Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İşci Arı ( Tarlacı Arı )
#1
İşçi Arının Yumurta Larva Pupa - Krizalite Dönüşmesi Dinlenme Tablosu.İŞCİ ARININ OLUŞUMU

Yumurta olarak kalma süresi 3 gün Larva ağzı 10 Günde

Göz kapanmadan önceki süre 5 gün Kapanmaktadır

Larva gözünün kapatılması süresi 2 gün

Dinlenme (Prepupa) 3 gün

Pupadan krizalite dönüşmesi 1 gün

Dinlenme ve ergin olarak çıkış 7 gün

TOPLAM 21 GÜN

Bu tabloyu anladıktan sonra işçi arıların değişik bir açıdan görevlerine devam edelim.FİZİKSEL DEĞİŞİKLİKLER


İşçi arılar kanatlarıyla vantilatör görevi yaparak, dolayısıyla kovandaki hava sirkülasyonunu sağlarlar.

Oluşan bu akım nektar içindeki (taze bal) nemin dışarı atılmasını sağlar.
Sizlerin de bildiği gibi nektarın (taze bir balın) içindeki su miktarı % 30 ile % 90 arasında değişmektedir.

Olgun haldeki balda su miktarı %18.5’dan fazla olmaz.
Burada şunun anlaşılmasını istiyorum. % 30 ila % 90 arasında değişen bir su miktarını % 18.5’ lara kadar düşürebilmek işçi arıların iyi bir vantilatör sistemine sahip olduklarını göstermektedir.KİMYASAL DEĞİŞİKLİKLER


Nektarın bol miktarda akışının ardından balı yiyerek bir enzimleme işlemine başvurmaktadırlar. Bunun da sonucu olarak doğal haldeki sakkarozun, glikoz ve fruktoza dönüştürülmelerini sağlamaktadırlar.

İşçi arılar, 12 ila 15. gününü doldurduklarında artık olgunlaşan mum salgı bezleri sayesinde mum üretmeye başlarlar.

İşçi arılar karın kısımlarında 4 çiftlik bir mum aynalarına sahiptirler. Mum bu 4 çiftlik mum aynalarından (dikkatinizi çekiyorum) sıvı olarak salgılanmaktadır. Sıvı haldeki bu salgı havayla temas etmesiyle birlikte sertleşir ve levhalar halini alır.

Kovan içindeki hizmetleri gören işçi arılar mum salgılayabilmek için bir zincir şeklini alırlar. Adeta askeri bir malzeme taşınmasını andıran olay bu anda cereyan etmektedir.

Şöyleki üretilen mum plakaları arıdan arıya uzatılarak petek örgü meselesi gerçekleşmiş olur.

Demekki genç işçi arıların yapı yapmaları (petek örmeleri) arının ağzından veya hortumundan imal edilmemekte, direk olarak mum aynalarından imal edilerek kullanılmaktadır.

Toplanan Propolis kovanlardaki açılmalarda, çürümelerin önlenmesinde, yumurta atılacak gözelerin temizlenmelerinde (cilalanmalarında) ve uçuş deliklerinin daraltılarak kovana direk girecek olan havanın kesilmesinde de kullanılmaktadır.

Genç işçi arılar kovandaki sürenin 3. haftasında etrafı tanımak ve dışkıları (pisliklerini) atmak amacıyla uçuş talimlerine başlarlar. Kovanlarımızın mümkünse farklı renklerde olması arıların talimleri veya çalışmalarında kovanları şaşırmamalarına vesile olacaktır. 3.Haftasını tamamlayan işçi arılar artık tarlacı arı olarak göreve başlayacaklar demektir. Yaşlanmalarına bağlı olan hizmetler şöyledir. Polen, genç işçi arıları daha ziyade cezbeder.

Nektar toplama işi daha ziyade yaşlı arıların görevidir. Bir kolonide su taşıma işi daha ziyade yaşlı arıların görevidir; suyun taşınması genelde yavrunun varlığıyla bağlantılıdır.

Buradan işçi arıların yoğun bir şekilde kolonilere su taşıdıklarını görürseniz, ya kolonilerde yeni çıkmış olan yavruların beslenme işlerinin olduğunu veya aşırı sıcaklıklardan dolayı kovan içi sıcaklığının düşürülmesinin gerektiğini, kristalize olmuş bal ve diğer besin maddelerinin sıvılaştırılmasının olduğunu anlayabilirsiniz.

Anlatmaya çalıştığım bu mevzuları, belki arıcılığa yeni başlayan arkadaşlarım ilk Birkaç yıl farkına varamayabilirler; gözlemleme yoluyla tecrübeleri arttıkça bunu daha iyi kavrayacaklardır inşaallah.

Normalde 6 hafta yaşayabilen işçi arılar kışın buna ilaveten bir kaç ay daha fazla yaşamaktadırlar.

Bunun sebebi de çok yüksek kapasitede çalışmalarından dolayı ömürleri yaz mevsiminde erken dolmaktadır.

Her ne kadar fazla çalışmalarından dolayı bir ömür kısalması oluyor dense de, hakikatte Kainatın yaratıcısı olan Allah cc Hazretlerinin takdir ve dilemesi sonucunda oluşan bir gerçektir.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi