Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ARI FELCİ
#1
Arı felci hastalığı Kronik Arı Felci Virüsü (CBPV) adı verilen bir virüs tarafından meydana getirilmektedir. Bu hastalık İlk defa Amerikada Huber (l809) tarafından yazılan Bazı Siyah Arıların Tetkiki isimli eserde söz konusu edilmiş ve hastalığın belirtileri ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.


Tanınması


Ülkemizde arıcılarımız bu hastalığı çeşitli yörelerde farklı isimler vermektedir. Örneğin Nüzul veya inme gibi isimler bunlar arasındadır. Ancak bir çok arıcı bunu paraliz hastalığı olarak tanımaktadır.


Hastalığın Belirtileri


Bal arılarında felç yapan virüse, Kronik Arı Felci Virüsü adı verilmektedir. Birde Akut Arı felci Virüsü vardır. Bunların etkileri birbirinden farklıdır. Örneğin Akut arı felci virüsü arıları 6-7 gün gibi kısa sürede öldürdüğü halde, Kronik arı Felci virüsü iki ve dört haftada bulaştığı arıları öldürmektedir.
Ülkemizde kronik arı felci daha yaygın olduğu için bu konuda bilgi verilmesi uygun görülmüştür.

a) Ergin işçi arıların vücudu ve kanatları sürekli şekilde titrer, uçma yeteneği kaybolur, arılar kümeler halinde arılık önündeki toprakta sürünerek yürürler. Kovandaki arılar ise yuvrulu çerçevelerin üst kısmında toplanırlar. Bazen ilkbaharda kronik arı felcini, dizanteri hastalığı izler ve hasta arıların hepsi ölür.

b) Hastalığı yakalanmış arıların vücut kılları dökülür ve vücut yüzeyi esmerleşir. Parlak cilalanmış gibi olan vücut, tüyleri olmadığı için normalden daha küçük görünür. Bazen l50-200 arının kovan önünde bir gün içinde öldüğü görülebilir. Sıcak ve kurak havalarda hastalık şiddetinde önemli artışlar meydana gelmektedir. Burada şu konuya açıklık getirmek istiyorum.

Yukarıda belirtiğim gibi Nosema hastalığında görünen titreme ve sürünme olayı ile Arı felcindeki sürünme ve titremeler aynı gibi görünselerde Arı felcinde malesef sindirim sisteminde herhangi bir tahribat söz konusu değildir. Arılarda ölümler Nosemadan daha kısa bir sürede ve hiçbir sindirim sistemi bozukluğu görülmeden olmaktadır.


Tedavi yöntemi


Kronik (Müzmin) arı felcinin virüsünü halen kontrol altına alabilecek etkili bir ilaç bulunamamıştır. Buna mukabil ana arılarının yaşları 3-4 olan kolonilerde hastalığa yakalanma oranlarının çok yüksek olduğu bilinmelidir.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla
#2
bu benim arılıgımda bazı kovanlarda gördüm hocam ama kendiliyinden geciyor yaz ortalarında ne önerirsiniz
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi