Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GÜZÜN YAPILACAK İŞLER
1- Engeç 8.Ayı içinde yaşlı anaların değiştirilmeli.

2- Geç kalınmışsa yaşlı analı kovanların genç analı kovanlarla birleştirilmeli.

3- Zayıf arıyı zayıf, güçlü arıyı güçlü değilde parfüm aracılığıyla güçlülerden (ana arıya dikkat edilerek) askerli ve yavrulu takviye verilerek denkleştirme yapılmalı.

4- 10 Eylül-20 Ekim tarihleri arasında İlimizde kışlatma yapacak arıcıların gerektiğinde mutlaka bir güz askeri için şuruplama yapılmalı.

5- Varroa mücadelesinin İlimiz sınırları içinde 20 Eylül - 20 Ekim tarihleri arasında yapılarak parazitsiz bir kışlama hazırlığı içine girilmelidir.

6- Yeterli bal stoğunun arılara temin ettirilememiş olması halinde, çareleri aranmalıdır.

7- Bütün bu işlemlerden sonra yavru çürüklüğünün her çeşidine karşı uyanık olunmalı, gerekli önlemler alınmalı, hatta bu uğurda bulaşıklık tesbit edilen kovanların imha edilerek yurt genelindeki arıcılığımızın geleceği düşünülmelidir.

8- Kolonilerin güneye götürülmesi düşünülüyorsa gidilecek bölgelerin zamanlamaları yapılmalıdır.

9- Güneye gidilmeyecekse kolonilerin kışlatma düzenine alınması gerekir. Şöyleki :

a) Koloniler normalde yerden en az 25 Cm yüksekliğe kaldırılarak toprakla irtibatının kesilmesi.

b) % 2 veya 4’lük uçuş istikametinde önemeyil verilmelidir.

c) Kovan kapak çalışmaları gözönüne alınarak kovanların birbirlerine olan mesafeleri ayarlanmalı.

d) Öne meyil ayarlanırken sağa veya sola olan eğilmeler kovan ayaklarının altına konacak mini parçalarla düzenli durmaları sağlanmalı.

e) Kovan içi sıkıştırmaları arıların basmadıkları çerçevelerin toplanmasıyla sağlanmalı.

f) Kuluçkalıkları dolu kolonilerin örtü bezi ile kışlıyorsa havalandırmalara denk gelecek (kovan kapaklarını) şekilde örtü bezlerinin V biçiminde, örtü tahtalarının ise 14 mm.lik bir matkapla delinmesi temin edilmeli. Bu sayede kovan içinde oluşabilecek fazla rutubetin dışarı atılması sağlanmalı.

g) Çerçeve sayısı az olan koloniler birleştirme yapılmamışsa mutlaka kılıflanmalı, boşlukları rutubet emici maddelerle doldurularak kış soğuklarından korunmalıdır.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Selamünaleyküm üstad güz beslemesinde konu olan "10 Eylül-20 Ekim tarihleri" miladi takvime göremi yoksa Rumi takvime göremi? bilgi verirmisin Allah'a emanet ol Kal sağlıcakla!
Ara
S.A
HOCAM
ÖRTÜ BEZİNİN V BİÇİMİNDE KATLANMASINI
DAHA DETAYLI ANLATABİLİRMİSİNİZ TAM OLARAK ANLAYAMADIM.
BİR DE BURADA BAZI ARICILAR KOVAN DİP TAHTASININ ARKA TARAFINDAN
4-5 CM ÇAPINDA DELİK AÇIP TELLE KAPATIYORLAR .
S.A
Ara
Vealeykümselam.
Dostum, kovanın sağ veya sol üst ön köşelerine denk gelen, örtü bezini 2X2 cm ebadına denk gelecek biçimde geriye katla ve bir çerçevenin boşluğu görünecek şekilde demek istedim.
Ok.
Selamünaleyküm.
s.a
sayın ahmet hocam
kolonilerimizin durumu gayet iyi hamdolsun yaklaşık 15 gündür şerbet veriyorum yumurta atıyor ana.
üç koloni hariç arıların katı nı aldım fakat bu üçünün mevcudu 15 çıtanın altına düşmüyor.kışa bazen katlı arı giriyormu mertak ettim. sanki katları alamıyacakmışım gibi geliyor. bu şekilde kışlayabilirmi.
birde bizim kovanların altında delik yok siz 14 lül uç ile delin demişsiniz. ben hiç denemedim ama bu sene denemeyi düşünüyorum yine de size danışayım dedim.
üst ten şerbetleme yapıyorum bu şerbetlikleri almamayı havalandırma için faydalanmayı düşünüyorum. şimdilik hoşçakalın. s.a
Ara
Selamünaleyküm Ahmet efendi.
Dostum, kışlamaya henüz erken biliyorsun.
Allah cc hazretleri ömür verirse ilerleyen günlerde inşaallah. bu konu ile ilgili size bilgi vericem inşaallah.
Bu arada siz yine zahmet olacak ancak, eylül ayının sonları ekim ayının ilk haftasında bu aciz kul Ahmet BİRBİLENE yine bir bilgi verin ve yapacağınız işlemleri o zaman size yazayım inşaallah.
Allah cc hazretleri cümlemizin işlerinde üstün başarılar nasip eder inşaallah.
Selamünaleyküm.
s.a
havalar ın aşırı soğuması sonucu katlı arıların katı alıp biraz sıkışık olsada üşümelerini önledim.
daha evvel den zayıf yani 4-5 çıtalık arıları daralmıştım.
varoa mucadelesini son olarak bugun yaptım.
musait bir havada kek verip branda ile üst ve arka taraflarını kapatıcam inş.
üsten verilen şerbet kutuları kullanıyordum. bu kutuların üst kapaklarında delikler var yani kovan içerisinden hava çıkışı yapabilir.
ben kovan kapaklarının arka tarafındaki delik olan elek telli bölümü kapattım
öne bakan tarafı açık
kovanlarımın alttan deliği yok.
kışlatma için sizce yapmadığım yapmamı istediğiniz
yanlış yaptığım bir şey varmı....
işlerinizde kolaylıklar dilerim.. a.e
Ara
Vealeykümselam dostum
Bşlukları doldur, bölme tahtasını koymayı sakın unutma,
Havalandırma işine titizlik göster ,
Kovanların üzerine brandadan önce, ambalaj kartonları ile, üstten vuracak don ve soğuklara dikkat.
Öne doğru yüzde üçlük bir meyil ve uçuş deliklerini kapasiteye göre daralt inşaallah.
Selamünaleyküm.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi