Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arıcılıkta Planlama - Konaklama
İçinde bulunduğumuz Şubat 2009 yılı ve yine binlerce arıcının feryadı figanları, sönen koloniler, koloni gelişmelerindeki durgunluk ve konaklama yerlerindeki problemler.

Değerli dostlarım, televizyon kanallarındaki arıcılıkla ilgili programları umarım izliyorsunuzdur.

Kusuruma bakmayın ama, atılan palavraları, uzatmalı laf şaklabanlarını veya isimlerini reklam yapanları izledikçe sinir oluyorum.

Allah hakkı için, bu okumuş ve makam sahibi olmuş insanlardan sadece boş anlatımlardan başka bir şey görmüyorum.

Yıllardan beri kurumsallaşmadan bahsedenlerin planlama ve konaklama konularında samimi olarak ne yapıp, neler yapmadıklarına şöyle bir göz atalım.

Arıcı birlikleri kuruldu, Anadolu arıcılarımız ne kazandı?

Birlikler arasında koordine bağları hayalde kaldı!!!!

Arı mera çalışmalarında bir arpa boyu mesafe kat edilmedi!

Teşvikler bazında kim kalkındı, kim iflas bayrağını çekti?

Bankalardan arıcılık kredisi alanlar varını yoğunu kaybetti!!

Ve yine aynı tablo, yine acı sahneler veee yine şekerden yapılan HİLELİ balların sergilendiği reyonlar sahne kahramanı oldu.

Haksızlığın kol gezdiği, teknik donanımda PROJE üretip uygulamaktan yoksun bir avuç ne idüğü belli olmayanların eline düşen Anadolu arıcılığımız Maalesef yine kaybettirildi.

Hakkımda ne düşünülürse düşünülsün, ihanetin affedilmemesi görüşünde olan birisiyim.
Eğer siz muhterem dostlarımda içinde bulunduğunuz durumlardan memnun iseniz ne diyeyim PES doğrusu derim.!

Hatırlarsanız, sitemizde sürekli olarak, öncelikli yapılması gereken konulardan birisi olan konaklama ve yol haritası konusunu ısrarla işlemeye çalıştım.

Güney sahil bölgelerimize gidinde, rezaleti görün dostlarım.

Planlı konaklama ve yerleşim planı olmayan Ülkemiz arıcılarının nasıl bir kargaşa içinde olduklarını göreceksiniz.

Arıcıyı yükümlülükleri altına alan hiçbir arıcı birliği, arıcısının ne durumda olduğunu, ziyaret edip yardımcı olunması gereken bir konu var mı diye gelip de soruyorlar mı acaba????

İstisna meslektaşlarım hariç, arıcıların yönetecekleri sorulara gerçekten bilinçli ve tecrübeye dayalı bilgi hazineleri varmı acaba o kişilerin.

Bu konuda ender insanlara saygılar sunarım.

Sırf etiket için, Hiçbir bilgi ve donanımdan haberi olmayan yetkili ve yükümlülere de sizler ne söylerseniz söyleyin artık...?

Bakın dostlarım, ilerleyen zaman içinde, hileli ürünler üreten insanların tabiri caizse “Ata binen üsküdarı geçti” sözü yine meydanlarda dolaşmaya başlayacak bu gidişle.

Plansız ve programsız sadece laf kalabalığı statüsünde yapılan çalışmalar, Anadolu arıcılığımıza Hiçbir katkıda bulunmayacaktır.

Örneğin: Periyodik olarak, Ege bölgemizdeki arıcılığın tüm detaylarından başlanıp, bölge bölge tüm yurdumuzun arı ve arı ürünlerinin tanıtımı, programları ve ileriye dönük planlamalarını yapamayacak kadar aciz ve bilgisiz yöneticilerine gereken cevapların mutlaka verilmesi gerekmektedir.

Öte yandan, yurdumuzda öncelikle, bölgelerimizin deniz seviyesinden rakım yükseklikleri göz önününe alınarak kullanılması gereken kovanlardaki malzeme kereste kalınları mutlaka belirlenmelidir.

Son günlerde izoleli kovan imalatlarının yapılması ve arıcıların hizmetlerine sunulması, çok yönlü bir fizibilite raporları ile hem plastik kovan imalatı yapan kurumların, hemde arıcılarımızın mağdur duruma düşmemeleri planlanmalıdır.

Planlama mevzusunu, gelecek yıllara değil en azından hiç değilse, önümüzdeki 50 yıllık bir kapsam alanı göz önünde bulundurarak yapılması gerekir.

Anadolu arıcılarımızı yap boz tahtası gibi kimsenin kullanma yetkisi yoktur. Lütfen hatırlayın, Anadolu arı ırklarımızın korunması ve gen bankası, Arı mera ıslah çalışmalarının acilen yapılması, Bölgeler arası Arıcılık yol haritasının çıkarılması mevzularının uzatmalı konulardan ayrı bir gözle bakılarak çok acil oluşuma geçirilmelidir.

Hızlı bir şekilde oluşuma geçirilmesi gereken bu konularda çalışma yapacakların öncelikle, arazi deneyimi olan meslektaşlarımızında dahil edilecek bir işbirliği programı yapılmalıdır.

Çok muhterem meslektaşlarım, şu ana kadar sizlerle paylaştığım ve konuları en az 25 yıldan beri, öncelikle etrafımdaki meslektaşlarıma geniş kapsamda ise bizzat öğretim görevlileri ve üst düzey akademisyenlere de sürekli olarak anlattım, anlattım, anlattım.

Sözün özü hiç kimsenin kılının kıpırdamadığını üzülerek yıllardan beri izledik ve bu günlere geldik.

İş ehlinin elinde değil dostlarım.

Rant, makam sevdası, etiket ve özellikle maddi gücü yüksek olan insanların sürekli olarak makamlarda koltuk doldurdukları bir gerçektir.

Aksini söyleyen olursa, lütfen Anadolu arıcılığımızın son 20 yıl içinde nasıl bir yükseliş sergilediğini çok ama çok iyi araştırsın.

Allah cc hazretleri cümlemizin işlerini kolaylaştırır inşaallah.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
S.A. Hocam emeğinize teşekkür ederim. Ben Konya Bozkır ilçesinden bahsedeceğim, tahmini olarak 20 bin kolonisi olan geneli gezginci arıcı, yazları Toroslarda geçiren arıcı vatandaşlarımız bunlar. Bağlı olduğumuz İlçe Tarım Müdürlüğünde Arı teknikeri yok. Arıların nakil belge talepleri olduğunda büyükbaş hayvan sağlığına bakan görevli arılı kovanlarımıza sayı olarak bakmaya gitmekte ve aracını kendimiz temin edersek gitmekte. Ben şahsen amatör bir arıcıyım birliğede kaydım yok, olsa ne olur aidat ödemekten başka bir alakam olamaz. otokontrol sistemiyle devletimizin bazı kurumlarını siz ve sizin gibi bu işte gönül vermiş profesyonellerin yönlendirmesi gerekir üst kademelerle yazışarak görüşerek.
Verdiğiniz bilgiler için tekrar tekrar teşekkür ediyorum Allah razı olsun.
Ara
Selamünaleyküm muhterem dostum.
Öncelikle Allah cc hazretleri cümlemizden razı olur inşaallah.
Sizlerle paylaştığım gerek yukarıdaki konu muhteviyatlarını gerekse sitemiz içindeki tüm konuları fırsat buldukça ısrarla her arıcılık dalında her alanda hizmet veren kurum ve kuruluşlarla görüştüm dostum. Allah hakkı için aynen sizin oradaki durum gibi bizim buradada aynen, havadan sudan bahanelerle engeller zinciri ile karşılaştım. Hatırlarsan İŞ EHLİNİN ELİNDE değil ifadesini kullanmıştım. İlgili olanların, YEMEK, KOKTEYL, PANEL veya bağlı bulundukları kurumlardan alacakları YOLLUK ücretlerinden başka dertleri yokki. Var diyen birisi varsa, önce arıcılığının ne durumda olduğunu incelesin.
Çokseslilik, hizmet kalitesini artıracaktır. Ancak bu çok seslilik GÖNÜL bağı ile bağlanan dostlarımın, yola çıkması ile olacaktır.
Allaha emanet olasın, Saygılar sunarız.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Plansız geminin akibeti kayalara toslamaktır.Proğramsız yola çıkna kimsekuru yaprağın rüzgar önünde savrulması gibi kendini olayların akışına teslim ederek bir oyana bir buyana savrulur durur fakar hedefe doğru ilerleyemez.
Arıcılıkta arıcının plan proğram ve stretejilerinin olması onu bir çok risk ve tehlikelerden koruyacak, yüksem verim elde etmesine yardımcı olacaktır.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi