Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YAPAY OĞUL (DEVŞİRME USULÜ) ARI BÖLÜMÜ
Bazı meslektaşlarımın bize ısrarla bu konu hakkında bilgi vermemizi istemelerinden dolayı, acizane yapay (Devşirme) usulü arı bölümü hususunu izah etmeye çalışalım.

Arılarınızın sayısını bu sistemle artırmak istiyorsanız, kuluçkalıkları dolu veya ilavede faaliyet gösteren arılarınızı tercih etmek zorundasınız. Daha zayıf olan arılardan bölüm yapılmaz mı tabiki yapılır, ancak sadece arı sayınızı artırmış olursunuz; bal verimini kaybetmiş olucaksınız.

Bu sistem tercih edildiğinde çiftleşmiş kaliteli analarla sayıyı artırma ve arılığınızda önceki yıllara ait verimli arılardan ana yaptırma gibi niyetiniz yoksa, yukarıda sözkonusu yaptığımız gayet güçlü kovanlardan yapay (Devşirme) usulü arı bölümüne geçebiliriz artık.

Not: Arılı olarak yapacağınız bu bölümlerde ana arıyı kesin olarak görmeden bölüm yapmayınız.

Yapay oğul arınızı koyacak yeri tesbit ettikten sonra; aynı kovanlardan olmamak kaydıyla, her kovandan bir çerçeve almak suretiyle;

l- Bir çerçeve ballı, polenli ve arılı çerçeve alıp boş kovana koyun

2- İki çerçeve kapalı çıkmak üzere, arılı çerçeveyi “ “

3- Bir çerçeve günlük yumurtalı, arılı çerçeveyi “ “

4- Bir adette yeni petek veya elinizde varsa örgülü çerçeveyi bu kovanın içine yerleştiriniz.

Neden her kovandan bir çerçeve aldığımızı biraz izah edelim. Her kovandan üzerindeki arılarıyla birlikte toplayacağınız peteklerin üzerindeki arılar, kendi çerçevelerini savunacağından dolayı, arıların bir birlerini kırma işi olmayacaktır.

Hasbel kader iki çerçeveyi aynı kovandan aldığınızda ise mutlaka aralarına başka kovanlardan alacağınız yabancı bir çerçeveyi koymayı ihmal etmeyin.
Aynen iktidarı elinde tutan güçlü bir meclis gibi düşünün olayı.
Yoksa arılar mevcut çoğunluğun kendi kokularının hakim olduğu salt çoğunluk içgüdüsüne göre hareket edeceklerinden, arıların bir birlerini kırmalarına yol açabilirsiniz.

Elbette bu anlatmak istediğimizi siz değerli dostlarımız, bizzat kendi arılarınızda denedikten sonra bizi daha iyi anlayacaksınız, bu sayede haklı olduğumuz ortaya çıkacaktır inşaallah.
Ballı ve polenli çerçevedeki stok, acil olarak arıların beslenme ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Kapalı yavrulu petekten çıkacak olan işçi arılar bu yeni kovanınızdaki mevcut nüfusu takviye edecektir.

Günlük yumurtalı petekteki gözlerde kovanın ihtiyacı olan ana memesinin vurulması sağlanacaktır.

En dışa koyduğunuz petek ise, kapalı çerçeveden çıkacak olan arıların boşlutka kalmamaları sağlanacaktır.

İlerleyen günler içinde, günlük yumurtalı petekte işçi arıların yapacakları ana gözlerinden birbirine en yakın olanlardan ve peteğin biraz daha orta kısımlarında olan iki tane kardeş ana gözesini bırakıp, geri kalanları bozunuz.
Bu iki kardeş memelerden, mutlaka bir tanesi çok kısa zaman farkıyla bile olsa önce çıkacaktır.

Ana arılardaki hakimiyet her zaman teklik iç güdüsü olarak kendisini göstereceğinden dolayı bu ana arı, diğer ana gözesindeki anayı imha edecektir.

Bu şekildeki oğul arınızı, mevsim şartlarına göre şuruplama veya kek verme sistemiyle besleme yapmanızda menfaatiniz icabı olacaktır.
Yeni çıkan bu ana arının normal şartlar altında bir hafta içerisinde çiftleşerek günlük yumurta attığını görebilirsiniz inşaallah.

Yukarıda anlattığımız bölüm sisteminde, kovanın ihtiyacı olan ana arıyı kendi kovanınızda yaptırma usulünü anlattık. Eğer çiftleşmiş ana arı elinize geçtiği anda, anlattığımız sistemi aynen uygulayın.

Ancak kafes içerisinde vereceğiniz ana arının, kovan tarafından kabul görme süresi içinde, işçi arıların günlük yumurtalı çerçevede yapacakları ana arı gözlerini; ikinci günün sonunda mutlaka kontrol ederek imha ediniz.
Eğer meme kontrolü yaparak, işçi arıların yapacakları ana gözlerini imha etmez iseniz; kovanın kafes içindeki ana arıyı çok zor kabul edeceğini hatta hiç kabul etmeyeceği gerçeğini unutmamalısınız.

Gerek kendi ana arısını kendi kovanından elde etmeyi düşündüğünüz sistemde, gerekse kafes içerisinde uygulayacağınız sistemde olsa; mutlaka teşvik şuruplaması yapınız.

Allah cc Hazretleri tüm meslektaşlarıma, helal,hayırlı ve bol kazançlar nasip eyler inşaallah.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
selamün aleyküm arkadaşlar
benim bu sene başıma gelen bir şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum
29/05/2008 de bir adet oğulum çıktı yaklaşık 6 çerçeveyi sardı bende o anda elimde olmadığı için diğer kovanlardan kabarmış 6 adet peteği oğuluma verdim.
ertesi gün kontrolümde anaarıyıda gördüm artık bu iş tamam deyip sakin bir şekilde kovanı kapayıp beklemeye geçtim.bir hafta sonra baktığımda çerçevenin birinde birçok ana memesiyle karşılaştım.buna çok şaşırdım vede üzüldüm.konuyu araştırdıkdan sonra nerede hata yaptığımıda buldum.
oğula verilen peteklerin ya kabarmamış petek olmaları yada kabarmış olsa dahi peteklerin içinde kesinlikle yumurta ve yavru olmaması gerekiyormuş.çünki verilen peteklerde yumurta yada açık yavru olursa anaarı oğula çıkınca birkaç gün yumurta atmadığı için koloni ana arıyı kendini garantiye almak için öldürüp bu yumurta yada açık yavrulardan kendine meme yapıyor.
benimde oğula verdiğim kabarmış peteklerin birinde açık yavru varmış.sizlerde yeni çıkan oğullarınıza yumurtalı yada açık yavrulu petekleri kesinlikle vermeyiniz sonra benim gibi anaarıyı kaybedebilirsiniz.
durum böyle olunca koloniye yeni bir ana verdim şu anda yoluna devam ediyor
sonuç itibari ile sevgili ahmet abininde belirttiği gibi ARI HATA YAPMAZ ARICI HATA YAPAR sözü bir daha teyit edilmiş oldu.hepiniz ALLAHA emanet olun.
Ara
Selamünaleyküm,
Bayram efendi bilirsin şu sözü "BİR MUSİBET BİN NASİHATTEN EVLADIR" Ne dersin dostum.???
En kalıcı ve sağlam olan arıcılık DENEME YANILMA YOLLU ancak, teknik bilgi destekli olan arıcılıktır.
Allah cc hazretleri cümlemizin işlerini kolaylaştırır inşaallah
Selamünaleyküm
bu sözlere ne denir abi ellerinden öperim ALLAH sizler gibi dostları başımızdan eksik etmez inşaallah ALLAHA emanet olun
selamünaleyküm.
Ara
Selamünaleyküm dostum.
Öncelikle ana kriter, arılığınızdaki arıların genetik olarak oğulcul olup olmadığını bilmeniz lazım. Oğul eğilimli bir ırk ise, öncelikle yaşlı ana arılı koloniler, ana arı değiştirme amaçlı oğullarını bal hasadına hatta son dönemde bile yapabilirler. Oğul eğilim az olan genetik ırk özelliği olanlar ise bulundukları bölgenin flora zenginliğine ve yeterli işçi yoğunluğuna eriştiklerinde; bu nisan sonu ile ağustos başlarına kadar oğul verme olayları gerçekleşebilir. İmkanlarınız dahilinde BELGENİZE UYUMLU ancak oğul verme eğilimi en az olan arı ırkı ile arıcılığınızı devam ettirmelisin.
Allah cc Hazretleri cümlemizin ilmini artırıp hazmını kolaylaştırır inşaallah.
Selamünaleyküm.
Selamünaleyküm.
Ahmet bey ,

Benim 3 kovan arım var. bu sene oğul vermediler. ama maşallah bal verimleri çok yüksek bu sene iyi bir hasat yapacağım. ancak benim isteğim kovan sayımı arttırmak. 3 kovanımdan 1 tanesi diğerlerine göre daha küçük ölçüde petekleri. geriye kalan 2 kovan arıdan 1 ilave kovan yapmak istesem nasıl davranmam gerekir. bal veriminin düşeceğini biliyorum ancak, kovan sayımı yükseltmek istiyorum burada da yukarıda anlattığınızın aynısını mı yapayım. ayrıca devşirme usulünü hangi ayda yapmak daha iyi olur. ayrıca 2 kovandan neler almam gerektiğini tazarsanız sevinirim.

Şimdiden Allah Razı olsun
Ara
Dostum, bizim sitemizde yayınladığım sistemi uygula inşaallah.
Zaman konusu ise, bir zahmet bu ayın en geç 25 ine kadar işi bitirmeni tavsiye ederiz.
Allaha emanet olasın.
Selamünaleyküm.
Ahmet hocam öncelikle ilginiz için teşekkürler.
Ben devşirme işinin ilkbaharda daha uygun olacağını düşünmüştüm. sizin bu ayın 25 ine kadar demişsiniz. bu süre zarfından sonra anaarı eşleşmek için erkek arı bulması ve yeni yavrular atması biraz geç kalmaz mı? yanlış anlamayın ben sizin tırnağınız olamam sadece yanlış anlaşılma olmasın diye yazdım. Ayrıca hocam affınıza sığınarak yapacağım işlemleri tek tek yazıyorum. bir göz atarsanız sevinirim.
1.kovandan 1 adet ballı ve arılı petek alacağım.
2.kovandan 2 adet sıvanmış arılı ballı petek koyacağım. (sizin ifadenizdeki kapalı çıkmak lafını anlayamadım.)
yine 1.kovandan 1 adet yumurtalı, arılı çerçeve
ve son olarakta boş petek koyacağım.
yani toplam boş petekle beraber 5 petek yeni kovana koymuş olacağım. ayrıca 1.kovandan aldığım petek ile 2.kovandan aldığım petekte ki arılar arasında kavga çıkmasın. son olarakta hocam yeni kovanı eski kovanın yanında mı tutalım yoksa biraz uzağa mı koyalım. ve yeni kovanda ana arı olup olmadığını kaç gün sonra kontrol edelim.
Ara
Selamünaleyküm. Dostum, öncelikle ayın 25 derken, biz bölüm yapın kendi anasını kendisi çıkarsın demedik, çiftleşmiş ana ile bu işi yapın ibaresini hatırlayın inşaallah. Ayrı ayrı kolonilerden alacağınız arılar Allahın izni ile kesinlikle birbirlerini kırmazlar. Üzeri kapanmış olan yavrulu petekten kastımız, tamaman olgunlaşmış ve çıkmak üzere olan kapalı peteği kasdediyoruz.
Yeni oluşacak koloniyi nereye koyarsanız koyun, Zaten aşırı yaşlı işçi arıların çok az bir bölümü eski kolonilerine gidecektir. Yeni koloni oluştururken, kesinlikle çerçeve aldığınız kolonilerin ana arısını bulmadan bölüm çerçevesini yeni kovana koymayın.
Selamünaleyküm.
Hocam merhaba ,

aynı konu ile ilgili sizi tekrar rahatsız ediyorum ancak. Bu yıl geçen mesajda bahsettiğim bölme işini yapacağım ancak. Şuan da Şubat ayı içerisindeyiz. 2 kovandan alınan petekler ile 3. kovan yapma işini hangi ayda yapmam daha iyi olur. Ana arının çiftleşmesi vb. durumları göz önüne aldığımızda. Bu arada hocam yanlış anlamadıysan aynı kovandan alacağım petekleri yan yana koymayacağım. yani yeni kovana 5 adet çıta koyacağım zaten çıtalardan biri boş olacak. 1.kovandan 2 -- 2. kovandan 2 adet petek alacağım. yeni kovana koyarken aynı kovan peteklerini ard arda değil birer aralıklı koyarsam daha iyi olur sanırım.

Kalın sağlıcakla.
Ara
Selamünaleyküm dostum.
Bu sistemde ay olarak en uygun zaman nisan ayının ortaları itibariyle yapılmalıdır. O günler itibariyle artık erkek arıların çıkmaları ve kolonilerde yoğun halde bulunmaya başlama dönemidir.Kısaca oğul mevsiminin girdiği günlerdir. Bir kovandan 2 çerçeve alma konusunda risk taşıyabilirsin dikkatli olmalısın. En uygun olanı 4 ayrı koloniden birer tane petekle bu işi yap inşaallah.
Allaha emanet olasın
Selamünaleyküm.
Hocam 4 ayı koloniden demişsiniz acak işin kötü yanı benim 3 kovan arım var. 1 tanesinin pete boyları diğer 2 sine uymuyor bu nedenle sadece 2 kovanı kulanabileceğim. 2 kovandan böyle bir işe kalkışmak risklimi yoksa işin bir püf nktası var mı? yada yapabileceğimi yapıp Allahamı güveneyim. Ayrıca bölme işini yaptıktan kaç gün sonra ana arı yumurta atmaya başlamışmı diye bakayım. Bu arada anay kovanda yaptıracağım dışarıdan vermeyeceğim.

Şimdiden cevabınız için allah razı olsun.
Ara
Selamünaleyküm.
Dostum, 2 koloni il bu işe girmesen daha iyi olur. Riski var. Ancak illaki yapmak istiyorsan (Tevekkeltü Tealallah) de inşaallah.
Zaten kendi anasını kendi çerçevelerden yaptırma işin var. Bizi dinlersen, bu 2 kolonin en az taban kuluçkalığı doldurana kadar bölme deriz.
Bu işin normal olanıdır.
Allaha emanet olasın,
Selamünaleyküm.
Selamınaleyküm hocam. Allah senden razı olsun bu detaylı bilgilendirmelerinden dolayı. Hocam, benim sorum şu; kafese koyduğumuz anayı kaç gün burada tutacağız? Ananın kapağını açacağımız vakite kadar bütün arılar birbirine alışmış olurlar mı? Yaşlı arılar eski kovanlarına döner dediniz, bunlar gitmesin diye kovan giriş kapağını kapatmaya gerek varmı? Kafesteki ana arımız çiftleşmiş olduğu için dördüncü çıtayı illa günlük yumurtalı koymamız şart mı? Allah-ü Teala Yar ve Yardımcınız Olsun.
Ara
Vealeykümselam dostum. Öncelikle bu işi bu günlerde yapacaksan 3 gün yeterli olur. Ana arıyı açıp koloniye uygulama sürecinde koloninin içindeki arılar EVET birbirlerine alışmış olurlar. Yaşlı, arılığı ve çevreyi bilen işçi arılar mutlaka eski kovanlarına dönerler. Bu arıların kovanlarına dönmemesi için kovanın giriş kapağını kapatmak yanlış olur, bunu yapma. Günlük yumurtalı çerçeveyle, çiftleşmiş ana arının kovana verilmesinin birbiri ile ilgisi yok. Sadece günlük yumurtalara bakıcı arıların kolonideki yoğunluğunu cazip hale getirmek hedefimizdir.
Bu sayede ana arıyı koloniye kabul ettirdiğiniz zaman ana arının daha düzenli arı sütü ile beslenmesini sağlamış olursunuz.
Unutmayın ki ana arı genç işçi arılardan istediği arı sütü ile yumurtlama ve beslenmesini temin eder.
Allah cc hazretleri cümlemizin işlerini kolaylaştırır inşaallah.
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm hocam
sadece arı ile kovan sayısını çoğaltmamız da mümkün değilmi hocam. bunun için bütün kovanlardan birer çıta arı toplama kabına sirkelesek onun üzerinede spreyle surup ve birleştirme parfümü sıksak ardından bu kabdaki arılarıda başka bir mevkideki kabartılmış çıtalı ve yarı ballı çıtalı kovanlara bölsek bunlarada bir hazır yumurtlayan ana belirli süre sonra kutusunda versek yeni kovan elde etmiş olurmuyuz. torba usulu arı dedikleri böyle birşey mi acaba? Uzak mesafelere kovanlarının taşımayan amerikan şirketleri acaba böylemi taşıma yapıyorlar. bizim arkadaşın 240 kovanı vardı tırla taşıma tapıyordu meğer elinde ana arısı bol olsa ve bütün arıları parça parça gerekli besinleriyle birlikte sadece arılı yemli küçük kablara koysa bir minibüs dahi bu işi kısa sürede amasyadan bingöl kars yaylalarına rahatlıkla götürebilir. Ancak orada hazır kovanları olmalı ki direk kovanları üstten aktarıp ertesi gün hazır yumurtlayan anaları versin yada kendi analarını koruyabilirse şayet, kendi analarıyla devam etsin çok ekonomik olur taşıma problemi ortadan bütünüyle kalkar sadece çift kovan maliyeti olur diye düşünüyorum. Bu denli büyük bir kolonisi olan hazır tahtaya çivi civata vurmasınıda biliyordur. esasen çok güzel ve mantıklı hem kovan çoğaltmak hemde taşımak. Böylebir düşüncem vardı hocam paylaşmak istedim bu şekilde bizde kovanları zayıflatmadan sadece arısıyla hazır anayla çoğaltmak istesek temel kovanın kendini daha kısa sürede toparlaması açısından uygun olurmu?
Ara
Selamünaleyküm dostum.
Kafanda tasarladığını bu acemi arıcı Ahmetle paylaşmana teşekkür ederim. Allah razı olsun dostum.
Gelelim sadede. Dünyada ileri düzeyde arıcılık sektörünü elinde bulunduran ülkelerde PAKET arıcılık yapılmaktadır. Ancak bu iş, yüksek miktarda bal verimi kısa sürede, kolonilerin kondüsyonlarını artırmak için yapılmaktadır. (Çırpma usulü toparlanan arıların ikinci koloni yapımında kullanılması, yaşlı işçi arıların ana kesme tehlikesine karşı cazip değildir.)
Devşirme usulü sistemde, yaşlı tarlacı arılar yeni elde edilen kolonilerde ana arıyı kabul ettirme sürecinde zaten eski kolonilerine döneceklerinden ana arının zayi edilme riskini ortadan kaldırmaktadır.
Zaten devşirme usulü sistemde, koloni başına alınacak olan birer çerçeve arı koloninin ZAYIFLAMAMASINI sağlayacaktır dostum.
Allah cc hazretleri cümlemizin her alandaki işlerini kolaylaştırır inşaallah.
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm AHMET HOCAM
bu gün 2 yaşındaki analı bir kovanı ikiye böldüm. devşirme usulu kovan yapamadım hocam çünkü diğer kovanlara dahi destekleme kapalı yavru destekleme yapıyordum. 10 çıtalı iki kovandan biri çok bal taşıyan diğeri çok yavru yapan iki kovan vardı. bölme işlemim aynen devşirme usulundeki gibi fakat tek kovandan. Şöyle; iki polenli ballı kenar son çıtalarının birini eski kovanında bırakırken, diğerini aynı rekte ve ebattaki yeni kovana koydum. Yeni kovana tam 3 çıta kapalı yavrulu ve karışık günlük yumurtalı son çıta da günlük yumurtalı, baştan sona doğru sırayla koydum. Bunların en dışına şurupluğu koydum ve 1 litre 1/2 şeker oranında şurubu verdim strafor la iyice sıkıştırıp örtübezinide güzelce kapadım. Yine böldüğümüz kovanda ise 2 çıta kapalı yavru iki çıta yarı ballı yumurtalı ve birde yavrulu ballı polenli bir kenar çıtası bıraktım temel kovan zayıflamış gibi olabilir ancak bu kovanda erkek arı sayısı ve yeni mumu örülen ana arı gözleri olması (yumurtasız) erken mayısta oğul vereceği garanti gibiydi amacım oğul isteğini kırmak ve bu kovandan ana arılar yetiştirmekti acaba yanlış mı yapmışım. son olarak eski kovanın yerini biraz sağa kaydırıp uçuş kapağının hizasını iki kovanın birleşme noktasına ortaladım. Allah iziniyle 4 gün sonra kontrol edip tabi bu süre zaafında şuplamayada devam ederim larvası diğerlerinden iri olan gözleri iptal ederim gözler kapanmadan anası yaşlı olan başka kovanın anasını iptal edip içine atarak onunda ana yüksüğü yapmasını sağlarız eski bölme gözleri kapandığında anasını öldürdüğüm kovanda gözleri belirginleştiğinde 4 çıtalık bu kovanı mini ruşetlere dağıtılacak olan bölme ile birer çıtadan ikişer çıtalı olarak ruşetlerde bir araya getiririm böylece ikişer çıta arılı bir çıta da yemverirsek 3 çıtalı 4 ruşet yapmış olurum diye düşünüyorum. Eski kovan önceden çok güçlüydü bir hafta önce tam 8 çıta kapalı yavrusu vardı ve aralıklarla kovandan ve bugünde başka kovanlara 1 hafta içinde tam 4 çıta kapalı yavruyu diğer kovanlara destekleme tıransferi yapmıştım. bu ırken bol yumurta ve yavru yapıyor çok hızlı gelişiyor ve kuvetli kolonileri erken oğul eğilimde bir kovandı siyahımsı abdomenli olması ve uysal olması sanırım karniol özellikleriyle örtüşüyor. benzer yapıda ve farklı ırktaki diğer kovanım ise oda 10 çıta idi kat istiyordu katı 1 hafta geciktirdim çıtaların hepside iyice ilaveli olarak gözler uzatılmış daha taze tıka basa bal doldurulmuş en az 10kg çok yeni bahar balı vardı kraliçeye yumurtlamaya yer kalmamış yumurta gözleri sadece kış salkımının kurulduğu yerle sınırlı diğer kısımlara sürekli bal akışı var su gibiydi. mart ayında ise kovanın yarısı yavru doluydu.devşirme usulü için bu kovandan çıata almam gerekiyordu kovana müdahale etmeden aralıklarla 4 çıtasını 1. kata koydum aldığım aralıklara hazır taze kabartılmış bazıları az ballı çerveveleri koydum hem ananın yumurtlaması için hemde artan nufus için yer açmış oldum. 1.katın içindeki çıtalarıda ortaladım ve katın altına koyduğum bezlerin burunlarını çıtaların üstüne kapatana kadar kaldırıp örtülerin kenarların strafor bölmeleri ile sıkıştırdım yani arının katı kenardan değilde ortadan kullanmasını sağladım güvenli bir şekilde. Hocam icratım çok ama biraz zor olanı seçtim gibi ayrıntılarıyla yazıyorum okuduğunuz için çok teşekkür ederim allah razı olsun yardımlarınızdan dolayı selamünaleyküm.
Ara
Selamünaleyküm dostum.
Yaptığın çalışmalarından dolayı Allah cc hazretleri hayırlı ve bereketli mahsullah verir inşaallah.
Ruşetlere bölmeyi düşündüğün arıları ana yenileme maksadı ile elinde tutmak istiyorsan gayet tabiki güzel bir düşünce.
Eğer onları geliştirip güçlü koloni yapmayı planlıyorsan, kapalı yavrulu takviyede ister biliyorsun.
Zor diye bir olay yok dostum, Allah yardım eder buna inan ve güven.
Allaha emanet olasın,
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm hocam yukardaki mesajımda geçen hafta yaptığım bölme 5 çıtalık kovan ana memelerini yapmış biri kapanmış diğerleride yakın idi o ilk kapanan memeleri ve larvası iri olanları iptal ettim sadece 2 çıtada küçük larvalı bol arı sütlü ana memelerini bıraktım iptal ettiğim larvaların arı sütlerini kendileri içtiler 1 sat sonra baktığımda temizlemişlerdi larvasız boş memeleri. bende hemen yapmak istediğimi yaptım ve 20 adet larva taransferi için hazırladığım suni ana yüksüklerine 1,1,5 belki2 günlük larvaları itinayla çok sağlıklı bir biçimde transfer etttim ve kovana koydum hemen başlarına üşüştüler ve ilgilenmeye başladılar şurubuda verdim. umarım tutar selamünaleyküm
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi