Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şurupla Besleme Zamanı Ve Miktarı
Yurdumuzun bölgesel iklimleri göz önünde bulundurulmak kaydı ile, bölge arıcılarımızın arılarını bal sezonuna hazırlayabilmek için yapacakları çalışmaların ikinci aşaması olarak da bilinmektedir.

5l gün hesaplaması olarak ta bilinen şurupla besleme sistemlerinin başında kaliteli bir şurup hazırlanması hususunda gerekli açıklamayı yukarıda yapmıştık.
Şahsi kanaat ve deneyimlerimiz doğrultusunda, şuruplamayla birlikte hastalıkların tedavisi her ne kadar yapılır denilse de,uzun vadeli ve tam anlamıyla bir sonuç vermemektedir. Tavsiyemiz, ilacın kullanma tarifi veya, tecrübeli bir meslektaşımızın önerileri olmalıdır.

Şuruplamadan kasıt, kek ile besleme döneminin bittiğinin anlaşılması demektir. Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir hususu hatırlatmak isteriz.

Besleme (Geliştirme) amaçlı şurubun kovanlara verilmeye başlandığı günlerde, verilen şurubun arılar tarafından olgunlaştırılması doğal olarak hava şartlarının uygunluğu ile direk bağlantılıdır.

Meslektaşlarımızın ani ısı düşmesi veya bahar aylarındaki dengesiz yağışlardan dolayı, arıların mevcut basmış oldukları petekleri terk etmesiyle verilen şurupların bozulmamasına dikkat edilmelidir.

Bahsettiğim ani ısı düşmesi ile, arıların günü birlik tüketemedikleri şurupların bozulabileceği ihtimali olacağından, bir sonraki şurubun dağıtımı esnasında, bir önceki günden kalan bayat şurupların üzerine yeni şurubu vermemeniz daha iyi bir yöntem olacaktır.

Günlük yapılacak olan besleme işinin, bulunduğunuz yöredeki bal akım günlerinden 7 gün öncesine kadar devam edilmesi yeterli arı mevcudununda elde edilmesi demektir.

Gerekli itina ve temizliklere dikkat edilerek yapılan besleme çalışmaları, bal sezonunda tüm incelikleriyle kendini ispat edecektir.
Normal şartlar altında, herhangi bir ticari kurumun getireceği maddi getiri karşısında, arıcılıktan elde edilecek maddi kazanç miktarı kıyaslama yapıldığında, aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu sizlerde anlamış olacaksınız.

Örneğin: Bir kovan arıya gerek arı parazitleri, gerekse besleme ve gerekse nakliye giderlerinin tamamını bir listede kayıt altına alın.
Bal hasat çalışmalarına başladığınız günlerde, arılığınızda bulunan diğer kovanlara kıyasla o özel bakım ve besleme işlemlerine tabii tuttuğunuz kovanın, diğer kovanların en az üç veya dört katı daha verimli olduğunu göreceksiniz.

Yani burada, yerinde ve zamanında etkili bir bakımla, mevcut maddi imkanlarınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz demek istiyoruz.
Arının zayıfı olmaz, arıcının maddi zayıflığı sonucunda, tüm arılar zayıf kalmaya mahkumdur diyoruz.

Vaktinde yapılacak bakım ve besleme işlemlerine titizlikle riayet edildiğinde bal kovanlara, paracıklarda cüzdana girecek demektir. İnşallah diyelim.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
selamun aleyküm sayın hocam.sicaklıkların 8-12 derece arası olduğu şu günlerde arılarıma kek verdim en son yaptığım kontrollerde kekin yarısının arılar tarafından tüketildiğini gördüm sormak istediğim şu 51 gün hesaplamasına sıcaklıkların kaç derece civarında olduğu zaman başlamamı tavsiye edersiniz.Allah'a emanet olun.
Ara
Vealeykümselam dostum.
Güzel bir ayrıntı sorusu sorunuz. Dostum, yazımızda dikkat ettiysen bulunduğunuz bölgede nektar akımının başlamasının 3 aşağı 5 yukarı olarak bilinmesi demiştik.
51 gün şuruplama sistemi arıların daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde bala hazırlanması için uygulanır. 51 günlük sürece hesapladınız ve daha fazla gün sayısı ortaya çıkıyorsa, fazlalık olan günleriki o günler içinde bulunduğumuz günlerdir. Bu günlerde bir çok bölgelerimizde şurup verildiği zaman nosema tehlikesi ortaya çıkacağından dolayı kek ile başlayıp 51 günlük süreç başlayıncada hemen şurupla beslemeye geçmelisin inşaallah.
Allah cc hazretleri cümlemizin işlerini kolaylaştırıp, helalinden bol kazançlar nasip eder inşaallah.
Selamünaleyküm.
selam aleyküm hocam 51 günlük şuruplamayı hergünmü verecegiz yoksa 2,3 araylamı verecegiz saygılar m.emin aksakal kütahya gümüşköy
Ara
Vealeykümselam dostum.
Her gün vereceksin muhterem dostum. Yoksa istenilen sonucu elde edemessin.
Selamünaleyküm.
selamın aleyküm hocam ben kütahyadayım arılarım köyde cmartesi pazar gidiyorum ne yapmam lazım bana bilgi verirseniz sevinirim bir haftalık şurup veremezmiyim saygılar m.emin aksakal küyahya
Ara
Vealeykümselam .
Dostum, sana ne diyeyimki? Arıcılıktan geçimini dört dörtlük sağlamak istiyorsan, günü birlik besleme işlemini mutlaka yapmalısın.
Ancak, sen sadece hafta sonları bakabiliyorum diyorsun, o zaman kek ile bu işi yürütmelisin.
En azından kek, uzun sürede arılar tarafından bitirilen bir besin kaynağıdır.Örneğin, arıların güç durumlarına göre vereceğin bir kilo veya daha fazla kek, bir hafta boyunca arılarına yetecektir.
Allah cc hazretleri cümlemizin işlerinde kolaylıklar, kazançlarımızda huzur verir inşaallah.
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm. Hocam özür dileyerek ve soru mahiyetinde bir iki söz söylemek istiyorum. Arkadaşlardan birisi sadece c.tesi ve pazar günleri arıa bakabiliyorum demişti.sizde 51 günlük şuruplama bakımında hergün şurup vermelisiniz yoksa kek ile idare edin diyorsunuz. Yine özürdileyerek bir sitede okumuştum.İnver şurupun faydaları konusunda ekşime yapmadığını, arıların bu şurubu dahada kolay zorlanmadan tükettiğini. uzun süre arılarına bakmakta zamanı olmayanlar bu inver şuruptan fazlaca kovana koysa olurmu? şimdiden teşekkür ederim. mustafa KELEŞ. ALLAHA EMANET OLUNUZ.
Ara
Ve aleykümselam dostum.
Dostum, inver şekerin pastörize olduğunu elbette biliyorum ancak , besleme açıkta yani artık kapalı tenekede değil, kovan içindeki ısı durumu ve arının güç durumu göz önüne alınmalıdır. Kek ise naylon torbalar içinde ve bir veya en fazla 3 tane l6 mm lik delikler açılarak, delikleri çerçevelerdeki arıların yetişeceği konumda kolonilere verilir.
Dostum, bizimki tavsiyedir elbette. Dostlarımız tercihlerini kendiler yapmakta serbesttir.
Allah işlerimizi kolaylaştırır inşaallah.
Selamünaleyküm.
Selamınaleyküm değerli hocam. Ben arıcılığa daha yeni başladım. 1 kovanım var ve sizin dediğiniz şuruplama yötemine göre günlük şurup miktarı nekadar olacaktır. Kovanımda 10 çıta var ve arı dolu. Birde hocam, ben Sakarya'dayım buranın nektar akış dönemlerini bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum. Allah'a emanet olun.
Ara
Vealeykümselam gelbsee.
Dostum, on çerçeveyi basan bir arı en az yarım litre en fazla bir litre günlük şurup tüketecek demektir. Sakaryada arıcılık yapan meslektaşlarımızdan elbette nektar akım tarıhini öğrenmen ve o tarihe göre kendine besleme takvimi oluşturman gerekir.
Bu arada on çerçeveli bir arın olduğunu ve ne zaman ilave vermen gerektiğininde bilincinde olman için sitemizdeki ballık veya ilave ekleme ile ilgili yazılarımızı mutlaka oku inşaallah.
Üstün başarı ve bol mahsuller elde etmen dileği ile.
Selamünaleyküm.
selamın aleyküm ahmet hocam biz köyümüzde birkaç arıcı arkadas ile karniola ana arı temin etmek istiyoruz ancak sitede herhangi bir telefon numarası yok size ait bize yardım cı olursanız memnun oluruz allaha emanet olun
Ara
Selamünaleyküm.
Dostum, mersin bölgesinde tanışların varsa bir zahmet araştırma yapmalısın.
Geçen yıl adana bölgesindede olduğunu duymuştum. Bu iki şehri bir zahmet arkadaşların varsa araştırırsan bir sonuç çıkar inşaallah.
Allah cc hazretlerine emanet olasın.
Selamünaleyküm.
Selamün Aleyküm Ahmet bey; Nisan ayının ikisinde arılara yaklaşık 2 şer kilo kendi yaptığım keklerden vermiştim. Ayın 11 de kontrol ettiğimde kekleri bitirmişler. Kovanlardaki çıta sayıları 8 ile 5 arasında değişiyor. Kapalı yavru ve günlük yumurta gayet iyi. Mevcutde güzel. Mevsim itibariyle kovanlara polen yağıyor. Bizim buralarda hava sıcaklığı (Kırşehir) 15-20 derece civarında. Bugünden itibaren 1/2 litre şurup vermeye başlayım diyorum. Kovandaki gidişata göre de elimde bulunan kabarmış peteklerden takviyede bulunayım istiyorum. Zaman olarak uygun olur mu?
Ara
selamun aleykum_____
sayın ahmet abi, bu gün 200 kolonilik bi arıcıyı kolonilerine şurup verirken rast geldim ve biraz muhabbet etme fırsatımız oldu..kolonilerini kışlatmak için sahile yakın dere içinde biyere koymuş. polen gelişinin zayıf olduğunu ve buna istinaden yavru durumununda zayıf olduğundan bahsediyordu.ve burdan başka biyere gitmem lazım diyordu..ordan ayrıldıktan sonra benim aklıma, yine senin burdan yazdıkların geldi ve 200 koloninde olsa arıcı olmak çok farklı bişey olduğunu anladım.çünki sen polen gelişinin yetersiz olduğu kolonilerinizi tespit edip polende vermelisiniz diye koskocaman bişekilde yazıyorsunuz .
elbette 200 koloniyi başka biryere götürmek çözüm olabilir fakat daha zehmetsiz bir iş varken bilinçsiz olmak yada gaale etmemek çok farklı bişey sanırım..müsadenizle benim size 2 sorum var yine..
1.cisi polen gelişinin zayıf olduğu kolonilere hazır kurutulmuş polenleri nasıl bir uygulama ile kovanlara vericez?
2.ciside ben bu aralar invert şurup beslemesi yapıyorum fakat invert şurup tariflerinde tuz ibaresi yok.arıların tuza ihtiyacı olduğundan ben şuruplara tuzda koymak istiyorum acaba invert şuruba katılacak tuz birleşimde arılara bi zararı olurmu?
Ara
Vealeykümselam Sayın Akyol kardeşim.
Polenin zayıf geldiği günlerde, 2 türlü polen verme imkanı var
Birincisi, Kek içinde özellikle bu günlerde verirseniz daha iyi olur. Bu şahsi görüşüm ve yıllardan beri benim uyguladığım bir sistemdir
İkincisi ise şeker şerbetinden yapılan şurubun içine(Bunu arılarının günlük tüketeceği miktara orantı kurarak vermek) Örneğin, 50 kiloluk şerbete 1 kilo poleni ılık suda erittikten sonra şerbete katmakla verilir.
İnvert şurubun içine tuz koymakta hiç bir sakınca yok rahat ol dostum.
Allah cc hazretleri cümlemizin işlerin kolaylaştırır inşaallah.
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm hocam
şerbete polen katmayı bende denedim hocam neye kısmetse tam olarak ılık suda çözündü ama çözeltinin yapısına işlemedi kimyacı tabiriyle heterojen oldu. ve şerbet tükendikçe polen dibe çöktü şerbet bitti polen dibde un gibi kurudu ve şerbetliği yıkamak zorunda kaldım. Asıl sorun şu galiba arkadaşım arıya polen vermek sanki şeker ver yer bal ver yer gibi zannediyor burası polen olunca iş değişiyor çünkü arısütü taze polenle yapılıyor en uzaklarda en tehlikeli yerlerde polen varken arının ağızına eski poleni koysanız yine yemiyor ne hikmetse. bunun için o 200 arısı olan arkadaş mesajı yazan arkadaşın bunu bildiğini kabul ettiği için değinmemiştir şüphesiz. işte bu sorunlar hep imkan iş ve maddi güç meselesi o arkadaş imkanı el vermediği için bir müddet daha orada kalmak zorunda kalmış bense şu ana kadar en güçlüsü 10 çıta en zayıfı 5 çıtalık kovanlarıma daha 1 damla ne kek nede şurup verememişim. (böldüğüm tek ruşet hariç oda sadece 1 litre ) allaha bin şükür anamın duaları onlara yetiyor görenler bana sat arıların güçlü iyi bal alırsın diyor ama bana göre yine yeterli değil. ama en kısa sürede şuruplamaya başlıcam havalar güneşlenince. selamünaleyküm hayırlı cumalar!
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi