Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SEPTİSEMİ
#1
Bal arılarında Septisemi hastalığı veya kan zehirlenmesi olarak tanınan hastalık, Pseudomonas apiseptica burnside adı verilen bir bakteri tarafından meydana getirilmektedir.


Bulaşması


Septisemiye neden olan bakterinin doğada nemli toprakta, bitkilerde durgun su ve bataklıklarda bulunduğu bilinmektedir. Ergin arılarda canlı olarak kaldığı ve uygun koşullar altında faaliyete geçtiği tahmin edilmektedir. Bu bakteri çeşitli yollarla arının solunum (trake) sistemine, buradanda kan sıvısına geçerek hastalık yapmaktadır. Özellikle havasız ve yüksek nem bulunan kovanlarda hastalık görülmektedir. Ayrıca yoğun şekilde yapay besinlerle beslenen kolonilerde daha kolay ortaya çıkmaktadır. Eğer bir koloniide ilkbaharda petek örme, Varroa zararının başlaması gibi çeşitli nedenlerle stres artarsa hastalık riskide artmaktadır.


Septisemiye yakalanan arıların hemen hepsinin kısa sürede öldüğü görülür. Ölüm bulaşmadan 20-36 saat sonra en yüksek düzeye ulaşmaktadır. Ölümden önrce en çok göze çarpan belirti, kaslardaki hızlı refleks kaybıdır. Hasta arılarda baş, göğüs, abdomen, kanat vei bacaklar kopar. Bulaşık kovanlarda hoşa gitmeyen ekşi bir koku hissedilir.

Ölen arıların kan rengi, açık kahverenginden kireç beyazına dönüşür. Henüz Septisemi hastalığına dayanıklı bir ırk bilinmemektedir. Ana arılar dahil, koloni bireylerinin hepsi hastalığa yakalanmaktadır. İlaç olarak Polonyada l962 yılında Streptomycin uygulaması yapılmışsada yeterli düzeyde bir başarı elde edilemediğinden dolayı kullanımı terkedilmiştir.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi