Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arıcılıkta Devşirme Usulü İle Yüksek Miktarda Bal Alma Tekniği
Muhterem dostlarım.

Sitemizdeki yazılarımı dikkatli bir şekilde izleyen dostlarımın Youtube' deki devşirme usulü ile oğul arı elde etme sistemimle ilgili videoyu da seyrettiklerini düşünerek, devşirme usulü ile yüksek miktarda bal alma yöntemini de sizlere sunayım inşaallah.

Kuluçkalığı dolduran ancak, tahmini olarak 80 ile l20 bin arasında işçi arı mevcuduna ulaşamayan kolonileriniz; üzülerek belirteyim ki arzuladığınız miktarda bal toplama kapasitesine de ulaşamamış demektir.

“Yaşlı tarlacı işçi arı miktarını en yüksek sayıya ulaştıramayan dostlarımız, kolonilerinizin önünden bal akan çeşme dahi olsa maalesef bal toplama düzeyini daha başından kaybetmiş olurlar”
Lütfen bu ifade etmek istediğim konu üzerinde derin, derin düşünün dostlarım.

Olay tamamen işçi arıların ömürlerinin son 10 günlerinde nektar toplama yeteneklerinin zirvelerinde olmalarıyla bağlantılıdır.

Genç işçi kadrosu ile, ancak, kovan içi temizlik, kapı nöbetçiliği, ana arı koruma görevi, petek gözlerinin temizlenmesi, ana arının atmış olduğu yumurtalara bakıcı annelik, ilerleyen günlerde polen ve su taşıma görevleri halledilir.

Bu koloni içindeki sistemin genç işçi kadrolarının ömürlerinin son on gününe kadar böyle devam etmektedir.

Son on günlerine geldiklerinde artık, Allah cc hazretlerininde NAHL SURESİ 68 ve 69. ayeti kerimelerindeki Vahiy emri, kuvvelerinden fiiliyata dönmektedir.

İşi manevi emirdeki ilham ve PROGRAM nezdinde düşünecek olursak, deneyim ve tecrübeleri mükemmelliğe erişmiş muhterem dostlarım daha iyi anlayacaklardır.
Henüz amatör grupta olan dostlarımında, Allah cc hazretleri ömür verirse, yolun başlarındayken çok büyük bir tecrübeyi kapmış olacaklar inşaallah.

Evet dostlarım, devşirme usulündeki sistemimi, sadece ve sadece genç analı, kuluçkalığı doldurmuş ancak nektar akımına çok kısa bir süre kaldığı halde, yukarıda bahsettiğim o işçi arı miktarına erişemeyen kolonilerinize uygulayın inşaallah.

Kuluçkalığı dolduran genç analı kolonilerinize aynen, devşirme sistemi gibi ancak ilaveye diğer kolonilerinizden sadece kapalı yavrulu çerçeveleri ilave ederek en az l4 ila l6 çerçeveli koloniler elde edin.

Bu sistem, örneğin, 100 koloni sahibi bir dostumun, 50 koloniye bu şekilde yükleme (Devşirme) çerçevelerle kendine daha yoksak bir bal rekoltesi ayarlama sistemidir.

İçinizde bir kısım arıcıların bu olmaz gibi peşin hüküm verenleri mutlaka çıkacaktır, cevabım; beyler hiç değilse bir koloninizi bu şekilde deneyin ne kaybedersiniz.

Allah cc hazretlerininde izin ve inayeti ile başarılı olacaksınız inşaallah.
Eeeeeeee o başarıyı gözlerinizle görünce de bu aciz, günahkar ve acemi arıcı Ahmet BİRBİLEN' ede dua buyurun inşaallah.

Arkadaşlar, şöyle bir hayal dünyanızda düşünün bakalım; 10 çerçeve olan bir koloninin üzerine en az 4 ila 6 çerçeve kapalı yavru veriyorsunuz. Bu sayede her çerçevede en az 3000 ila 4000 adet işçi arı mevcudunun çıktığını düşünün, heyhaaaaaat, bir anda patlama olur dostlarım patlama.

Bu işlemi kolonilerinizi taşıdığınız yerdeki nektar akımından en az 20 gün önce yapıp, birinci ilavenizin ful olmasını sağlamalısınız inşaallah.

Her konuda olduğu gibi bu konudada yazımı okuduktan sonra acaba veya öylemiydi gibi anlayamadığınız yer olursa lütfen msn üzerinden bana yazın, ölümü tatmamış isem inşaallah, yardımcı olmaya gayret göstereceğim.

Şimdiden Allah cc hazretleri cümlemize helal, huzurlu ve bol hasatlar nasip eder inşaallah.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
selamın aleyküm.. sitenize yeni üye oldum gerçekten paylaşımlarınız bilgileriniz güzel. ALLAH yolunuzu açık eylesin..
size bir sorum olacak, yardımcı olursanız sevinirim. devşirme usulü çoğaltmanın videolarını izledim güsel bir yöntem ama aklıma takılan arılar da dalanma bir birini kırma olmuyor mu ? kovanı uzak bi yerede getirmediniz tekrar çıta alınan kovana gitme ihtimali yok mu ? bi bilgi verirseniz sevinirim hocam. ilk baharda bu yöntemi deniyeceğim sizin sayenizde gerekli bilgileri edindikten sonra. saygılar..şimdiden teşekkürler.
Ara
Ahmet Abi, Bahsettiğiniz yöntemi geçtiğimiz yıl ben bir kolonide uyguladım. Altmış kg bal aldım.Busene ise 9 kolonide uyguladım. ama bal akışı dün başladı.Takviye yaptığım arılar ise haziran'ın son haftasına kadar ömrü olabilecek arılardı.Şu an iklimden kaynaklanan bir zamanlama olumsuzluğu yaşadım. rabbim hakkımızda hayırlısını versin.sanıyorum takviye sisteminde muhtemel meteorolojik olumsuzlukları da göz önünde bulundurmakta fayda var.
Bizde geçtiğimiz ytıllarda büyük bal akımı haziranın üçünmcü haftası olurdu. Bu sen bir on günlükj sarkma söz konusu.
selam ve doa ile....
(06-30-2010, Saat:06:46 AM)HaSaN19 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: selamın aleyküm.. sitenize yeni üye oldum gerçekten paylaşımlarınız bilgileriniz güzel. ALLAH yolunuzu açık eylesin..
size bir sorum olacak, yardımcı olursanız sevinirim. devşirme usulü çoğaltmanın videolarını izledim güsel bir yöntem ama aklıma takılan arılar da dalanma bir birini kırma olmuyor mu ? kovanı uzak bi yerede getirmediniz tekrar çıta alınan kovana gitme ihtimali yok mu ? bi bilgi verirseniz sevinirim hocam. ilk baharda bu yöntemi deniyeceğim sizin sayenizde gerekli bilgileri edindikten sonra. saygılar..şimdiden teşekkürler.

Ahmet Abi,
Hasan Bey'in ifade ettiği hususları bende merak ediyorum.Lütfen cevap yazar mısınız.
Allah razı olsun ahmet abi...bizlere cok bilgi kazandırıyorsun sende kazanıyorsun inşallah..
Ara
SELAMUNALEYKUM

ABIMIZIN KAST ETTIĞI KAPALI YAVRULU ARISIZ CERCEVE VERME ILE ILGILI ARILI CERCEVE VERMEDIĞINDEN KIRMA OLMAZ

DOĞRUMUDUR
SELAMUNALEYKUM

BAL AKIMI ONCESINDE 20 CERCEVELI FUL ILAVE KATA ULASINCA 2 ILAVEYI VERIP ANA ARIYI IZGARAYA ALSAK NASIL OLUR
Ara
Selamün aleyküm Ahmet bey ve bütün sitedeki arıcı arkadaşlar.Ahmet bey hic bir menfat gözetmeden sitenizde arıcılık hakkında size soru soranlara sabırla cevap veriyorsunuz.Mukafatını ALLAH dan bekliyorsunuz.Bunu sitenizdeki yazmış oldugunuz yazılarda görüyorum.ALLAH CC azminizi artırsın.Ahmet bey ben YALOVADA arıcılık yapıyorum, 21 kovan arım var ,kafkas melezi. Sizin tavsiye ettiğiniz 51 gün besleme sistemini bu sezon arılarıma uygulayacagım.İnşa ALLAH başarılı olurum.internetde bir sürü site var herkez birşey yazıyor kafkas arısının ideal olan 80 bin mevcuda ulaşamıyacagı yönünde.Ahmet bey ben internetin acemisiyim tanışma bölümünde yazı yazıcaktım .Butona basıyorum yazı yazıcak bir yer bulamadım. bende burada yazdım.hata ve kusuruma bakmayın ALLAH CC EMANET OLUN.SELAMÜN ALEYKÜM .
Ara
Ahmet Abi, bizim Çorum yöresinde nektar akımı Mayıs ortalarında başlar giderek çoğalan bir seyir ile Haziran 20 sinde tavan yapar. Sonra çan eğrisi tersine döner Eylül ayına kadar azalan bir trent takip eder. Anlattıklarınızdan Mayıs ayı başlarında kapalı gözlü yavru takviyesi yapmaya başlayacağız sonucu çıkmaktadır. İşte o kapalı gözlü yavruyu bulabilmek mesele.Bal akımı başlıyor ama bizim arılar yeni yeni petek kabartıp yavru atmaya başlıyor.Yani bal akıyor bizim arılar bakıyor.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi