Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ana Arı ( Queen Bee )
Kolonilerin dünü, bugünü ve yarınları demektir.

Onun varlığıyla kısa sürede kalkınmaya başlayan koloniler yokluklarıyla da yine kısa sürede sönüp giderler.

Arıcılığı kendisine meslek edinen ve geçimini ondan sağlamaya çalışan arıcılar için, çok önemli bir faktör olan ana arı hakkında bu güne kadar çok şeyler söylendi, yazıldı ve incelemeler yapıldı.

İmkanlarınız dahilinde İnternet'iniz varsa lütfen ana arı üretimi ile ilgili sitelerde dolaşarak, hangi kuruluşların neler yaptıklarını şöyle bir incelemenizi tavsiye ederiz.

2005 yılı itibariyle Türkiye aracılığı kovan sayısı bakımından Çin ve Amerika’dan sonra dünyada üçüncü sırada yer almasına rağmen, kovan başına alınan bal veriminde l6 kilogramda kalmıştır.

Dört mevsimin bir arada yaşandığı Ülkemizde, kovan başına düşen ortalama l6 kilogramlık bal üretimi komik ve içler acısı bir olay değil’ de nedir?

Yetkili kurum ve kuruluşların, arıcılık alanında’ da dışa bağımlı olarak arı ve arı ürünlerine devam etmemizden hoşnut olsalar ki gerekli teknik ve bilimsel alanlarda hiçbir adım atmadıkları ortadadır.

Çin’in birçok alanlarda dünya pazarlarını elinde tuttuğu gibi, arıcılık alanında da dünya pazarını elinde tuttuğu gerçeğinden yola çıkacak olursak, Türkiye arıcılığının sadece kovan taşımacılığından ibaret olduğunu söylemekten başka çaremiz kalmamaktadır.

Ana arı başlığı altında neden böyle bir açıklama yaptığımızı, dünya arıcılık sektörü ile ana arının ne alakası var diyorsanız, kaliteli ve yöresel iklim şartlarına uygun bir ana arının, arı ürünleri hususunda ne kadar önemli olduğunu henüz anlayamadığınızı belirtmekten başka bir sözümüzün olmadığını belirtiriz.

Ülkemizde arıcılık alanlarında araştırma ve çalışma yapan kurum veya kuruluşları bir araştırın bakalım.
Arıcılıkta üst sıralarda bulunan devletlerin, kendi gen bankalarını oluşturarak, alt sıralarda bulunan devletlere çok yüksek paralarla damızlık ana arı satışlarını yaptıklarını göreceksiniz.

Karşılaşacağınız rakamlar sizleri belkide hayal kırıklığına uğratacak, yurdumuzda bu konuda her hangi bir çalışma yapılmadığından dolayı sitemlerde edeceksiniz.

Olayın sadece doğu Anadolu bölgesindeki kafkas arısı üzerinde yapılan çalışmalarla başarıya ereceğini düşünenler varsa daha şimdiden büyük bir hata içerisinde olduklarını belirteyim.

Arkadaşlar, yazmış olduğum yazılarda sürekli olarak, bölgesel iklim şartlarına uygun arı ırklarını kullanmanızı ısrarla tavsiye edip duruyorum.
Yurdumuz, l5 ila 20 dakikalık bir yol mesafesini katettiğiniz zaman bir anda 600' lü rakımlardan l600 rakımlarına çıkabiliyorsunuz.

Böylesine açık ara bir rakım yüksekliğinin arıcılıkta nasıl bir verim farkı yapacağını ve bu farka uygun arı ırkları üzerinde gereken ıslah ve gen bankaları oluşturulmadığı müddetçe, daha çooook alt sıralarda bekleyeceksiniz.

Ana arı ile
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
selamün aleyküm üstad
san ki yazının yarısı yok gibi
ne dersin
Allah'a emanet ol
kal sağlıcakla
Ara
Ve aleykümselam
Dostum, yok konu orta bitiyor, ama yükleme esnasında
Bizim orjinal kayıtlarımızdaki bir alt konunun yazısı orda çıkmış.
Hayırlı günler, Allaha emanet olun .
selamınaleyküm AHMET BEY
Geçen haftalarda kazandığımız genç ana arıları kovanda gezinirken gördüm ancak güçlü pupaları bırakmama rağmen satışa sunulan ana arılar kadar çok iri olmadıklarını farketim.bu benim morelimi bozdu. bilhassa incelememde iki aylık ananın bile, içerde yeterli miktarda anaya arı sütü yedirecek genç arı olduğu halde zayıf olması ister istemez beni düşündürüyor ne yapmalıyım. kuluçkalıklar balla dolu yumurtlayacak yer de bulamıyor anaç koloniler kabartılacak petek verip balları 20 kg bırakıp fazlasını almalımıyım.
Ara
Vealeykümselam dostum.
Evet hemen hiç zaman kaybetmeden fazla olan balları alıp arıyı önümüzdeki eylül ayında kışlık genç işçi kadrosu çıkarma işlemine hazır hale getirmelisin.
Yoksa bu şekilde balla dolu peteklerde ana arının yumurta atacak yeri bulamaması 2009 yeni sezona hezimetle sonuçlanabilir.
Balı bol, bol alabilirsin ancak arıdan olursun, Allah muhafaza eyler inşaallah.
Allah cc hazretlerine emanet olasın, işlerin rast gelir inşaallah.
selamınaleyküm hocam
kovanların yanında geçirdiğimiz bir aradan sonra burada olmak ve değerli bilgilerinizden istifade etmek mutluluk verici. yine incelemelerimiz ve geleceğe yönelik olumsuz olabileceğini düşündüğümüz durumları giderme adına sorunum şudur hocam. iki aylık ana arıdan biri çok zayıf yaklaşık işçi arıdan küçükde denilebilir. iyide yumurtladığı söylenemez. ancak cinsi muazam iyi ve bol yumurtlayan bir kafkas arısından gelmektedir. bu ananın daha sonra iyi beslenip büyüyeceğini beklemelimiyim yoksa anayı iptal edip kovanı diğer kovanlarla birleştirmelimiyim kovan 6 çıtadır hocam.
Ara
Vealeykümselam dostum.
Dostum, işçi arıdan az büyük olan bir ana arının ilerleyen ay veya günlerde daha fazla büyümesini bekleme bir zahmet.
Seninde ifade ettiğin gibi, zaman kaybetmeden o arıyı başka bir kovanla birleştir bir zahmet.
Allah kolaylıklar ihsan eder inşaallah.
Selamünaleyküm.
sayın üstadım ben giresunda arıcılık yapmaktayım .geçen sene kars posoftan ana arı aldım 3 adet ve kavanlarıma kabul ettirdim .bu sene baharda iy geliştiler daha sonrada üstlüklerini de attım arada haber aldığımda durumları fena değildi.ama ne yazıkki ağustos ayında bal sağmaya gittiğimde bütün üstteki balları yemişlerdi.acaba posofun ana arıları bizim yöreye uygun değili.fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Ara
cümleden allahın selamı üzerinize der bu konuyla ilgili hocamızın görüşlerine üstünlükle öncelik verirken malumunuz ders verici tecrübelerimden esinlenerek bilgilerinize katkıda bulunmak istedim. şimdi arı balı yedi bitirdi diye bişi olmaz. Neden mi? olabilecek ihtimalde ise suçu kendinizde aramalısınız öncelikle. arı yaz mevsiminde balı yedi diyorsunuz. acaba arılara üstlük koyyarken çıta sıramalarına uydunuzmu. kabartılacak peteklerinizi verirken şuruplamanızı düzenli yaptınız ve 5km civarınızdaki güçlü kolonileri dikkate ve yağmacılık önlemlerini aldınızmı. hakiki kafkas çok uysal bir arıdır yerli sert arı gibi kovanını canı pahasına savunmaz. bu enlemlerde küresel ısınmanın kötü etkilerinden biride eşek arılarının kuzeye gelmesi ve bal arılarını yağma etmesidir. bir eşek arısı on bal arısını rahatlıkla bloke edip kovana girebilir. bu benim de başıma gelen bir mevzu sanırım gelecekte gittikçe büyüyenb bir yara olacak ve birçok arıcıdan duyduğum isyanlar var. ileride bununla ciddi önlemler gündeme gelebilir. beraberinde flora zenginliği ve o aylardaki durum, besin ve tür çeşitliliği az da olabilir. iyi dolduramamış ve üremek için stokları tüketmiş olabilir. kabartılacak petek vermişseniz aralıklarla vede şuruplamamışsanız bala karışmasındiye birde yeterli bal özü ve polen kaynakları kısıtlanmışsa o halde elbette balı yiyecek ve bal azalacaktır.
Ara
Selamünaleyküm, Doğankent dostum.
Dostum, kafkas arısının bu güne kadar çok önemli bir özelliğini siz muhterem dostlarıma belirteyim.
Bulunduğunuz yörenizde posoftan alınan başka ana arılı arkadaşlarınızada aynı konuyu sorun öncelikle. Eğer aynı durum onlardada ceryan etti ise (KAFKAS ARISININ BALLI BİTKİLERDE ÇOK YÜKSEK ORANDA SEÇİCİ DAVRANIŞ ÖZELLİĞİ VARDIR) F1 ve F2 gibi yöresel olarak melezleşmiş olanlarında ballı bitkilerdeki seçici devranışı yüksek oranda ortadan kalkmaktadır.
Balı ilavede yediler demeyelimde, Kuluçkalığa çektiler diyelim. Kafkasın kovan savunmasının genetik özelliğinden dolayı çok zayıf olduğunuda unutma.
Bütün bunları birleştirecek olursak, BALLI BİTKİ SEÇİMİ VE YAĞMACILIK ihtimalleri üzerinde ısrarla durmalısın.
Allah cc hazretleri cümlemizin işlerini kolaylıştırır inşaallah.
Selamünaleyküm.
S.A
HOCAM
İKİ KOVAN ARI YAKLAŞIK 18-19 ÇITA DA LAR
BU İKİ KOVAN DA ÇITALARININ KATTAKİ 1.VE 2. ÇITASININ TAM ..ORTASINA ..
YAN YANA 3-4 TANE ANA GÖZÜ ASIYOR. (içleri boş yumurta yok)
ANA NIN YUMURTLAMASI ÇOK GÜZEL NEREDEYSE BAL KEMERİ BİLE YOK
KOMPLE ÇITAYI YAVRUYLA KAPATIYOR.
BUNU NEDEN YAPIYOR ANLAMADIK.
NORMALDE ÇITANIN ALT YADA YAN TARAFLARINA YAPILDIĞINI GÖRÜYORDUK.
s.a
Ara
Vealeykümselam.
Oğuuuuuuuuuuul işim olacak diyor bu arınız dikkatli olun.
Daha genç analı arıların varsa ona bunun kapalı yavrulu peteklerini vermeye çalış inşaallah.
Selamünaleyküm.
S.A
HOCAM
HAZIR ANA SATIN ALIRKEN KAFESTE GÖRÜYORUZ ANA YI
MESELA 10 ADET ANA ALIYORUZ DİYELİM
ARALARINDA BAZI FARKLILIKLAR OLABİLİYOR
BİRAZ DAHA KISA.. DAHA İNCE.. DİP KISMI DAHA SİVRİ YADA KÜT
RENKLERİNDE Kİ FARKLILIK ...SİYAHA YAKIN SİYAH ARASINDA KIRMIZI ÇİZGİLER
YADA DAHA ÇOK KIRMIZI SİYAHI AZ
ENSESİNDEKİ BOYA VURULAN BÖLÜM DAHA BÜYÜK YADA KÜÇÜK
VESAİRE VESAİRE
HOCAM SİZ DE BİR ANA ARI ÜRETİCİSİ OLARAK İLK BAKIŞTAKİ
DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR HAKKINDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.
ALLAH IN SELAMI RAHMETİ BEREKETİ İHSANI İRFANI
SİZİN VE TÜM MÜSLÜMANLARIN ÜZERİNE OLSUN......
Ara
Selamünaleyküm dostum.
Öncelikle yapmış olduğunuz dualarınızdan dolayı Allah cc hazretlerine gerçek bir kul, Efendimiz SAV'me sadık bir ümmet olasınız inşaallah.
Ana arı üretiminin 3 tane temel taşı var. l. Saf hat bir ana arının sıfır günlük ile en fazla 3 günlük larvasından transfer yapmak. 2. Ana arıların çıkıpta çiftleşmeye hazır olmasından en az 20 gün önce yoğun bir ERKEK ARI ÜRETİMİNİ gerçekleştirmek. (Bir ana arı ortalam 8 ila l3 arasında erkek arı ile çiftleşme yapıyorsa hesabını bir zahmet sen tut dostum.) 3. Tamamlayıcı kolonilere verilen göz (Meme) sayısını normal haddinde tutmak.(Ana arıların daha iyi bir bakımla siz muhterem dostlarımıza ulaşması sağlanmalıdır.)
Allahım cümlemizin işlerini hayırlara vesile kılar inşaallah.
Selamünaleyküm.
S.A
HOCAM SAYGILAR
KOMŞUMUN BİR KOVAN ARISI VAR
ANASI 2009 TEMMUZ DOĞUMLU
İLLEDE OĞULA BIRAKACAM DEDİ 10 GÜN ÖNCE AÇTIM BAKTIM
10 ÇITA FULL
BUGÜN GENE BAKTIM KOVANIN ÖNÜNDE EN AZINDAN 3-4 ÇITALIK ARI VAR YIĞILMA YAPMIŞ
AÇTIM ÇITALARDA HİÇ ANA MEMESİ YOK.
BİZE TAVSİYENİZ NE OLUR. S.A
Ara
S.A
HOCAM
İŞÇİ ARI VE ERKEK ARI GÖZLERİNİN ÇAPI BİRBİRİNDEN FARKLI
KURSTA ŞÖYLE ANLAT MIŞLARDI...
İŞÇİ ARI NIN YUMURTASINI ATARKEN ANA ARI NIN KIÇ KISMI
PETEKGÖZÜNÜN DUVARINA SIKIŞIYOR VE BU SIKIŞMADA
ARININ YUMURTASINA ERKEK ARININ SİPERMİ DEĞİYOR VE DÖLLÜ YUMURTADAN İŞÇİ ÇIKIYOR
ERKEK TE İSE ARI NI KIÇ KISMI SIKIŞMIYOR VE ÇIKAN YUMURTAYA SPERM DEĞMİYOR
VE DÖLSÜZ YUMURTA OLUYOR .. NETİCE DE ERKEK ÇIKIYOR....DİYE ANLATILMIŞTI...
ANA GÖZÜ İSE ERKEK YUMURTASININ GÖZÜNDEN DAHA DA GENİŞ
MANTIK YÜRÜTEREK SORUYORUM TABİİ
BU DURUMDA NASIL OLUYORDA ANA GÖZÜNDEN
ANA ÇIKIYOR...
S.A
S.A
HOCAM
ANA ARI GÖZDEN ÇIKTIĞI ZAMAN KOVAN İÇİNDE BAŞKA BİR ANA MEMESİ GÖRSE
HEMEN PARÇALIYOR... KENDİNE RAKİP İSTEMİYOR..OLSA GEREK
İŞÇİLERİN YAPTIĞI MEMELERE NEDEN MÜSAADE EDİYOR
YADA NEDEN ORAYA YUMURTA BIRAKIYOR...
S.A
Ara
Ve aleyküm selam dostum.
Birinci soruna cevap. O arkadaşına söyle AKLINI BAŞINA TOPLASIN ve arıya zulmetmesin. Allah o arkadaşına akıllar vere inşaallah. Kusura bakma ama dostum, insanın başına ne gelirse cehaletten gelir. Küçük bir odanın içine yüzlerce adam koyup sıkıştırsanız size o ortamı yaşayan insanlar ne derler ????????????????????.
İkinci soruna cevap. O kursta anlatılan yanlış anlama ama tamamen yanlış dostum. Bir ana arının kendi yumurta keseleri vardır. İşçi gözlerini bilir ve o gözlere kendi yumurta keselerinden yolladığı yumurtalara, döl yatağından geçerken erkek arıdan çiftleşme anında depoladığı spremden dölleyecek miktarda sperm bırakır, bu işçi arı olur. Erkek gözeleri bilen ana arı, yumurta atma esnasında, erkek spermi yollamayarak erkek arı çıkmasını sağlar. Bu ana arı gözlerinin daha büyük olması ve ordan erkek arı çıkmamasınında cevabıdır dostum.
Üçüncü soruna cevap. Ana arı bilinçli ve programında olan sistemi uygular. Bu ya oğul vermek için meme vurmaya veya kendisi yaşlandığı için YERİNE KIZINI bırakmak amacıyla memeye müsade eder.
Allah işlerimizi kolaylaştırıp CAHİLLERİN VE YETERSİZ İLİM adamlarının şerlerinden muhafaza eylesin inşaallah bizleri.
Selamünaleyküm.
S.A
HOCAM
ANA ARI ÜRETEN ARKADAŞLARDA SÖYLÜYOR ARICI
ARKADAŞLARDANDA SÖYLEYEN VAR.
HAZIR ANA ALIRKEN ...BU BÖLGE İÇİN SÖYLÜYORUM TABİ
1 HAZİRAN 15 HAZİRAN ARASI ALINAN ANA ARI LAR DAHA İYİ..
HOCAM SİZ TABİ DAHA İYİ BİLİRSİNİZ ...ANA ARI BANKASI... DİYE BİR ŞEY VAR
ZANNEDERSEM ANA ARI YA TALEP OLMADIĞI ZAMANLARDA BURADA MUHAFAZA EDİLİYOR
ŞİMDİ BİZ HAZIR ANA CIDAN 15 HAZİRANDA ANA ALSAK
VE O ANA ÜRETEN ARKADAŞA BU ANA LARI 40-45 GÜN SAKLARMISIN DESEK
ANA ARI AÇISINDAN BİR MAHSURU OLURMU..
İNŞAALLAH ANLATABİLMİŞİMDİR...
AĞUSTOS 1 GİBİ YAPACAĞIMIZ BÖLME YADA DEVŞİRME DE KULLANICAZ.
S.A
Ara
Vealeykümselam dostum.
Ana arı olayı, çok titizlik gösterilmesi gereken bir olaydır.
DİKKAT ET, BİR ANA ARININ ATACAĞI YUMURTALARLA bir sezonu ya boşa vereceksin, yada üstün bir başarı sağlayarak, bol bir mahsul elde edeceksin.
Bir zahmet ana arıyı aldığın vatandaş kim ise, ona BANKAYA KESİNLİKLE KONAN ANA ARI ALMA ve bu konuda çok ısrarkar ol.
Bir örnek daha vereyim. Yeni yumurtlama kapasitesine kavuşan bir ana arıyı bahsettiğin süre kadar beklettiğinde onun performans kaybetmeyeceğini kim söyleyebilir. Birileri söyler, kim onlar biliyormusun dostum. Bu işi sadece maddi menfaat için yapanlar.
Arıcılıkta temel unsur, içinde bulunduğun sezondan, bir sonraki sezona yatırım yapmaktır; bunu sakın unutmayasın.
Allaha emanet olasın,
Selamünaleyküm.
merhaba iyi akşamlar
ana arı üretmek istiyorum ama transferden snlamıyorum
kovanın kendi kendine yapacağı ana sayısı da az oluyor
oğuldaki dibi çok ana memesi yaptırmak için ne yapmalı
siz ana arı üretimi ile meşgulmuşsunuz siz ne yapmam konusunda yardımcı olabilirmisiniz
ana arı yı hazır almak istemiyorum
tşk
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi