Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ana Arı ( Queen Bee )
merhaba
ana arı daha doğrusu şöyle sorayım
bir kovanım var bal verimi yüksek bir koloni var mevcut çok ama bal verimi daha az mevcutlu arılarla aynı ana üretirken neye göre karar vereceğim bal verimini yada hızlı çoğalmayı arının karakterini ne belirliyor. erkek neyi belirler.bende ki arılardan ona göre bir kovan seçeyim
ana üretmek için. tşk
Ara
Selamünaleyküm erkan efendi.
Dostum, sitemize üyelik bilgilerinizde 33 koloninizin olduğunu yazmışsınız. Bunu baz alarak yola çıkacak olursak, 15 tane 4 çerçevelik ruşet kovan yaptır inşaallah. Bu ruşetlerin çerçeveleride senin standart kovanlarının aynısı olacağından, olaki son güz döneminde bölme sistemiyle elde ettiğin bu analar bu 4 çerçevelik ruşetlerde kışlayabilir.
Allah cc hazretleri ömür verirde 60, ila üssü duruma gelseniz dahi bu sistemi devam ettirin inşaallah.
Allah muaffak eyler inşaallah.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
merhaba
dostum benim sorduğum ana üretmede
elimdeki koloninin hangini seçsem daha iyi olurdu.
bal verimi aynı ama mevcudu birinin daha fazla olan kovanların hangisinin günlük yumurtalarını kullanmalıyım.erkek arı neyi belirler. tşk.
merhaba
cevaplar yanlış yerlere yazılmış
Ara
merhaba
bir ufak kovanım var ana memesi yaptı 13 mayısta ana çıktı fakat çiftleşemeden yok oldu
kovan anasız kalmış oldu. fakat 2 gün önce üç tane ana memesi gördüm kapanmak üzere
bu kovan nereden yumurta buldu da ana gözü yaptı anlamadım.
eğer yalancı ana olsa erkek gözü olurdu ve bu gözlerden ana yapmaya uğraşmazlardı.
sizce ne oluyor. bu yumurta nerden geldi buradan ana çıksa sağlıklı olurmu.tşk
Ara
Selamünaleyküm Erkan efendi.
Dostum, arıcılık mesleğimizde işi şansa bırakma gibi bir lüksümüz yok kusura bakma.
Bir an evvel o arının tüm peteklerini o bahsettiğin ufak kovana sirkele ve yerine bir tane ballı polenli, bir tane kapalı yavrulu ve bir tanede günlük yumurtalı çerçeveleri o kovana yerleştir.
Bu arada sirkelediğin o peteklerin üzerlerindeki memeleride iptal ederek petek aldığın kolonilere dağıt dostum.
Başarılar, kolay gelsin inşaallah.
Selamünaleyküm.
s.a
yeni yılda karnıyol ırkı arı ile çalışmak istiyorum.
en azından 2-3 tane ana arı bulup bir değerlendirme yapmak istiyorum.
mümkünse bu konuda yardımcı olmanızı rica edicem.
kolaylıklar dilerim.
Ara
s.a
yeni siteniz hayırlı olsun..
üstad kışın ana arı kayıplarının sebebleri hakkında bilginize ihtiyacım var..
bu sene 5 kovanımın anasız olduğunu farkettim iki tanesi geçen senenin oğul memelerinden di..diğer üç tanesi 2 yasında idi..vesselam benim bu konuda bir fikrim yada bilgim yok ..
4-5 çıta mevcutları vardı ballarıda gayet iyi yanındaki arılarla birleştirdim..saygılar selamlar..
Ara
Selamünaleyküm dostum.
Öncelikle oğul veren bir koloninin yaşlı ana arısının oğuldan sonra mutlaka değiştirilmesi lazım.
Genç ana arılardan (oğuldaki memelerden olan) ana arıların sezonun hangi dönemde çiftleşmeye geçtiğini, bu dönemde yeterli (ERGİN) erkek arı mevcudunun olması lazım.
Farzedelimki tüm bunlar olumluydu, bu defa kış dönemine giren işçi arıların mevcudu ile ana arının yumurta atma kapasitesi, arının bahara yüksek performansla çıkmasını sağlayacaktır.
Ancak her şeye rağmen ana arılarınızın olmadığını son şu sebepten olma ihtimalinide unutmayın.
Ana arıların çiftleşme dönemine geçtiği dönemde, kolonilerdeki yaşlı işçi kondüsyonu yüksek seviyede olması ve sahte ana olaylarına maruz kalması ana arılar için bir sonun habercisiydi, bunu farketmek elbette tecrübe ister.
Evet dostum, son açıkladığım hususa düşmemek için arılarınızı nektar akımının zayıfladığı günlerde mutlaka güz beslemesine çekin inşaallah.
Allah cc hazretleri cümlemizin gerek dünya, gerekse sonsuz hayata dair işlerimizde kolaylıklar ihsan etmesi temennisi ile,
Selamünaleyküm.
Selaminaleyküm Ahmet hocam,

Allah ilminize ilim katsin, bizede ilminizden hakkiyla istifade etmek nasip etsin insaallah. Hocam Anasiz kalmis olan kovanimdaki Arilarim 16 tane Ana gözü atmis birkismini azaltayimmi yoksa isi onlarami birakayim.
[/b]ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.ALLAHA EMANET OLMANIZ TEMENNIMLE;DUALARINIZI EKSIK ETMEYIN INSAALLAH.
Ara
Selamünaleyküm.
Muhterem dostum, Allah cc hazretleri cümlemizin hem dünyalık hemde sonsuz hayata dair işlerinde kolaylıklar ihsan eder inşaallah.
Dostum, bu şekildeki durumlarda yanyana olan ana memelerinden iki tane kalacak şekilde seçim yap ve diğer memeleri iptal et. Bu şekildeki yapacağın işlemde o bırakmış olduğun kardeş memelerdeki analardan bir tanesi diğerinden mutlaka erken çıkar. Erken çıkan memedeki ana arı diğer memedeki ana arıyı iptal eder ve koloniye sahip olur.
Allaha emanet olasın,
Selamünaleyküm.
Ve aleykümselam hocam Allah Razi olsun.
[/b]ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.ALLAHA EMANET OLMANIZ TEMENNIMLE;DUALARINIZI EKSIK ETMEYIN INSAALLAH.
Ara
Selamünaleyküm.
Allah cc hazretleri cümlemizin İLMİNİ ARTIRIP HAZMINI KOLAYLAŞTIRA İNŞAALLAH.
Allah cc hazretleri cümlemizin ahlakını HABİBİNİN AHLAKI İLE AHLAKLANMAYI NASİP EDE İNŞAALLAH.
Selamünaleyküm.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi