Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YAVRU ÜŞÜMESİ
#1
Erken ilkbaharda yavruların gelişmesi sırasında, ani soğukların başlaması ve sıfır dereceye yaklaşan soğuk günlerin bir süre devam etmesi sonunda yavruların üşüyerek ölmelerine yavru üşümesi adı verilmektedir. Bilindiği gibi kovanın kış ayları hariç, sıcaklığı 33-34 derecede sabit tutulmaktadır.

Çevre sıcaklığında görülen ani değişmeler ve don olayları , kovan içi bireylerinin kış salkımı oluşturmalarına neden olmaktadır. Sıcaklığın gece saatlerinde azalmasıyla da kovan bireyleri toplu halde birbirlerine sarılarak kış salkımını daraltırlar.

Bu esnada genç bakıcı arıların kış salkımının ortasında bulunması, yavru bakımının uzun bir süre aksamasına neden olmaktadır. Zira kaide olarak salkımın ortasında ana arı ve genç işçi arılar yer almaktadır. Kış salkımının dışında yavruların bakım görevini üstlenmeyen yaşlı arılar bulunmaktadır. Bunlar sadece besin temin ederek iç kısımdaki genç arılara ulaştırırlar. Böylece besin stoklarına doğru yavaş fakat sürekli şekilde hareket edilir.

Dışarıdaki hava sıcaklığının daha fazla azalması, salkımı meydana getiren arıların daha sıkı bir şekilde birbirlerine kenetlenmesine neden olur. Bu durumda çerçeve kenarındaki yavrular, çerçevenin orta kısımlarındaki yavrulara oranla daha çok soğukla temas halindedirler. Dolayısıylada ilk ölümler bu larvalarda olmaktadır. Bu durumdan korunma yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz.

l- Kovan içi kontrolleri rüzgarsız ve güneşli havalarda yapmalı ve hava sıcaklığının l4 derecenin üzerinde olduğu zamanlar seçilmelidir.

2- Kovanlar soğuk ve rüzgarlı havalarda gereksiz kontrol edilerek kovan içindeki mevcut ısının düşmemesi sağlanmalı 20 derecenin altında bakım yapılırken arılı ve yavrulu çerçeveler dışarıda boşluklarda bırakılmamalıdır.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi