Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ana
selamun aleyküm sayın hocam. size biraz sualim olacak.kovanımın biri 4 cita civarında,varoa ilaçlamasını yaptım.1,5 kg kek yedi.31 mart itibarı ilede 51 günlük şerbetlemeye başladım.günlük 200 gr şerbet veriyorum.sorum şu ana arıyı takibimde günlükler görüldü.ana arı yaşlıda değil fakat kovan gelişimi yavaş ilerliyor.bu normalmi? değilse;ne tavsiye edersiniz.Allaha emanet olun.
Ara
Selamünaleyküm safran 55 .
Dostum, ana arı yaşlıda değil derken, koloni kayıt sistemi tutup ana arınızın gerçekten yaşlı olup olmadığını biliyormusunuz.
Koloninin gelişmesi öncelikle tabiatten taze polen akışının başlaması ile birlikte arıcının koloni veya kolonilerini iyi bir geliştirme beslemesine bağlıdır.
4 çerçeveli bir koloni gelişmesi için, öncelikle arıların 4 çerçeve üzerini tam anlamıyla sarmış olması gerekir.
Ana arının kesin genç olması gerekir.
Bütün bu sıraladıklarımız mevcut ise, koloninin kapalı yavrularının çıkması için biraz süre tanıman lazım.
Kapalı yavrularda çıktığı halde kolonide hızlı bir gelişme yok ise, ana arının yaşlı olma veya kolonide her hangi bir arı hastalığı var demektir.
Allaha emanet olasın.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
selamun aleyküm hocam.arımda ayaptığım kontrolde hastalık belirtisine rastlamadım bende ana'nın yaşlı(daha önce genç demiştim ama aldığım kişinin öğle demesi idi.) olabileceğini düşünerek anayı sizin anlattığınız gibi değiştim.dün itibari ile kovana saldım arılar itaat edercesine peşinde ve çevresinde,anayı rahatsız edici bi görüntü yoktu. dediğiniz gibi 15-20 dk sonra açıp baktığımdada görüntü az önce söylediğim gibiydi.şimdi merak ettiğim şu;bugün hava soğuk ve yağışlı olduğundan açıp bakma şansım yok bu iş tamamdır diyebilirmiyim ?Allah sizleri biz acemilerin başından eksik etmesin.Allah sizlerden razı olsun .kalın sağlıcakla.
Ara
Selamünaleyküm.
Muhterem dostum, bahsettiğin gibi görüntü var ise inşaallah durum iyidir. Elbette soğuk havalarda durum tehlikeli olabilir.
Hava müsait olduğu anda bir zahmet çok kısa bir süre içinde olsa bir daha kontrol etmeyi ihmal etmeyesin.
Allah cc hazretleri cümlemizin işlerini kolaylaştırır inşaallah.
Selamünaleyküm.
selamun aleykum___sayın ahmet abi.bu sene ruşet kovanlarda ana yetiştirip devşirme usulü ile bölme yapmak istiyorum allah nasip aderse inşallah.ruşet kovanlara vereceğim çıtaları , yetiştirme kovanlarının içine koydum.bunları ilerleyen günlerde alıp ruşetlerin içine koyacağım.yalnız bu ruşetlere ana transfer etmeyeceğim kendi analarını kendileri çıkaracak.herşey yolunda gider ve ana arı çıkar çifleşir ve tekrar ruşet kovana yumurtlamaya başladıktan sonra..ana arıyı alıp başka kovana verdik.peki anasız kalan ruşet kovan tekrar kendi anasını çıkarırmı?? tam bu esnada başka bir işlem yapmamız gerekiyormu??
Ara
Vealeykümselam .
Ana arı bahsettiğin ruşette yumurtlamaya başlayınca diyorsun ya, işte o yumurtalardan ruşetteki işçi arılar tekrar meme yaparlar ve ana arı oluşur.
Selamünaleyküm.
selamün aleyküm ahmet bey ve diğer forum arkadaşlarım. Foruma bugün üye oldum. 1998 yılından beri Kırıkkale ilinde amatör olarak arıcılık yapmaktayım kovan sayım 10 civarında. Allah nasip ederse bu yıl kendi kolonilerim için çiftleştirme kutusu alarak kendi analarımı yetiştireceğim. Bu meyanda siz değerli arkadaşlara bir kaç sorum olacak,özeliklede üstat ahmet beye, cevaplarsanız memnun olurum.yapacağım çalışma arılıktaki kolonolilerin ırkını kafkas arısına dönüştürmek.Bunula ilgili gelecek saf kafkas ana arıyı kovana kabul ettirmem için (kafesle) içindeki refakatçileri dışarı çıkarmam gerekirmi? ikincisi suni böldüğüm kovanda sadece ballı ve günlük yavru olmayan kapalı yavru ile bölsem ana arı yüksüğü yapmasını engelleyerek ana arının daha çabuk kabul edilmesini sağlayabilirmiyim ? Birde ana arı kovana verilirken hem kafes hemde kovan arı birleştirme parfümü ile verilse kabul işi garanti olurmu ? Ayrıca birde kuşet kovanlara verilecek damızlık ana arı çerçeveleri nasıl verilmeli petekler günlük yavru ile dolduğun damı yoksa tamamen kapanıp sonradan çıkmaya yakın meme vererek mi yapmalı ? Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler forumdaki tüm arkadaşlarıma bol kazançlı bir yıltemenni ediyorum. Not. Ahmet bey MSN adresime ekledim. Kabul ederse memnun kalırım.
Ara
Vealeykümselam dostum, ana arıyı uyguladığınız kovanlara verirken, kafesteki işçi arıları çıkartırsanız daha iyi olur. Bölüm işinde ballı, polenli ve günlük yumurtalı petek, işçi arıların üzerinde daha yoğun bulunmalarını sağlar bu da ana arıyla kovanın daha hızlı iletişim kurması demektir.
Kovana ana arıyı kafesten serbest bırakma anında parfüm vermek, elbette daha güzel olur, ancak koloni ana arının feromen kokusuna endekslenir bu hususu çok iyi düşünmek zorundasın. Ana arının daha düzenli bir kabul görmesi için, bölüm işindeki petek çeşitlerinin aynısını uygulaman gerekir.
Ruşetlere verececeğin memeli çerçeveler çıkma gününden 4 gün önce verilmelidir.
Allah cc hazretleri cümlemize hayırlı ve bereketli kzançlar verir inşaallah.
Selammünaleyküm.
bilgileriniz için ayrıca teşekkürlere
ahmet bey arıyı kafesle verirken refakatçileri serbest bırakıp ana arıyı yalnız vermek biraz marifetli bir iş,refakatçi arılarla birlikte versek ve verirken de bir gün önceden hem kafesi hemde vereceğimiz kovana arı birleştirme parfümü sürerek refakatçilerin farklı koloniden geldiği izlenimini bertaraf etsek başarılı olurmuyuz. Bu benim fikrim Çünkü arılar ardahandan gelecek mayıs sonu nda ve arıyı kaybetmek benim için 1 yılıma bedel olacak 2 arıyıda damızlık olarak kabul ettirmek zorundayım illaki refakatçilerin çıkartılması gerekiyorsada kapalı bir ortamda yaparım. tekrar teşekkürler ilginize. selamün aleyküm.
Ara
Selamünaleyküm dostum.
Bir zahmet kapalı bir odada refakatçi arıları çıkar.....! Bu arada ana arıda olasıki kafesten çıkabilir sakınha panik yapmadan gayet yumuşak bir şekilde tut. Her hangi bir sert tutum ana arının sakatlanmasına neden olur. Yalnız, telaş etmeden sakin bir şekilde, hatta ana arı kafesten çıktığında gayet sakin ol tekrar tut ve kafese koy.
Ana arıyı kabul ettirme sürecini doldurunca elbette parfümde destek için iyi olur.
Allah cümlemizin işlerinde kolaylıklar ihsan eder inşaallah.
Selamünaleyküm.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi