bir mutlaka kontlor ediniz. Ana arı düzenli bir çiftleşmeyi gerçekleştirebilmişse ilerleyen günlerde koloninin düzene gireceğini zaten gözlemleyeceksiniz, Allah cümlemizin işlerinde kolaylıklar nasip eder inşaallah.
Hayırlı, Bereketli ve bol verim almamız dileğiyle.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla
#4
allahın selamı üzerinize recep ayınız da hayırlara vesile olsun dileklerimle der. şu nacizane sorumu izninizle sormak isterim. oğul verme isteği fazla olan bir koloniyi bahar ortasında bölmekle yaptığım hatanın acısını hala çekerken bölünen kolonilerden tekrar oğullar edinip bir de buna üstelik bir kovanda iki ana gördüm ve oğul çıkmasın diye anaları gelişi güzel ayırdım ancak yine oğul çıktı gitti. giden oğul iki çıtalık ertesi gün yeni bir oğul geldi boş peteğe oda on çıtalık. bazen dualarımız bizi ödüllendiriken sabırsızlığımız cezalandırıyor farkına varmak ise hayata farklı bir anlam katıyor. bütün bunlara istinaden ben yapay oğul yöntemiyle edindiğim dört çıtalık peteğin genç anasının bir haftadır yumurta dökmemesi beni endişelendiriyor. arılar ana arıyı görünüşe göre serbest dahi bırakmıyorlar tam bir yumak hali hakim sadece bal yapıyorlar.yumurta ve üreme yok ne yapıcam ana arının çiftleşme uçuşunu yapmaması normal dışı bu zamana kadar faal duruma geçmeliydi tüm koşullar ( hava çiçek kolonideki erkek arı yoğunluğu ) herşey normallerde ancak icraat malesef yok.
Ara
Cevapla
#5
Vealeykümselam dostum, Allah cc hazretleri B Sırrını biz kullarına, içinde bulunduğumuz recep ayının kadir ve kıymetine cümlemize nasip eder inşaallah.
Dostum, devşirme oğul sisteminde biliyorsunuz, bizler hazır ve çiftleşmiş ana vermiştik biliyorsunuz. Yotibide'de zaten görüntüde görmüşünüzdür.
Kendi haline bırakılarak ana arısını yapmaya zorlanan devrişme sisteminde bastettiğiniz gibi problemler olmaktadır.
İnşaallah bundan sonraki devşirme usulü bölümlerde bu inceliğe dikkat edersiniz.
Allah cc hazretleri cümlemize kolaylıklar ihsan eder inşaallah.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi