Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arıcılığımız Hakkında
Değerli meslektaşlarım, sitemizin internet ortamında yayınlandığı günden bu güne kadar, sizlerle paylaşmış olduğum birçok yazımda acilen gen bankasının kurulması gerektiğini ısrarla belirtmiştim.

Görülen oki, durumun vehameti 2011 yılına giren ülkemizde maalesef tam anlamıyla kavranamamıştır.

Üzgünüm çok üzgünüm dostlarım.

Yurdumuzun belirli bölgelerinin birkaç ilinde yapılan toplantı ve panellerde halen Anadolu arıcılığımızın, koloni başına düşen bal ortalamasının 17 Kilogram olarak telaffuz edilmesi öylesine acı ve düşündürücü bir durumki;;;;?

Beyler bunu söyleyenlere sözüm, bu durumu biliyor ve üzerine basa basada yurdumuzdaki koloni ortalamısının l7 kilogram olduğunu biliyorsunuz değilmi?

Bu işi çok iyi bilmeseniz sizleri her halde bulunduğunuz mevkilerede getirmezler değilmi?

Birazmı yoksa çokmu ayıp ediyorsunuz, lütfen kendiniz karar verin artık.

Yurdumuzun İKLİM, FLORA, RAKIM, MERA KONUMU ve GEZGİNÇ ARICILIK YOL HARİTASI'da göz önünde bulundurularak, UYUMLU ARI IRKALRI'nı çok iyi tespit yapmış ve maalesef BİLMİŞ olsaydınız, l7 kilogram değilde en az 25 kilogram diye bahsetmeniz gerekmezmiydi??????

Ya hu yine kullanayım şu tabirimi EL İNSAF BE EL İNSAF.

Yapmayın beyler, her alanda dışa bağımlı olan Anadolumuzu arıcılık alanında, gelecek nesillerimize bir miras olgusu olarak kabullenip bir üst paragrafta vurguladığım detayları acilen uygulamaya başlayın BEY Efendiler.

Elinizin altında öyle fırsatlarınız varki, lütfen yok demeyin, lütfen zor demeyin, lütfen zaman alır demeyinde başlayın Allah hakkı için başlayın.

Devletimizin hamdolsun, her türlü imkanı ve alanları var.
Yok, yok;

O halde her şey varsa helvacı olunda başlayın bari!!!!

Birçok beldeyi gezdim şükürler olsun. Meslektaşlarımın bilgiye ve doğru eğitmenlere öyle ihtiyaçları varki.

Ahhhhhh birde rant için başa geçmeler olmasa......!

Dünya pazarlarını alt üst edecek potansiyellere sahip olduğumuzu hepiniz biliyorsunuz.
Tespit edilen aksaklıkların daha fazla yaralamalara meydan vermemesi ve canı gönülden çalışmaların başlaması temennimizdir.

Arı ürünlerimizi pazarlama olayı, iletişim ve maddi imkansızlıklar içinde olan, dürüst üreticilerimizin belini bükmektedir.

Her bölgemize ait özellikleri içinde bulunduran ballarımızın, insanların şifa kaynağı olarak tüketimlerine sunulması konusuda çok önemli bir problemdir.

Markalaşma, paketleme, dağıtım ve devletimizin uygulamaya koyduğu sistemleri'de; hilesiz üretim yapan kardeşlerimizin önüne koyduğunuz zaman nasıl bir ortamın oluştuğunu varın sizler hesab edin artık.

Hakiki bal üreticisi ile, şeker ve diğer katkı maddeleri katarak bala benzeyen, maalesef raflarda, bal amblemleri ile süslenmiş kavanozlarda nelerin halkımıza sunulduğunu ayırt edemeyen veyahut ayırt etmek istemeyen bir sistemlede yüz yüze olduğumuzu sakın unutmayın.

Hakiki bal kriterleri hususunda yokmu devletimizin elinde doküman veya bal analiz cihazları.

Sakkarometre diye bilinen bal analiz cihazının maliyet veya fiyatı, yurdumuz insanlarının sağlığının tehlikeye sokulması konusu ile nasıl olurda aynı terazi kefesine konabilir ki?????

Evet dostlarım, ilerleyen zamanlarda ömrümüz olursa inşaallah, arıcılığımızın tüm dalları ile ilgili özümlediklerimizi sizlerle paylaşacağım.

Allah cc hazretleri cümlemizi doğru ve dürüst üretim yaparak insanların kul haklarına düşmemeyi nasip eder inşaallah.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Kıymetli hocam, Kandilinizi tebrik eder,o uyandırıcı sözlerinizden uyanması gerken herkesin istifade etmesini temenni ederim,biz istifade ediyoruz, Allah Teala razı olsun sizden!
Yusuf PEKMEZCİ
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi