Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TULUMSU YAVRU ÇÜRÜKLÜĞÜ
#1
Türkçede torba hastalığı Torba çürüklüğü dünyada Sacbrood hastalığı olarak bilinen bu yavru hastalığı elektron mikroskopla görülebilen ve filtre edilebilen bir virus tarafından meydana getirilmektedir. Bu virusün böceklerde viral bir hastalık yaptığına ait ilk rapor l9l7 yılında White tarafından yayınlanmıştır.


Dünyadaki yayılışı


Hastalık ilk defa l9l3 yılında Amerika ve Kanada’da görülmüş, l9l7 yılında ise Avustralya ve Danimarka’da bulunmuştur. Halen Avrupa, Asya, Güney afrika ve Brezilya’da yaygın haldedir.

Ülkemizde Tulumsu yavru çürüklüğünün görüldüğüne ait herhangi bir rapor veya loboratuvar teşhisi bulunmamaktadır. Ancak komşularımızdan Yunanistan, İran, Ermenistan ve Gürcistanın bu hastalıkla bulaşık olması, dış karantina konusunda dikkatli olmamızı gerekli kılmaktadır.


Hastalığın bulaşması


Hasta larvaları temizlerken, torba içindeki sıvıyı yiyen genç işçi arılar virüsü bünyelerine alırlar . Virüs, genç işçi arıların yavru gıda bezlerinde hızla çoğalır. Larvalar bu virusu, işçi arıların yavru gıda bezlerinden gelen bulaşık salgılarla vücutlarına alırlar. Hastalığın kuluçka dönemi 6-7 gün kadardır. Hasta larvalar, yavru gözleri sırlandıktan kısa bir süre sonra, pupa haline geçemeden ölürler, Petek gözleri açılıp incelendiği zaman, larvanın baş kısmının yukarı doğru kıvrılmış durumda olduğu görülür.

Virüs, hasta larvanın deri değiştirme düzenini bozduğu için, eski deri baş kısmından kopup ayrılamamakta ve iki deri tabakası arasında bir miktar sıvı birikmektedir. Bunun sonucunda, baş bölgesi şişkin hale gelerek kıvrılmakta, vücut adeta tuluma benzer bir görünüm kazanmaktadır.

Hastalığın yayılmasında, kovanı şaşıran erkek arıların rolü çok büyüktür. Bulaşmalar daha çok yavru döneminde yani mevsim başında görülmekte ve nektar zamanı kaybolmaktadır. Larvalar öldükten sonra kuruyarak pulcuklar haline dönüşür. Larva bu duruma geldikten sonra virus, hastalık yapma aktivitesini kaybetmektedir. Temizlikçi işçi arılar, ölü larva kalıntılarını kolayca temizleyebilirler.

Hastalık, arıcının hiçbir yardımı olmadan yaz aylarında tamamen ortadan kalkmaktadır. Bulaşık kolonilerde, kışın yuvru bulunmadığı dönemde bile virus, çoğalmasına devam edebilmektedir.

Virusu taşıyan ergin arılarda herhangi bir hastalık izine rastlanmaz. Ancak hasta koloniler zayıflar ve bal verimi azalır.


Hastalığın belirtileri


a) Hasta larvalar pupa dönemine geçmeden ölürler.

b) Ölü larvalar açık gözlerde az, sırlanmış gözlerde daha çoktur.

c) Ölü larva petek gözünden kolayca çıkarılabilir.

d) Larva gömleği ile vücut arası, berrak yeşilimsi bir sıvı ile doludur.

e) Larvanın rengi başlangıçta beyazdır. Hastalık ilerledikçe saman sarısı ve griye dönüşü r. Ölü larvanın rengi gri-siyahtır. Daha sonra vücut kurur ve L harfi şeklinde gözün içinde sertleşir.


Korunma


Hastalıktan korunmada ve tedavide kesin sonuç veren bir yöntem veya etkili bir kimyasal madde henüz bulunamamıştır. Fakat bazen bulaşık kolonilerdeki ana arıların değiştirilmesi yöntemi iyi sonuçlar verebilmektedir.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi