Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SAPLANTILAR
Yıllardan beri, sürekli yazılanları okuduk durduk.

Evet, arıcılık mesleğini gerçekten anlayarak ve bilinçi olarak mı yapıyorsunuz?

Arıcı desinlerde, gerisi önemli değilmi diyorsunuz yoksa?

Ben bu işi hobi olarakmı yapıyorum diyorsunuz yoksa?

Eleştirildiğiniz zaman, kendinizi düzeltmek yerine küsüyormusunuz yoksa???

Arıcılıkta yıllarını veren insanları, bir çırpıda siliyormusunuz yoksa?

Sürekli yeni ve yeniye DUR deyip, deve kuşu misalimisiniz yoksa?

Çalıntı bilgilerle, mesleğimize gerçekten gönül verenlere SUS’mu diyorsunuz yoksa?

Değerli meslektaşlarım....

Aranızdan bazılarınız ; belki biraz sitem, belkide ne kadar gerçekçi sorular bunlar diyeceksiniz.

Ancak hangi meslekle iştigal edip, maişetinizi kazanırsanız kazanın; USTASIZ KAZANÇ, KAZANÇ DEĞİLDİR sözünü lütfen hiç aklınızdan çıkarmayın.
Gerçekçi olmak kaydı ile, deneyim ve emeğin karşılığını benliğinizle değil, ilim ve bilgi düzeyinizle elekten geçirmelisiniz.

Eleştirilen yönlerimiz, bizim daha bilinçli ve şuurlu arıcılık yapmamızı sağlıyacaktır.

Dost, dostum diyebildiğinin hatalarını açık ve net bir şekilde söylemesini bilendir.

Böylesi bir dürüstlük, Ulusal anlamda her birimde ortaya çıktığı zaman yapılan hata ve yanlışlıkl ar toplumu rahatsız edici ve istenmeyen konular dahilinde topluca müdahale edilir ve ortadan kaldırılabilir.

İçinde bulunduğumuz arıcılık mesleği yönetim ve organize eksikliklerinden dolayı sürekli olarak gerilemektedir.

Vatandaşlarımızdan arıcılık mesleğine gönül verenlerin önlerinde rehberlik ve liderlik yapabilecek insanların görev başlarında olmamaları (istisnalar hariç) sürekli olarak bir çöküntü dairesi etrafında dönmekten başka bir işe yaramamaktadır.

Her hangi bir kurum veya kuruluşta görev yapan ve aynı zamanda arıcılıkla ilgili sorumluluk alan insanların ne kadar verimli olabileceklerini siz meslektaşlarımın takdirlerine bırakıyorum.

Hızla akıp giden zaman karşısında, zamanı en mükemmel şekilde değerlendirebilmek birinci vazife anlayışımız olması gerekirken, problemler ortaya çıktıktan sonra yol göstermenin hiç bir anlamı olmayacaktır.
Geçmiş yıllara ait elde bulunan bilgi veri sonuçlarına bakarak gelecek sezonlara yön vermenin ne kadar önemli olduğu kesinlikle anlaşılamamıştır.

İçinde bulunduğumuz, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri karşısında, arıcıları acilen bilgilendirme çalışmalarının tamamlanması gerekmektedir.
2007 sezonu, güz dönemi nektar akımı hariç bitmiş durumdadır. Oturup grafik çizimleri ile veya hiç bir anlam taşımayan sohbetler yerine arazilere dağılarak arıcıların ne durumda oldukları hakkında fizibilitasyonlar yapılmalıdır.
2006 sezonunda ortaya çıkan arı kayıplarımızın yaraları henüz kapanmamıştır birde bunun üzerine 2007 sezonu dahil olduğu zaman çıkacak tabloları düşünmek bile istemiyorum.

Muhterem meslektaşlarım, bizim ne hobicilere, ne bilgi hırsızlarına, ne şöhret peşinde koşanlara, ne makam sevdalılarına, nede kuru gürültü arıcılık muhabbetlerine ihtiyacımız yoktur.

Sürekli yazıldı, okuduk ama uygulamalarda yapa yalnız bırakıldık.
Kağıt üzerinde hakimiyet kuran, arazi çalışmalarında deneyimsiz olan insanlar ta- rafından, yıllarca yalnızlığa itildik.

Arıcı desinler, bol para kazanıyormuş desinler diye, yıllardan beri vatandaşlara ha- kiki olmayan arı ürünleri sunulmuyormu?

Sırf eleştirilmekten korkan insanlarımız, bu tür yapılan fiiliyatlar karşısındada sessiz ve konuşmama haklarına sığınmıyorlarmı?
Bu kutsal mesleğimize gönül veren, arıcısı, ana arı üreticisi, polen üreticisi, arısütü üreticisi ve arı ile ilgili malzeme imal eden ustalarımıza gereken önem ve ehemmiyet verilmediği müddetçe, daha çoook sürünmek zorundayız.
Arıcılığın her alanındaki, yeni ve yeniliklere daima açık zihniyetlere hürmetlerimi sunarım.

Ne mutlu böylesi Can dostlarıma.

Meslek tecrübesine ve deneyimlere sayg ı n ı n Emeğe saygı olarak algılanması ise başlı başına SAYGILI insanların meziyetlerindendir.
2007 sezonunu kazasız ve belasız olarak tamamlayan meslektaşlarıma 2008 sezonunun bol ürünlü, hayırlı ve bereketli olmasını Allah cc hazretlerinden dua ve niyaz ederim.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Maşallah anca bukadar açık ve seçkin cümleler ile durum izah edile bilirdi; sağ el ile sol kulak gösterdiler, diye bir sözünüz vardı oda çok hoşuma gitmişti
muhterem abiciğim gönül dostu can dostu Allah razı olsun verdiğin bilgilerden dolayı
Selamünaleyküm.
Mustafa efendi teşekkür ederim.
Allahım cümlemizin işlerinde kolaylıklar ihsan eder inşaallah.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi