Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arı Salkımı
Muhterem Meslektaşım, sitemizdeki yazılarımı dikkatlice okuduğunuzdan eminim.
Bir takım yazılarımda, kışlık düzene geçiş ve kolonilerin mevcut kondisyonlarına göre, havalandırma, fazla çerçevelerin toplanması, boşlukların rutubet emici malzemelerle doldurulması, olası şiddetli ayazlardan koruma amaçlı kapak üstü malzemeler ve uçuş delikleri istikametinde yüzde üç meyil verilmesi konularını bir kez daha tekrar etmiş olayım.
Bütün bu hatırlatmalarımdan sonra, doğu bölgelerimiz hariç, yurdumuzun diğer bölgelerinde 2009' un Aralık ayının sün günlerinde olmamıza rağmen, arıların kışlık salkıma girmediklerini sizlerde gözlemlemişinizdir.

Özellikle yeni dünya meyvelerinin ve okaliptüs ağaçlarının bol bulunduğu yerlerde, arıların polen toplama ümidiyle düşük ısılarda dahi kovanlarını terk ederek uçtukları gerçeğinden yola çıkacak olursak;

Hiç zaman kaybetmeden uygun ısıya dikkat etmek kaydı ile, kolonilerinizin kışlık stoklarını lütfen kontrol edin.

Polen toplama amacı ile uçuşa çıkan kolonilerin tarlacı arıları, hem gidişte, hemde koloniye dönüşte mutlaka kışlık stoklardan yemek zorundadır.

Velev ki, ana arılar, kovanlara yüksek miktarda olmasa da, düşük miktardaki polen akışlarında yumurta atma girişimine geçmiş olabilirler.

Elbette ben bunu yazıyorum diye siz meslektaşlarımı herhangi bir panikleme durumuna getirmek amacıyla yazmıyorum, bunu öncelikle belirteyim.

Ancak geçmiş yıllardaki birçok dostumun, aynen içinde bulunduğumuz 2009'un bu son günlerinde olduğu gibi, iklim benzerliğinde koloni kaybettiklerini biliyorum.

Sizlerde biliyorsunuz ki koloniler, belirli ısı düşmesine müteakip salkım oluştururlar.
Kış salkımının oluşması, mevcut bal stoklarının daha iktisatlı bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır.

Kış salkımının oluşmadığı ve tarlacı arıların, uçmaya devam etmesi, bilgi ve tecrübesi yerinde olan bir arıcı için mutlaka tehlike sinyalinin verildiği anlamına gelmesi gerekir.

İstenmeyen bir sonuçla karşılaşmak istemiyorsanız, kontrollerinizde kışlık stokları zayıflamış veya bitmek üzere olan kolonilerinize, boş çerçeveleri topladıktan sonra; elinizde varsa petekli bal takviyesi yapın.

Eğer petekli balınız yoksa, yine boş çerçeveleri topladıktan sonra mutlaka arı keki verin.
Özellikle uyarmış olayım ki, sıvı yani şerbetle besleme işinden uzak durun.
Böylesi sıvı, yani şerbetle besleme işine girmek demek, kaş yapayım derken göz çıkarmak gibi olacaktır.

Koloni kaybına düşmeden 20l0 sezonunu yakalamaksa maksadınız, yukarıdaki uyarı ve önerilerime lütfen dikkat edin.

Allah cc hazretleri cümlemize, koloni kaybı olmayan bir kış sezonunu nasip eder inşaallah.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
esselamu aleykum hcm bizleri bilgi birikiminizle aydınlattıgınız için size ne kadar teşekür etsek az dır biz arıcılar birazda tembel oluyoruz herhalde oysa arıcı arı gibi çalışkan olması gerekmez mi cide necati akyol saygılar
Ara
Selamünaleyküm Necati efendi dostum.
Hatırlarsan msn de görüşmemizde hayli uyarılarda bulunmuştum. Aman ha dikkatli olmaya gayret et. Bir koloni söndükten sonra kıymeti anlaşılır ona göre dikkatli olasın.
Allah cc hazretleri cümlemize kolaylıklar ihsan eder inşaallah.
Görüşmek ümidi ile,
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Selamun aleykum.Hocam hayırlı çalışmalar.Bizim ığdırda bu kış arılar salkıma girmediler,mersinden aldığım arılar,yumurta atıp balı bitirmişler,ha bire kek takviyesinde bulunuyorum,bakalım hayırlısıyla havalar biraz daha ısınırsa şerbet vermeye başlamayı düşünüyorum.Bilmiyorum mart ayında şerbet vermem ne kadar doğru olur.Kek vermem de ayrıca beni düşündürüyor,bazı arıcılar kekın arıya zarar verdiğini iddia ediyorlar ama,şerpet de bu havada verilmez ya.Yinede yorumlarınızın bana fayda vereceğinize inanıyorum.Allaha emanet olun.
Ara
Selamün aleyküm, Hocam ben arıların salkım oluşturdugundada az da olsa yumurta atmaya devam ettigini düşünüyorum.Bu konuda pek fazla bilgiye ulaşamadım.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz.Allah a emanet olun..
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi