Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EYLÜL AYINDA YAPILMASI GEREKENLER 2007 SEZONU İÇİN
#1
Muhterem meslektaşlarım,

İçinde bulunduğumuz Eylül ayı, yurdumuzun bir çok bölgelerinde 2007 sezonun
Eylül ayı içerisinde, aşağıda sıraladığımız hususları yapmak ve bunları yaparkende dikkat etmek zorunda olduğumuz konulara uymak zorundayız.

l- Güçlü kolonilerin zayıf kolonileri yağma girişimlerini engellemek için mutlaka güçlü kolonilerden kapalı yavrulu çerçeve takviyesi yapılmalıdır.

2- Takviye vermenin diğer bir eş anlamı ise, arı seviyelemesi demektir. Bu işlem esnasında, kapalı yavrulu takviyeyi üzerindeki işçi arıları ile verirken, ana arının diğer koloniye gitmemesine dikkat edilmelidir.

3- Üzeri işçi arılı takviye çerçevelerinin, verilen kolonilerdeki ana arıya zarar vermemesi için doğal bitki özü içeren oda parfümü kullanılmalıdır.

4- Oda parfümü kullanılmayacaksa, kovanın boşluk olan kısmında takviye çerçeveisi iki gün misafir edilmeli ve üçüncü gün kovan içindeki çerçevelere yanaştırılmalıdır.

5- 3 ve 4’üncü maddelerdeki tavsiyelere ek olarak, takviye çerçevesinin üzerindeki yaşlı işçi arıların, tutulan çerçevenin önce sağ, sonra sol taraflarından hafifçe titretilerek uçmaları sağlanmalıdır. Bu sayede, yaşlı tarlacı arıların uçmaları sağlanmış olup, zayıf koloninin ana arısına karşı olabilecek olumsuz arı faaliyetleri engellenmelidir.

6- Arılığınızdaki tüm kolonilerinizi üç aşağı beş yukarı aynı seviyeye getirdikten sonra sonbahar teşvik şuruplaması yapılmalıdır.

7- İmkanlar dahilinde çanta tipi askılı şurupluk yerine, arının çerçevelerinin üzerine konulabilen şurupluklar tercih edilmelidir. Bu sayede olabilecek yağmacılığa engel olunmalıdır.

8- Koloni durumları göz önünde bulundurularak, kovan içinde aşırı boşluk kalıyorsa bölüm tahtaları ve örtü bezleriyle boşlukların terkedilerek, arının kılıflanması yapılmalıdır.

9-Arıların basmadığı çerçeveleri toplamalı ve ana arının en az işçi arı durumuna göre enfazla alana yumurta atması sağlanmalıdır.

10-Şurupla besleme işlemine, arılığınızın bulunduğu bölgedeki olabilecek yağmacılık ihtimaline karşı, akşam üzeri şuruplama yapılmalıdır.

11-Eylül ayı sıcaklık ortalamalarını ve bulunduğunuz yerdeki sıcaklık derecelerine göre 1 kilo kristal şekere 1,300 grm su miktarı ile, 1 kilo kristal şekere l,500 gram su oranlarını tercih edebilirsiniz. Hazırladığınız şeker şurubunun, hazırlanmasından sonra çözülme (Dinlendirme) işleminin gerçekleşebilmesi için mutlaka bir gün bekletilerek arılara verilmelidir.

12-Bütün bu hazırlıkları yaparken arılarınızda olası, arı hastalıkları ve varroa’ya karşı acil tedbirler alınmalıdır.

13-Bizim arıcılık anlayışımız ve tecrübelerimize göre, lüzumsuz yere antibiyotik kullanılmamalıdır.

14-Lüzumsuz yere kullanılan ve bileşiminde sadece antibiyotik özelliği olan ilaçlar işçi arılarda ömür kısalığına yol açmaktadır.

15-Başlamış olduğunuz güz şuruplaması, en az l5 gün en fazla 20 gün yapılmalıdır.

16-l5 ila 20 günlük şuruplama süresi içinde vereceğiniz şuruptan dolayı arılarınız temel petek isterse, temel peteği arının en dış kısmına koyup, orda iki gün bekletip ana arının olduğu peteğin hemen önüne ve ters yüz ederek yerleştirmelisiniz. Bu sayede ana arının bu peteğe günlük yumurta atmasını sağlarsınız.

Evet muhterem meslektaşlarım, yukarıda sıraladığımız maddeler, Eyül ayı içerisinde mutlaka yapılması gereken maddelerdi.
Bütün bu saydıklarımıza ilaveten, denkleştirme (Seviyeleme) işlemine tabi tutacak kadar güçlü kolonilerim yok diyorsanız, birleştirme işlemleri için lütfen aşağıdaki maddelere uymaya çalışın.

l- Öncelikle genç analı arılarınızı tesbit edin.

2- Bu tesbitten sonra, işçi arıların tam basmadığı petekleri veya üzerinde az işçi arılar olan petekleri kovanlardan toplayıp, bir sonraki sezonda kullanmak üzere ya deponuza veya boş kovanlarınızın içinde muhafaza altına alın. (Güvelenme ye karşı tedbiri unutmayın.)

3- Tercih ettiğiniz genç işçi arılı kolonilerinize, yaşlı analı kolonilerinizin ana arılarını imha ederek başlayın.

4- Bu şekilde iki zayıf koloniden bir tane güçlü koloni elde etmek için mutlaka yukarıda bahsettiğim, doğal bitki kokusu içeren oda parfümünü her iki koloninin kovan boşluklarına ve çerçevelerine sıkmalısınız. Önereceğimiz oda parfümünün ismi, FLORAL marka olabilir.

5- Oda parfümünü her iki koloninin içine sıktıktan sonra 5 dakika kadar bekleyip, anasız koloninin çerçevelerini, analı koloninin çerçevelerinin aralarına bir atla bir ver sistemiyle verebilirsiniz. Allah cc hazretlerininde izin ve inayeti ile

3 çerçeveli ve genç analı bir koloniniz 6 veya 7 çerçeveli bir arı olarak kış mevsimine daha güçlü girip, bahar mevsiminede daha güçlü bir şekilde çıkacaktır.

6- Bu birleştirme işlemi esnasında, olaki ana arınızın hayatından endişe oluşursa, birleştirdiğiniz koloninin ana arısını 2 gün, ana arı uygulaması gibi, ana arı kafesinde misafir edebilirsiniz.


Hatırlarsanız http://www.ahmetbirbilen.com sitemizin ana tema başlığında ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR sloganı yazmıştım.
Burda arıcının, hem maddi hemde bilgi zayıflığının üzerinde durmak istemişimdir.


Yukarıdan beri sıralamaya çalıştıklarımı, tüm meslektaşlarımın daha düzenli bir kışlatma yapmaları ve yeni sezona daha güçlü kolonilerle girmelerini sağlamak amacıyla yazmış bulunmaktayım.

Gayret biz kullardan, Yardım ise Alemlerin Rabbı olan Allah cc Hazretlerinden olur inşaallah.

Alla cc hazretleri tüm arıcı meslektaşlarıma ve arılarına sağlık , afiyet verir inşaallah.
Hayırlı kışlama ve 2008 sezonuna sağ sağlim çıkma dualarımla.
Ahmet BİRBİLEN.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla
#2
Selamünaleyküm AHMET HOCAM
Hocam kısa zaman önceki uygulamalarımıza kısaca değinerek, açıklamak istediğim noktaları sizle paylaşacağım izninizle.
Ağustos sonu bilemediğimiz sebeplerle 2 ana kaybı ve temmuz sonu ruşetlerinden normalden geç döllenen 1 dölsüz ana, sürekli erkek yumurta bırakması problemi yaşamıştım. Dölsüz analı 3 çerçv., ana kaybı olanlardan biri bu yılın anası 3 çerçeveli diğeri yaşlı analı 5 çerçve tam basar haldeydi. Allaha şükür ki elimizde olan genç 3 ile 4 çerçeveli ruşet kovanlarla birleştirerek kuvvetlendirdik.
Ağustos ayının 2.3.ve 4. buna ilaveten eylül 1. ve 2. haftalarında şuruplama yapamamamın verdiği endişe içerisinde güz teşvik şuruplamasını kaçırmışken stok şuruplamasına ancak başlamış bulunmaktayım.
15 kovandan en az 30 çerçeve yarı kemerli ve balsız tam kabartılamamış çerçeveleri kovanlardan aldım. Çünkü bu saatten sonra şuruplama ile kabartılmasını yavru atılmasını bekleyemezdim. bu kış salkımında açlıktan kovan kaybına neden olabirirdi. salkım oluşturulacak noktaya gelen kısımlarda bal deposu olamaması ve peteklerin dahi tam kabartılmaması benim kabartılacak veya tamamen doldurulacak çerçeveleri bütünüyle kovanlardan uzaklaştırmamı gerktiryordu. burada bir ince nokta da kışa girecek kovanın işçilerine her ne sebeple olursa olsun mum kabarttırma, işçilerin kışa dayanıklılığını etkilerken allahın izniyle ömürlerinide olumsuz etkileyecektir kışa girişte zayıf tarlacıların ayıklanması operesyonuyla hayata veda edeceklerdir düşüncesiyle daha dinç ve diri tutmak için bütün işlemleri halledilmiş sace ufak stok tamamlaması gereken çerçevelerle bu şuruplama işlemine devam etmekteyim.
İki gündür her gün yarım litre ve civarı arı nufusuna orantılı olarak şuruplama yapıyorum.
Kovan arı nufuslarını eşitlemek için 10 çerçeveli kovanlarımızdan 2 çerçeve dağıtarak hepsini 8 çerçevede tutmak ve arıyı ortada uçuş tahtası kısmında tutarak ( salkımı bu kısmın önünde oluşturulduğu için) bir yerine iki bölme tahtası ile kenarları iyice doldurarak kendir çuçalları örtü bezi şekline kullanmak düşüncesindeyim.
Hava sürkülasyonu açısından hocam arı için bir sakıncası olurmu.
Ara
Cevapla
#3
Selamünaleyküm dostum,
Şu ana kadar yaptıkların gayet güzel ve düzenli elhamdulillah.
semer sistemi ile çift bölüm tahtası kullanma düşünceniz gerçekten güzel dostum. Uzun yıllardan beri uyguladığımız bir sistemdir; bu arada yan iki tarafı çok dikkatli bir şekilde bastırın veeeeee SAKIN HAVALANDIRMA vermeyi ihmal etmeyin haaaaaaaaa.
Allah cc hazretleri HER İKİ ALEME DAİR İLMİMİZİ ARTIRIP GEREĞİ ÜZERE ÇALIŞMAYI VE AMELLER YAPMAYI Nasip ve müyesser eyler inşaallah.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi