Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arıcılıkta Kuluçkalığı Dolduran Arılara Ballıkların Verilmesi
#1
Gerek koloni yönetimi başlıklı konumuzu, gerekse 51 gün besleme başlıklı konumuzu dikkatlice okuyan dostlarımızın, ilerleyen günler içerisinde kuluçkalıkları dolduran arılarına ballıklarını aşağıdaki izah edilen sistem dahilinde ballıkları vermeleri gerekmektedir.

Öncelikle, sıkı bir bakımla kuluçkalıkta bulunan arılar, kuluçkalığı doldurduktan sonra, sabit arıcılık yapıyorsanız bulunduğunuz yerin nektar akım düzeyine göre;

Eğer seyyar arıcılık yapıyorsanız, yani bir sezon içinde 3 veya daha fazla yer değiştiriyorsanız, bu kez elde etmek istediğiniz balın cinsine göre;

Ya seksiyon petek, ya normal standart çerçeveli ballıklar (İlaveler) kullanmalısınız.
Değerli dostlarım. Bazı arkadaşlarımız, arılarının kuluçkalığı değil doldurmak, 8 çerçeveli arılarının oğul vererek bölünmeye gittiğinden sürekli olarak şikayetçi olmaktadırlar.

İlave veya Seksiyon kat atma izahına geçmeden bu konuya biraz değinmek istiyorum.
Hatırlarsınız, sitemizde Yurdumuzda bulunan arı ırklarının ıslahı ve ırklarımızın korunması hakkında bir çok konularımda bu mevzuata değinmiştim.

Biliyorsunuz yurdumuz 4 mevsimi aynı anda yaşamaya elverişli bir iklim kuşağındadır.
Elbette, güney deniz sahilleri ve güney bölgelerimizde bulunan arı ırklarımız, oğula daha meyilli olan ırklardır.

Bunların başında, Suriye arısı diye bilinen, Sarı Abdomen renkli arılar. Ege bölgemizde daha hakim bir ırk olarak bulunan Muğla arı ırklarımızdır.

Hayli uzun zamandan beri, İtalyadan getirilerek Akdeniz bölgemizde geniş bir alanda kullanılan İtalyan arısıda yine oğulcul ırklardan biridir.

Çok oğul veren arı iyi arı değildir imajından uzak durmalısınız. Çok oğul veren arı ırkları, aynı zamanda gayet hızlı bir gelişme performansı gösterdikleri için, erken ilk baharda gelişimlerini tamamlayamayan başka koloni veya ırklara kapalı yavrulu takviye verme işlemlerinde hatırı sayılır yük yüklenmektedirler.

Özellikle devlet tarafından organizesi yapılan, Havza Projesi, KKDF, Sosyal yardımlaşma derneklerinin fonları, Orköy tarafından yapılan Organizeler vs kapsamlarında yukarıda Birkaç ismini zikrettiğim ırklarımızın büyük faydaları olmuştur.

Umarım oğulcul olan ırklarımız hakkında sui zanlarınızdan yukarıda yapmış olduğum açıklamalardan sonra kurtulmuşsunuzdur.

Şimdi konumuza dönelim. Kuluçkalığı yine sitemizde bahsettiğimiz bakım sistemleri dahilinde yeterli geliştirmeyi başardıktan sonra, aşağıdaki inceliklere dikkat edin İnşaallah.

Kuluçalığı dolduran arılarınızın kovan kontrollerinizde, örtü bezini açtığınız zaman, kuluçkalıkta bulunan çerçevelerin üzerleri bir anda arılarla dolu olarak göründüğü zaman, hiç zaman kaybetmeden bu şekildeki görüntü veren kolonilerinize hemen ilave koymalısınız.

Not= 1 İlave koyma işlemine geçmeden kuluçkalıktaki çerçevelerde ana arı gözlerinin olup olmadığını mutlaka çok dikkatlice kontrolden geçirin.

Not= 2 Meme kontrolü yaparken, kovan numaralarınızla ilgili koloni kontrol notlarınızdan, ilave atılacak olan koloninin ana yaşı ile orantılı işleme baş vurmalısınız.

Not= 3 Koloni kontrol kayıtlarınızda malum koloninin ana arısı yaşlı ise kat (İlave) atma işleminden önce, o koloninin ana arısının genç bir ana arıyla yenileme işlemini yapmalısınız.

Bu düzeydeki bir koloniyi normal standart ilave koyma anında, kuluçkalığın başlangıç kısmındaki esmer veye siyahlaşmış en az bir en fazla 2 çerçeveyi ilaveye alırken, bir tanede sıfır temel petek yapıştırılmış çerçeve yerleştirmelisiniz.

İlerleyen günlerde, kuluçkalıktaki kapalı yavrulu çerçevelerden çıkan işçi arıların yoğunluklarına göre, ilaveye yine sıfır yapıştırılmış çerçeveler verin.

Eğer bu şekilde ilave verdiğiniz kolonileriniz çerçeveler üzerinde işlem yapmaktan ziyade, diğer boşluktaki taban çerçevelerinin üzerinden petek örme eğilimi gösteriyorlarsa, onları el demiri ile temizleyip, o boş bölgedeki taban çerçevelerin üzerine gelecek şekilde örtü bezi ile kapatıp, arıları diğer yerden ilavedeki peteklere çıkmaya yönlendirmelisiniz.

Seksiyon bal üretmeyi amaçlıyorsanız, işlemin zemin temelini bir sezon öncesinden sonbahar beslemeleri esnasında yapmanız gerekmektedir.

Nasıl diyorsanız, şöyle izah edeyim.
Sonbahar beslemeleri esnasında kuluçkalıktaki siyahlaşmış veya ileri düzeyde esmerleşmiş petekleri kuluçkalıklarınızdan alıp, kovanın boş kısmından yeni temel petekli çerçeveler koymalısınız.

Ancak, bu şekildeki bir işlemi yaparken kolonilerin kesintisiz şurupla beslemelerine devam etmelisiniz; yoksa yeterli kışlık bal stoğu olmayan kolonileriniz sönme tehlikesi ile burun buruna gelecektir.

Evet dostlarım. Bulunduğunuz bölgede veya seyyar olarak konakladığınız yerlerde, nektar akımının düzenli bir şekilde devam etmesi, birinci ve ikinci ilave veya seksiyon ballıkların dolmasından sonra, ikinci veya daha fazla ballıkların eklenmesini sağlayabilir.
İkinci veya üçüncü ballıkları atmadan önce, birinci ballık atarken kuluçkalıktan almış olduğunuz esmer çerçevelerden bir veya Birkaç tane alıp birinci ilaveye koymuş olduğunuz, önceki esmer peteklerle birlikte yeni alacağınız esmer çerçeveleri de en son ilave edeceğiniz ilaveye almalısınız.

Kuluçkalıklardan alıp ilavelere yerleştirdiğiniz çerçevelerin yerlerine sıfır mumlu vereceğiniz çerçeveleri, diğer arılı çerçeveleri ikişer atlayıp birer yeni çerçeve verme sistemine uymalısınız.

Bu sayede en üst ilaveye çektiğiniz esmer petekleri süzme bal işlemine tabi tutarken, iptal edeceğiniz petek işlemlerininde hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayacaksınız.

Değerli dostlarım, anlatmaya çalıştığım, ilave (Ballık) koyma konusunda izah etmeye çalıştığım hususlar karışık gibi görünebilir.

Fakat izah ettiğim hususları birden fazla tekrar, tekrar okuduğunuzda ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız inşaallah.

Allah c.c Hazretleri cümlemizin ilmini artırıp, uygulamasını kolaylaştırır inşaallah.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla
#2
selamun aleykum____
bu uygulamanızıda bizlerle paylaştığınız için teşekkürlerimizi sunuyoruz ..
Allah c.c Hazretleri cümlemizin ilmini artırıp, uygulamasını kolaylaştırır inşaallah.
Ara
Cevapla
#3
Ve aleykümselam.
Amiiiiiiiin, amin dostum.
Acizane paylaştığım konuyu dikkatlice defalarca okumalısın.
Bu aciz kulada dua edin inşaallah.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla
#4
vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim Allaha emanet olun.
Ara
Cevapla
#5
Selamıun aleyküm sayın hocam;
Arıcılıkta bir yılımı yeni dolduracağım.2008 de mayıs ayı içerisinde arılarım 2. ballıktaki ham petekleride kabarttılar hızla çoğaldı sanırım mevcutlar 60-80.000 ulaştı.20 haziran da başlayıp temmuz 25 gibi sona eren bal döneminde nektar akışı yeterli olmadığından petekler tam dolmadı ve de 3 katlı arının bakımı takibi bir acemi olarak beni zorladı.12 temmuz gibi oğul çıkmıştı.
Sorum şu hocam bu sene arıalrın mevcudu ne kadar artarsa artsın ikinci ballığı vermeyeyim diye düşünüyorum.Zaten yedekte şu an kabarmış petek te var.elimin altında süzme makinemde var ,yaklaşık 30 koloni arı nektar akımı bol olursa tek ballıkta çerçeveleri süzer geri veririm diye düşünüyorum.Aklıma takılan 60-80000 mevcutlu arı kuluçkalık ve tek ballıkta sıkışırmı sorun çıkarmı.
Şimdiden teşekkürler,allah (cc)ın selamı üzerinize olsun.0
Ara
Cevapla
#6
Vealeykümselam dostum.
Evet 60-80 bin mevcudunu bulan koloniler, nektar akımının yoğun olduğu haziran ile temmuz sonu arasındaki süreçte sıkışacaktır.Ancak koloni kuluçkalığı doldurup ta ballık atılma günlerinden, ballıktaki boşluğun çerçeve verilerek doldurulma sisteminde düzenli kontrol sistemi ile bunu atlatabilirsin.
Şöyleki: Ballıkta petek ihtiyacı oldukça, kuluçkalıktaki siyahlaşmış veya aşırı esmer olan petekleri, ballığa çıkartıp kuluçkalığa sıfır yeni petek verip, ballıktaki siyah veya esmer petekleride süzme bal bahanesi ile arıların hareket alanlarını geniş tutmayı başarabilirsen mevzuat çözülmüş olur.
Umarım anlatmak istediğimi anlamışındır muhterem dostum.
Allaha emanet olasın, inşaallah başarırsın.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla
#7
S.A
HOCAM
BİZ ARILARA KAT KOYARKEN ALTTAN BİR YADA İKİ ÇITA ÜSTE ÇEKİYORUZ
FAKAT KATA KOYDUĞUMUZ ÇITALARIN YANINA KABARMIŞ YADA KABARMAMIŞ
ÇITALARI KATI DOLDURARAK VERİYORUZ ARI ZATEN BULUNDUĞU ÇITADAN
BİR SONRAKİ ÇITA HARİCİNE GEÇMİYOR
TEK TEK VERMEK TEN SE DİYE DÜŞÜNÜYORUZ.
BU ŞEKİLDE MUM VERMEMİZDEKİ MAHSUR NEDİR ACABA
S.A
Ara
Cevapla
#8
selamun aleykum sayın hocam.2. ilaveyi verirken, kuluçkalıkla 1. ilavenin arasına mı koyuyoruz yoksa 2. ilaveyi 1. ilavenin üstüne koyarakmı devam ediyoruz. bu konuda yardım ederseniz sevinirim.
Ara
Cevapla
#9
Bir çok kaynakta kuluçkalığıun üzerine ikinci ilavenin konulması tavsiye edilyor. Sizinde kulağınıza bu yönde bir şeyler gelmiş olmalı ki konuyu teyit etömeye çalışıyorsunuz.Tersini de yapanların olduğu bir gerçek.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi