Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karadeniz Bölgesi Arı Irkı
Selamünaleyküm Görkem efendi dostum.
Öncelikle üyeliğiniz hayırlı uğurlu olur inşaallah.
Dostum, bir zahmet verdiğiniz şerbeti yüzde elli azaltıp su oranını biraz daha artırın, arılarınız tüketmekte nazlanıyorsa artık DURU olan şerbetten ziyade dışardan bulduğunu yeyleyecektir.
Böyle bir izlenimi edindiğiniz zaman bir kaç gün aynı şerbeti verin, eğer yine isteksiz içerlerse şerbetlemeye son verin inşaallah.
Allah cc hazretleri cümlemizin işlerinde kolaylıklar ve helal kazançlar nasip eder inşaallah.
Saygı ve hürmetler.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
s.a ahmet bey şu anda bahar yaylım bitti. esas kestane nektarınada 20 gün var.
bu 20 gün icinde arının baharda topladıgı nektar tamamen bitermi yani kovanda
bahar balı kalırmı. teşekkürler
Ara
Vealeykümselam dostum.
Bu konu çok önemlidir sakın boşver deme dostum.
Eğer arının bulunduğu yerde az olsa dahi nektar akımı yoksa bir zahmet kazanman istiyorsan günlük azar, azar şerbetlemeye devam edesin.
Allaha emanet olasın,
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm ahmet bey

3 gündür havalar ara ara yagışlı fakat arıda 1 haftadır bir ilerleme göremiyorum.
acaba normalmi yoksa bir problemmi var.
cıtalarda yeterince bal var şerbetleme 10 gündür yapmıyorum
hatta cıtalarda daha öncede dedigim gibi sırlanma var teşekkürler.
Ara
Vealeykümselam,
Arıdaki bu durumu kafana takma dostum, iklimseldir, ilerleyen günlerde inşaallah düzelecektir.
Bu şekildeki hava durumlarında az miktarda dahi olsa, yoğun nektar akımına kadar mutlaka kolonilerinizi besleyin.
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm ahmet bey
bir arkadaş oğul arıdan bana ana verdi 2. oğulda çok oluyormuş bu ana lar nasıl değerlendirilir.
belki daha sonra yine böyle bir durumla karşılaşabiliriz
Ara
Vealeykümselam dostum.
Arılarda, çiftleşmeyen bir ana arı kendi ihtiyaçlarının tamamını kendisi görmesi gerekir. Yani çiftleşmemiş bir ana arının saklanması veya oğul veren koloninin işçi arıları haricinde tambir hayati risk taşır dostum.
Bizim yıllar öncesinde bu şekildeki ana arıları, oğul veren kovanın arılı çerçeveleri ile birer çerçeve bölüm yapıp, diğer kolonilerdende birer tane kapalı yavru takviyesi yaparak en azından 3 ila 5 ana arıyı kurtarma sistemimiz vardı.
Bu anlattığımı yapma imkanınız varsa çok güzel bir sistemdir.
Allaha emanet olun, görüşmek ümidi ile.
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm ahmet bey. bal sezonuna 10gün kaldı arılarımızdan bazıları 18 ila20 cıta arasında
bunlara 3 katı koyalımmı. yoksa iki katta şıkışsınlarmı. 3. kat için şişmiş mumumuzda yok.
sıcaktan arılar kovan önünde salkım oluşturuyorlar bu bir sakıncası varmı.
kapagın altına koydugumuz cuval tamamen kapalı havalandırma yapmak gerekirmi.
temmuzun 15 şi gibi arıyı bölmek istiyorum uygunmu. hazır anamı alalım yoksa arı kendisimi cıkarsın. TEŞEKKÜR EDERİM.
Ara
Vealeykümselam dostum.
Öncelikle l8 ila 20 çerçeveyi basan arılarını daha fazla sıkıştırmaktan ziyade 3. katlarını ver. Bu arada taban kuluçkalıktan hiç değilse 2 tane gayet esmer peteği 3. ilaveye al, kuluçkalığa kabartılmamış petek ver inşaallah.
Arılarının uçuş deliklerinde portatif daraltma çıtası varsa onları çıkart, yoksada ne diyeyimki dostum.
Arılarını bölüm yaptığın zaman kaliteli hazır ana al ve kolonilerine 42 günlük kaybı ortadan kaldır inşaallah.
Allah cc hazretleri cümlemizin her türlü işlerini kolaylaştıra inşaallah.
Selamünaleyküm.
selamunaleyküm ahmet bey.inşallah saglık sıhhat iyidir.ahmet bey bal hasatına azbir zaman kaldı inşallah fakat bu dönemde arılar biraz saldırgan oluyor. bal hasatı yapmak icin en uygun zaman nedir ve bu konuda nasıl hareket etmeliyiz.balhastı yaptıktan sonra inşallah arılarımızı bölecegiz.fakat bu işlemi yaparken düzenli yapamıyoruz.arı mevcudunu ayarlıyamıyoruz bu konuda fikriniz ve tavsiyeniz nedir. 5 - 6 cıta olan arılarımı 2 şer ve 3 er cıta böldüm yani kendi ana larını cıkarsınlar diye bal hasadından sonra bu 2 şer 3 er cıta arılarıma takviye yapacagım bu konuda tavsiyeniz nedir şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin....
Ara
Vealeykümselam dostum.
Hatırlarsanız, bu konu ile ilgili yazımızda bulunduğunuz yerin nektar akımından en fazla bir hafta ile on gün kalası şerbetlemeyi kesmenizi belirtmiştim.
Şu an zaten bu tarih geçmiş durumda. Allah cc hazretleri ömür verirse bundan sonraki sezonlarda durumu bahsettiğim günler içinde yapın inşaallah.
Allah cümlemize hayırlı ve bereketli kazançlar nasip eder inşaallah.
Selamünaleyküm.
Not: Teşekkür ve temennilerinizden dolayı bende sizlere hürmet ve teşekkürlerimi sunarım.
selamünaleyküm ahmet bey nasılsınız.
bal hasadı yaptıgımız cıtaları nasıl muhafaza edecegiz güvelenmeye karşı nasıl koruyacagız
Ara
Selamünaleyküm.
Dostum, petekli ballarınızı, rutubetsiz ve gayet serin bir yerde tutmak zorundasınız.
Fakat imkanlarınız dahilinde en kısa zamanda petekli ballarınızı hemen pazarlayıp elinizden çıkarın inşaallah.
Eğer gayet serin bir deponuz yoksa, güvelenmeyi durduramazsınız.
Süzme ballar için biliyorsunuz zaten mesele yok.
Allaha emanet olunuz.
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm ahmet bey nasılsınız. biz daldık fındık işine arıları hep unuttuk. şu anda yaptıgım kontrollerde arılara ayırdıgımız bal epey azalmış yaklaşık iki aydır yagmur yagmıyor ve arılarımızda ne günlük nede kapalı göz yavru yok. 1 ay önce 1 hafta ara ile 2 defa perizin yaptım şu anda arılarda varoa görülüyor ne yapmamızı önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim.....
Ara
Selamünaleyküm dostum.
Öncelikle fındık rekolteniz ve fiyatları yüksek olur inşaallah.
Dostum, Perezin uygulamasını ısrarlı bir şekilde bir daha uygula hemen.
Perezin uygulamasından 3 gün sonrada güz beslemesine hiç zaman kaybetmeden başla dostum.
Bu arada ARILARININ BASTIĞI ÇERÇEVE KADARINI KOLONİLERİNDE BULUNDUR VE GERİSİNİ HEMEN TOPLA.
Etrafındaki başka arıların yağma yapmasına karşı tedbir için bunu yazıyorum.
Allah cc hazretleri cümlemizin işlerinde üstün başarılar nasip eder inşaallah; helal ve hayırlı bol kazançlar dilerim.
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm ahmet bey nasılsınız. arılarıma şerbet vermeye başladım. fakat kovanda hic polen yok dışardanda polen gelmiyor polen gelebilecek bir bitkide yok arılarımız yavruya yatarmı hazır polen alıp kovana koysak faydası olurmu. varoaya karşı ceviz yapragını korük icerisinde yakıp kovan icine duman vermenin faydası olurmu.birde defne yapragını suda kaynatıp suyu şerbetinize katın diyorlar faydası zararı nedir. bu dönemde polen alabilecegimiz bir bitki varmı bizim düzce bölgesi icin gerekirse ekeriz.birde şerbet vermemize ragmen yavru yapmassa şerbeti keselimmi.saygılar hocam.
Ara
Selamünaleyküm dostum.
Evet arılarınızı şerbetlemeye başlamanız gayet güzel ve yerinde bir karar. Düzce bölgesinde püren bitkisi yokmu yoksa, sizin bulunduğunuz yerdemi bu bitki yok. Benim tahminim ilerleyen günlerde, bulunduğunuz yerdede güz çiçekleri açacaktır.
Arılarınızın günlük vermiş olduğunuz şerbeti tükettiğini gördüğünüz anda, ana arının günlük yumurta atması için alan ayarlaması yapın.
Siz başladığınız şerbetleme işlemini kesintiye uğratmadan, ancaak, günlük verdiğiniz şerbeti arılarınızın tüketeceği miktarda ayarlayın.
Şerbetin içine şunu veya bunu katın diye bişey kesinlikle tavsiye etmem. Sadece şerbetinizi bir gün öncesinden hazırlayıp, tamamen kristalize olayının çözülmesini sağlayın.
Varroa mevzuatına gelince artık günümüzde, oksalit asit, formik asit, perezin ve diğer etkili varroa mücadeleleri varken, arılarınıza verdiğinizde sonuçlarının ne olabileceği maddelerden uzak derim.
Allah cc hazretleri cümlemizin İLMİNİ ARTIRIP HAZMINI KOLAYLAŞTIRA İNŞAALLAH.
Allaha emanet olasın,
Selamünaleyküm.
selamümaleyküm hocam cok teşekkür ederim..
Ara
selamünaleyküm ahmet bey nasılsınınız iyisinizdir inşallah..ahmet bey kovanlarıma yaptıgım kontrollerde ballarının az oldugunu düşünüyorum. havalar gündüz acık geceleri soguk oluyor. kek versen sıkıntı olurmu.yani yavru atarsa soguktan etkilenip yavru curuklugu yaparmı. azda olsa polen geliyor.varoa icin şu anda birşey yapmak gerekirmi.bir kovan arımın sönmüş actıgımda arılar bir cogu mum gözlerinde ölmüş ve hic balı yok acaba aclıktanmı öldü yoksa balını yagmaladılarmı.selamünaleyküm.......
Ara
Vealeykümselam dostum. Acilen arılarına kek yap ve hiç zaman kaybetmeden çerçevelerin üzerine yerleştir. Bu arada, arıların az olduğu veya tamamen terkettiği petekleri hemen topla.
İçinde bulunduğumuz günlerde vorroa mücadelesinide hemen yap inşaallah.
Evet o bir koloninizin sönme sebebi açlıktır dostum.
Allah cc hazretleri cümlemizin işlerinde üstün başarı ve kolaylıklar ihsan eder inşaallah.
Selamünaleyküm.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi