Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ARICILIK DALLARINDA UZMANLAŞMAK
İnsanların toplu halde yaşamalarının getirdiği bazı şartlardan bir tanesi de, her çeşit mesleğin bir insan tarafından yapılamamasıdır.

Bir anda hem doktor, hem müdür, hem memur, hem sürücü, hem esnaf vs,vs olunamayacağı gerçeğinden yola çıkacak olursak; her birey kendi yaradılış programı gereği üzere uğraştığı mesleğinin inceliklerinde olan sırlara erme yolunda gayret sarfetmelidir.

Kendi mesleğim olan arıcılık alanında ise, yukarıda anlatmaya çalıştığım konuyu en güzel bir şekilde yapan ve arıcılığı branşlarına göre en mükemmel organize eden ülkelerin başında Çin devleti gelmektedir.

Neden Çin diyecek olursak, Eczanelerde, Attarlarda, Marketlerde ve arı ürünleri satan işyerlerine bir göz atacak olursanız; çin’den gelen arısütü ve polenleri görmeniz yeterli bir cevap olacaktır.

Öyleki çin devleti içinde yapılan arıcılıklar tam anlamıyla organize olmuş ve bir arıcı dallarından hangisini yapmak istiyorsa o dal üzerine yönelmek zorundadır.
Devlet tarafından arıcının tercih ettiği bölüme uygun olan ana arıda ücretsiz olarak kendisine verilmektedir.

Bütün bunları 4 mevsimi her an yaşama imkanına sahip olan güzel yurdumuzun, kıymetli arıcı meslektaşlarıma, arıcılığın hangi branşını tercih etmeleri konusunda yol gösterici olması için yazdım.

Aşağıya sıralamaya çalışacağımız her hangi bir arıcılık dalını tercih etmeden önce, arıyı gerçek anlamda tanımak ve çok iyi bir arıcı olmak zorundasınız.
Yurdumuzda bölgesel ve rakım yükseklikleri göz önünde bulundurularak hangi ırk arıların kullanılması gerektiği konusunda mutlaka geniş bir araştırma bilgisine sahip olmalısınız.

Yıllardan beri her bölgeye kafkas arısı saplantısından acilen uzak durulması gerekmektedir. Böyle bir ifade kullanırken, kesinlikle kafkas ırkı arıya karşı olduğumuz gibi bir yanlış anlamaya düşmemelisiniz.

Maksadımız el ele, gönül gönüle birlik ve beraberlik içinde bu güzel yurdumuza arıcılık alanlarında hizmet etmek olmalıdır. Bu anlayış ve düşünce dahilinde yapılması gerekenleri sıralamaya çalışalım.

Amacınız, ana arı üreticilerine damızlık saf hat ana üretmek ise gereken flora (Bitki örtüsü) araştırmaları yapıp, yeterli teknik alet, ekipman ile bu arıcılık dalına yardım etmek zorundasınız.

Amacınız F1 ana arı üretmek ise, üreteceğiniz ana arıların (Arı sütü, Polen, Bal, Propolis, Arı zehiri veya oğul arı) dallarından hangi alanda kullanılacağı göz önünde bulundurularak üretilmesi dallarına; uygun olup olmayacağına karar vermek zorundasınız.

Yoksa çarşıdakı pirincin hesaplarıyla uğraşırken, evdeki mercimek ten'de olma riski olduğunu unutmamalısınız.

İçinde bulunduğumuz son üç yılda arıcı birliklerine devletimizin yapmış olduğu ana arı üretim destekleme fonlarından yapılan parasal yardımlara göz atacak olursak, durumun ne kadar içler acısı olduğunu göreceksiniz.
Bu paragrafta vurgulamak istediğimiz, ana arı üretimi konusunda Hiçbir emekten kaçmayan, mesuliyet görev ve sorumluluklarının bilincinde olan ana arı üreticilerine sonsuz saygı ve hürmetimiz olduğunu da belirtelim.
Bu şekliyle ana arı üretimi konusunda ne demek istediğimizi işin ehli meslektaşlarım çok iyi anlamışlardır.

Bu cennet vatanı ülkemiz, kendi kaderine terkedilmeyi hak etmiyor.
Bu cennet vatanı ülkemiz, ne idüğü belli olmayan, amacı sadece vurgun yapmak isteyen insansıların ellerine terkedilmeyi hak etmiyor.

Bu cennet vatanı ülkemiz, ürettikleri arı ürünlerini bir avuç hileli üretim yapan insanların boyundurukları altında inim, inim inlemeyi hak etmiyor.

Bu cennet vatanı ülkemizin, sevgili vatandaşları hakiki arı ürünleri yerine, insan sağlığını hiçe sayan İNSANA BENZER ama insanlıkla hiç alakası olmayan iki ayaklıların yapabilecekleri hile ve aldatmacalarını kesinlikle hiç hak etmiyorlar.
İşte sevgili meslektaşlarım, arıcılıkla ilgili tüm konularda bu duygu ve düşünceler dahilinde ortaya koyabileceğimiz icraatlar, hem misafir olarak bulunduğumuz dünya hayatımızı, hemde ölümü tatma anımızla beraber ahiret hayatımızı güllük gülistanlık yapacaktır.

Hatırlarsınız daha önceki yıllarda “Haydi çocuklar aşıya sloganı vardı” bizde diyelimki haydi hilesiz arı ürünleri üreticilerine “Haydi dürüst meslektaşlarım el, ele verelim” İnşaallah.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
hocam iyi günler , Erkek arrı konusundaki cevabınız için çok teşekkür ederim

bulunduğum yörede Bal çok ucuza gidiyor , emeğimin karşılığını almadığımı düşünüyorum , o nedenle bundan sonra Arı kolonisi satarak Arıcılığımı sürdürmek istiyorum , şuanda ise 20-25 adet Arı kolonim var tabii pek güçlü değil ortalama 7-8 çerçeve ancak toplar

şuanda benim Arıcılıktan başka bir işim yok yani gerekli mesaimi Arılarım için ayırabilirim ve öncelikli amacım mevcut Arı kolonilerimin sayısını arttırmak , bunun için biraz geç kaldığımın farkındayım 250 adet boş kovanım var bunları Ruşet kovan haline getirmek veya Kovan içerisini daraltarak mevcut 20-25 kolonimi , 2 çerçeve veya 3 çerçeve olarak suni bölme yöntemiyle çoğaltmayı düşünüyorum , halihazırda bazı kovanlarımda Erkek Arı mevcut , yani bölünen kolonilerdeki üretilen Ananarıların döllenebileceğini düşünüyorum

bana tavsiyeleriniz nedir , Arı çoğaltmak konusunda uzmanlaşmak istiyorum
Ara
Dostum, biliyorsun, ağustos ayının hemen hemen ortalarına geldik, bu günlerde yapacağın bölmelerin yeterli erkek arı bulmaları yüzde 30 lara kadar indirir. Bana Kalırsa sen mevcut kolonilerini zaman kaybetmeden günlük düzenli ve akşam üzeri sıkı bir şerbetle beslemeye tabi tut. Bu sayede kolonilerini genç ve yüksek miktarda işçi arılarla kışa hazırla. Allah cc hazretleri ömür verirse 2009 ilk bahar sezonunda, aynı şekilde besleme işlemlerini devam ettir ve baharda bu işe başla.
Koloni sayını çoğaltmanın en isabetli yöntemi sitemizde bulunan DEVŞİRME USULÜ OĞUL ARI ELDE ETME YÖNTEMİ başlıklı konu muhteviyatıdır.
Allah cc hazretleri cümlemizin işlerini kolaylaştırır inşaallah. Selamünaleyküm
hocam peki dediğim gibi arıları bölsem ve Anaarı yapmalarını beklesem ve böldükten itibaren her gün beslesem kısacası bir ay kadar bu yöntemi denesem , eğer anarılar döllenmezse tekrar birleştirme yaparım , nasıl olur ?
Ara
selamünaleyküm
sevgili kardeşim arılarını çoğaltma konusunda çok hevesli olduğun aşikar.
fakat ağustosun ortalarına geldiğimiz şu günlerde değerli büyüğümüzünde dediği gibi arılarını bölmek yerine kışa en üst seviyede bir asker kadrosuyla girmeye çalışman senin için daha hayırlı olur inşaallah.
bu sitede aradığın her şeyi en ince ayrıntısına kadar yazan sevgili ahmet abiden Allah razı olsun.onlar zaten her konuda bize yardım etmeyi kendilerine bir görev addetmişler.
arıcılık konusunda yapacağın her şeyi daha önceden çok iyi bir şekilde planlaman sonuca ulaşmanda sana çok yardımcı olacaktır.
plansız programsız vede zamansız yapılan her hareketin sonu elbette hüsrandır.
dediğin gibi arılarını bu zamanda bölüp çoğatma yoluna gitmeden önce
anaarının kalitesini etkileyen faktörler,kaliteli erkek arıların hangi zamanlarda en üst seviyede olduğu ve bir arının ömrünün ne kadar olduğunu bu sitedeki konulardan araştırıp irdelersen yapmayı planladığın işin sonunu çok daha net görebilirsin.
hepiniz ALLAHA emanet olun.tüm arıcı arkadaşlara selamlar.
Ara
Selamünaleyküm, Bayram efendi dostum, Yukarıdaki kardeşimizin konusuna yapmış olduğun katkıdan dolayı canı gönülden şükranlarımı sunarım.
Tevazu buyurup bu aciz kul Ahmet BİRBİLENE övgü sözleri yazmışsınız; dostum biliyoruzki övülecek tek varlık, kainatın sahibi Allah cc hazretleri ve onun habibi efendimizdir.
Yinede engin gönlünüzde, bizim için hissetkilerinizi bizde sizler için düşünüyoruz dostum.
Allah cümlemizin işlerini kolaylaştırır inşaallah.
Yukarıdaki kardeşime gelince bir zahmet 2009 sezonunda o planlarını uygularsa çok daha faydalı olur kanaatindeyim. Ellette Ömrümüz olursa inşaallah.
Selamünaleyküm.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi