Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erkek Arı
Erkek arıların oluşum süreçleri ise şöyle olmaktadır.

Yumurta olarak kalma süresi : 3 Gün

Göz kapatılmadan önceki süresi : 6 Gün

Larva gözünün kapatılması süresi : 3 Gün

Dinlenme ve prepupa süresi : 4 Gün

Pupaya dönüşüm süresi ve : 1 Gün

Ergin halde çıkış süresi : 7 Gün

Toplam : 24 Gündür.

Dünyaya geldikten 8 gün sonra ilk uçuşlarını yaparlar. 12. günü ise cinsel olgunluğa kavuşurlar.

3 Maksatla uçtukları bilinmektedir. 1- Temizlik mahiyetli, 2- Çevre tanıma amaçlı (keşif uçuşları), 3- Çiftleşme uçuşudur. Malumunuz erkek arıların bal toplama yetenekleri yoktur.

Ömürlerinin dörtte üçünü dinlenerek geçirirler. Hayat süreleri ise ortalama 8 hafta bazende 8 haftadan da azdır.

Ana arılarla çiftleşen erkek arılar kısa bir zamanda ölürler.

Bir bölgede yüksek bal verimli kolonilerin çoğunluğu mevcut ise, mevcut kolonilerinizde, özellikle doğal oğul dönemlerinde kaliteli ırkın devamını sürdürmek istiyorsanız, mutlaka erkek gözeli çerçeveleri kolonilerinizde bulundurmak zorundasınız.

Erkek arıların önemini kavramaktan yoksun olan birtakım arıcılar ise erkek arıları bilinçsiz bir şekilde imha etme yönlerine gitmektedirler.
Gerçekte bir bal arısının usluluğu baba hattından, bal verimi ise ana hattından kaynaklanmaktadır.

Durum bu kadar net bir ifadeyle ortada iken, erkek arıların ne kadar önemli olduklarını umarım anlamışsınızdır?
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
merhabalar

öncelikle değerli bilgilerle dolu bu siteyi kurduğunuz için teşekkür ederim

sitedeki ilk mesajım olarak Erkek arı ile ilgili birşey sormak istiyorum

Ruşet kovanlarıma vermek için çok sayıda Anarı üretmek istiyorum ama bu mevsimde ortada Erkek arı olmayınca döllenemezler , dolayıysla yumurta atamazlar diye düşünüyorum

bu duruma kendi aklımca şöyle bir çözüm buldum , bir tane kovanımı feda edeyim Anaarısını başka bir kovana alayım , ve Anasız kalan kovanın yapacağı Ananarı memelerini keseyim ve sanırım 1 ay gibi bir sürede bu arılar kendilerine yalancı Ana yaparlar ve sonuçta dölsüz yumurta , dolayısıyla kovandan sadece Erkek arılar çıkar ve bu Erkek arılar diğer Ananrıların döllenmesini sağlarlar

sizce bu fikrim hatalı mı , görüş ve tavsiyeleriniz nedir ?
Ara
Selamünaleyküm.
Dostum, herşeyden önce sitemizin içinde bulunan arıcılık dallarında uzmanlaşmak mevzuatını okumanı tavsiye ederim. Ayrıca içinde bulunduğunuz zaman içerisinde, yapmayı düşündüğünüz o sistem dahilinde erkek arılar çıkar ancak ERGEN erkek arı olmaz.
Özellikle hangi arıcılık dalını yürütmek istiyorsanız o dal üzerinde yürümelisiniz. Yapmayı düşündüğünüz sistemi 2009 sezonuna bıraksanız daha iyi olur diyebilirim.
Allah cc hazretlerine emanet olunuz,
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi