Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arıcılıkta Sezon Sonunda Başlayan Koloni Kayıpları
Geriye dönük 3 yıl içinde yurt çapında kaybedilen kolonilere, henüz 2008 Aralık ayı ortalarında iken büyük sayılardaki koloni kayıpları eklenmektedir.

Dostlarım, hatırlarsınız' ki sitemizdeki bir çok yazılarımda sizlere devletimizin arıcılıkla ilgili kurumları tarafından mutlaka, kışlık konaklama, narenciye balı konaklama, orta yayla konaklama ve yüksek yayla konaklama yerlerinin arıcılık yol haritası başlığı altında acilen yapılıp uygulamaya konmasını anlatmıştım.

Bir kez daha haddim olmayarak haklılığım ortaya çıkmıştır. 17 Aralık 2008 günü bir dostumun bana anlattığı çok acı bir arıcı haberi beni çoook derinden üzdü.

500 kolonilik bir arı topluluğunun çok yakın alanında, hemen yanı başına indirilen yüksek miktarda ki arı kolonileri tarafından nasıl yağmaya uğradığını ve 440 kolonin yağma ile söndüğü haberini aldım.

Demiyorum' ki devlet nerede?????

İnanıyorum ki devletimiz tüm topraklarımız üzerinde..!!!!!!!!

Ancak, nerde bu devletimizin basenlerini koltuğa gömerek oturan ve salla başını al maaşını zihniyetli plan, program ve uygulama alanlarındaki uyuşuk ilgili kurumları.

Beyler, kaybedilen 440 koloninin vebali yukarıda vurguladığım yerleşim ve yol haritası sistemini yapmadığınızdan dolayı sizlerin omuzlarına binmiştir; buyurun alın güle, güle hayrını görün!!!!!!!!!

İçler acısı bir tablonun sadece o meslektaşımızı yerden yere vurduğunu düşünenler varsa çooook yanıldıklarını peşinen belirteyim.

Sadece bu benim bir dostum aracılığı ile bir meslektaşımın başına gelen olay' mı diyorsunuz??

Dostlarım, milli ekonomi sistemi içinde hepimizin kaybettiğimizi hiç aklınıza getirdiniz mi??

Ben olayı sadece yağma bazında almayacağım. İşin teknik arıcılık bilgisi bazınada tekrardan değinmek istiyorum.

Hatırlayın lütfen sitemizdeki yazılarımda, arıların güz bakımı, kışlık işçi arı yetiştirilmesi, yeterli bal stoku ayarlanması ve koloni içi boşlukların doldurulmasını defalarca sizlere yazdım ve inceliklerini izah ettim.

Lütfen, kolonilerinizi hiç zaman kaybetmeden tekrardan yukarıda belirtmiş olduğum hususları dikkate alarak acilen bir daha kontrol edin.

Bir çok meslektaşım, sadece kolonilerin uçuş deliklerini daraltmakla işi bitirdiklerini zannediyorlar. Çok yanıldıklarını önümüzdeki Ocak 2009 ile Şubat ayı geldiğinde görecekler.

Son pişmanlığın fayda vermeyeceği gerçeğinden yola çıkan mutlaka kazanacaktır.

Özellikle, sıkışık düzene benzer bir kışlatma yerinde iseniz, acilen uygun bir iki günlük hava şartları oluşur oluşmaz arılarınızı başka sakin yerlere kaldırın.

Uyuşuk ve vurdum duymaz arıcı olmayın. Sonuçları çoook acı ve telafisi olmayacak kayıpları getirebilir.

Her canlının hayatiyetini devam ettirebilmesi için uygun iklim, yeterli besin kaynağı ve önceden alınması gereken tedbirlere ihtiyacı vardır.

Dostlarım, hangi konumda olursa olsun, yeterli bilgi ve deneyim sahibi olmayan, insanları rehber edinmemeye çok dikkat etmek zorundasınız.

Eğer böyle bir çevreniz varsa, kaybettiğiniz kolonilerinizin maddi boyutlarını bir zahmet onlardan talep edin bakalım; size nasıl bir cevap verecekler.

Peşinen belirteyim' ki hiçte umurlarında olmayacaksınız.

Gemisini kurtaran kaptan, aynı zamanda kendi maddi iştigalinide kurtarmış demektir; bunu sakın unutmayın.

Kısacası, vurgulamaya çalıştığım noktalar üzerinde bir daha kolonilerinizi hiç vakit geçirmeden kontrolden geçirmenizdir.

Acizane sitemizde bu hususları detayları ile birlikte siz dostlarıma izah etmeye çalıştım.

Anlayamadığınız yerler varsa, konu altına sorunuzu yazın.

Resim panayırı durumuna gelen içi boş site olmak istemiyorum.

Bir meslektaşımın kaybını, yüreğimin en derinliklerinde duyup üzülen birisiyim.

ALLAH c.c Hazretleri cümlemizi cehaletten korur İNŞAALLAH

Çalışkan, işinin hakkını veren ve dürüst icraat yapan meslektaşlarıma saygılarımı sunarım.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Hocam selamün aleyküm,

Sizlere dün karşılaştıım olayları acilen yazmak istedim. Dün kovanlarımdan birinde hareketsizlik görünce kontrol için açtık ve malesef kovan sönmüştü. Bu kovana 3 hafta önce kek vermiştim o zaman bir sıkıntı yoktu, gerçi hava sıcaklığı 14 -15 dereceydi ama yinede şubat ayı diye yavrular üşümemesi için ana arıya bakmamış kek koyup kovanı kapamıştım. Kovan neden sönmüş olabilir, baktığımda arılar taban tahtası üerine dökülmüşler ve bir kısmıda peteklerin üzerinde ölmüş.?
açlık desem, en az 2-3 petek sırlanmış balları daha duruyor ayrıca kek de verdim. Hastalık desem bizim anladığımız kadarıyla bir belirti yok. İki ihtimal düşünüyorum ; 1- Bu kovanın ana arısı yaşlıydı en az 3,5 yıllık olduğunu biliyorum yada daha yaşlı
2-Kovanların bulunduğu yer koruluk altı üstü, altı ve yanları kapalı sadece güneye bakan ön yüzü açık korunaklı olduğu için babam arıları kışlık düzene sokmadı ve peteklerin tamamını kovan için de bıraktı bu arada kışa girerken arı mevcudu yüksekti ve 3 hafta öncede kek koyarken tam detaylı bakmasakta kovanda arı vardı. sizce neden kovan sönmş olabilir.

Asıl sormak istediğim sönen kovanın yanındaki kovanda ilginç birşey başıma geldi. ana arı kovandan dışarı çıktı ve 20-25 adet arıda onun etrafını sardı ben duman vererek ana arıyı tekrar kovana soktum ancak 20-25 kadar işçi arı akşam ezanına kadar 3-4 saat kovan dışında gezinmeyi sürdürdü. Hava soğuk ( 10-11 derece ) olduğu için petekleri ve ana arıyı kontrol edemedim sadece kapağı açıp baktığımda 3 hafta önce verdiğim yarım kilo keki arılar yemiş kovanda kıştan kalan balları da var. ayrıca dikkatimi çeken diğer kovanlara göre arı sayısı bu kovanda br hayli fazla ancak havanın soğuk olmasına rağmen ve hava kararmasına rağmen diğer kovanlarda hiç hareket yokken bu kovandaki arılar neden kovan önünde geziniyor. Bu arada arılar uçmuyordu sadece kovan giriş kısmında 20-25 kadar arı geziniyordu, acaba bu neyin belirtisi bir sorun mu var ?

Allaha emanet olun.
Ara
Selamünaleyküm.
Dostum, öncelikle güz beslemesinin ne kadar önemli bir olay olduğunu anlayın inşaallah. Güzün şerbetle besleme ile yeni genç kadronun oluşturulması, erken ilk baharda bu şekildeki olayların önüne geçilmesi demektir. Kovan içinde sırlı balların olması dahi koloninin sönmesine engel olmaz. Yaşlı işçi arıların zaman içinde ölmeleri, fazla peteklerin kovan içinde tutulması ve birde üstüne yaşlı bir ana arının kovanda bulunması kovan sönmesinin ana temalarıdır.
Ana arının kovan önüne çıkması ve diğer kolonilerde hareket olmadığı halde bu kovanda olmasının 4 sebebi vardır. 1. Kovan yağmaya uğramıştır, 2.Kovan içindeki rutubetin dışarı atılamayışından dolayı, nosema hastalığı ihtimali 3. Yaşlı bir ana arının içinde bulunduğumuz günlerde yumurta kabiliyetinin olmayışı veya çok az bir performansın koloni bireyleri tarafından kabul edilmeyişinden. 4. Gizli yağma olayının bu durumdaki kolonilerde olmasından dolayıdır.
Dostum, bu sıraladığım sebepleri iyi bir gözlemleme sistemi ile çözebilirsin. Allah cc hazretleri cümlemizin işlerini kolaylaştırıp İLMİMİZİ genişletir inşaallah. Selamünaleyküm.
Hocam öncelikle cevabınız için Allah razı olsun.
Aslında tüm kovanlarımda olduğ gibi bu kovanımda da hem güz beslemesi yaptım hemde arkasından kek verdim. Ancak dediğiniz gibi yaşlı ana arı yeni yumurta atamadığından bu sıkıntı yaşandı sanırım.

Ana arısı dışarı çıkan kovan içinde gizli yağma olduğunu nasıl anlarız ?. yada sönen kovanla yan yana olduğu için sönen kovanın ana arısının bu kovana girme ihimali olabilir mi ?

Hayırlı günler
Ara
Selamünaleyküm Hakabay dostum.
Gizli yağma ile ilgili sitemizde acizane bir yazımız var onu öncelikle bir kez daha oku inşaallah.
Yağmaya uğrayan bir koloninin ana arısı kendisini yağmacıların elinden kurtarabilmişse, elbette yanındaki veya arılığında hangi kovana sığınabilirse o kovana girecektir dostum.
İmkanların dahilinde güz beslemesi ve, ve ve özellikle yaşlanmış ana arılarını sezün başında tesbit edip mutlaka haziran sonuna kadar değiştirmeyi ihmal etmeyesin.
Allah cc hazretleri cümlemize helalinden, bol kazançlar nasip eder inşaallah.
Selamünaleyküm.
Selamün aleyküm ,

Hocam 2-3 gün önce anası dışarda gezen kovandan bahsemiştim. dün hava güzel olunca kovanı açıp baktık ve malesef ana yoktu. bu sebeple işçi arıların yeni ana yapabilmesi için yan kovandan yavrulu 1 peteği bu kovana koydum merak ettiğim konu ana arı çıksada çifleşecek erkek arıyı nasıl bulacak. şu anda martın 13 ü bildiğim kadarıyla erkek arı Nisan başı gibi çıkacak. gerçi bu ananında çıkması Nisan başını bulacak ama sanırım ana arı sadece kendi kovanındaki erkek arılar ile çiftleşiyor. bu ana arı çitleşmeden nasıl erkek arı yumurtası atacak. yada yandan ilave koyduğumuz yavrulu petekten erkek arı bu mevsimde çıkar mı ?

Hayırlı günler,
Ara
Vealeykümselam dostum.
Dostum, benim tavsiyem bu şekildeki bir kovanın arılarını mevsim itibariyle diğer kovanlarına parfüm yardımıyla diğer kovanlara birer çerçeve olarak dağıtman olmalıydı.
Evet mevsim gerçekten erken ve ana arının çıkacağı günlerde erkek arı sorunu olacaktır.
Bir mevzu daha belirteyim. Ana arının çıktığı günlerde belki diğer kovanlarında erkek arıda çıkmış olabilir ancak, erkek arıların cinsel olarak çiftleşme olgunluğada erişmesi gerekir. Buda çok ince ve çok dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır.
Allaha emanet olasın.
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm AHMET HOCAM
Geçen kontrollerimde kovanlarımın bir çoğunda net dörder çıta yavru vardı ve bugün kar yağdı ve don uyarısı yapıldı. şeftaliler çiçek açmış erikler çağla olmuş yaprak açmak üzereydi ve bu gün bulunduğum yerden 300m daha yüksek rakımlı köye çıktık böyle tipi kış boyunca görülmemişti. şimdi bu şartlarda kovanlara üzüle üzüle bakıyorum. önlerinde bazı ölü arılar uçuş kapağına yakın duruyor ne yapılabilir şüphesiz kayıplar işçi popülasyonunu etkilerken ısınamayan kovanlarda yavru hastalıkları kireç yavru çürüğü gibi aksilikler oluşabilirmi? bu defaki okadar kötü oldu ki hocam arılar için 20 C' civarından 2 ,-2C' lere kadar indi sıcaklıklar.
Ara
Selamünaleyküm.
Muhterem dostum, hatırlarsan sohbetlerimizde kovan içindeki, boşlukları rutubet emici malzemelerle doldurup, çerçeve üzerindende rutubetli havanın dışarı atılması mevzuları sana izah etmeye çalışmıştım; acizane.
İnşaallah onları kışlatmaya girerken yaptın.
Şu günlerde Allah cc hazretlerinin nasip ettiği rahmet, inşaallah rahmeti ilahi olarak nasip olur diyelim.
Tevekkeltü tealallah de, inşaallah.
Selamünaleyküm.
Selamünaleyküm,

Hocam aynı konu ile ilgili çok soru sordum, 1 sorum daha olacak. Daha önce dediğim gibi yan kovandan koyduğum yavrulu petekten anaarının çıkması ve çifteşmeye hazır olması Nisan 10 gibi olacak. Belirttiğiniz gibi çiftleşmeye erkek arı bulamazsa süreç nasıl gelişir. Ana arı 1 yada 2 hafta sonra tekrar çiftleşme uçuşuna çıkarmı. yada bu arada ana arının yumurta atmamasından işçi arılar rahatsız olurmu ?. Mutlaka bu arada arı mevcudunda bir azalma olaca ancak nihayetinde anaarı geçte olsa çiftleşirmi ?
Ara
Vealeykümselam dostum.
Ana arının çıktığı günlerde belki diğer kovanlarında erkek arıda çıkmış olabilir ancak, erkek arıların cinsel olarak çiftleşme olgunluğuna da erişmesi gerekir. Buda çok ince ve çok dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır. Bu ifadeyi hatırlarsan daha önce sana yazdığım cevapta belirtmiştim. Bir yada iki hafta içerisinde çiftleşmeyi gerçekleştiremeyen ana arılar kovan içindeki işçi arılar tarafından çok büyük ihtimalle önce sıkıştırılır, daha sonrada öldürülürler.. Bu duruma gelen bir koloniyede ikinci bir ana arı yaptırma işin çok zor olacaktır. Sen bu şekilde istenmeyen durumlara düşmemen için, bölüm işini daha sonraki zamanlarda yap inşaallah.
Selamünaleyküm.
Selamünaleyküm HOCAM
'' Bir yada iki hafta içerisinde çiftleşmeyi gerçekleştiremeyen ana arılar kovan içindeki işçi arılar tarafından çok büyük ihtimalle önce sıkıştırılır, daha sonrada öldürülürler.'' Demişsiniz hocam
geçen yıl benim bu konuda en az 10 tane ana arım beraberinde net 5 tane kovanım telef oldu diyebilirim hocam. yeterli erkek arı yoğunluğu olmasına rağmen haziran gibi. ancak şuna dikkat ettim bu bölmelerde yavru sayısı az yada hiç yok denecek kadar olanlarda başıma geldi. ihtiyar arılar genç anaya itaat etmezken genç arılar yeni anayı yumurtlaması için teşvik dahi etmekteler. bu gün kovanı gözlemler erkek arılar içi yeterli yoğunluğa ulaşılıyor gibi. bu şartlarda her kovanda en az 4 çıta yavruda var hocam ihtiyacım kadar bölme yaptığımda verebileceğim ana üretimi için erken mi hocam geçen yılki gibi hem ana arı hemde kovan kaybetmekten allah korusun tecrübesizliğim çok şey kaybettirdi. aynı hatalara düşmek istemiyorum. tahminime göre nisanın 20 si gibi bölünür hocam. strafordan mini çıta ve ruşetlerde mini kovanlarımı hazırlamak istiyorum 2 çıtalık bir arıyı mini ruşette küçük 5 çıtaya sıkıştırmak ve sayıyı böyle çoğaltmak bana çok mantıklı geldi. acaba ana arı üretimime başlamak için daha erken mi?
Ara
Selamünaleyküm.
Dostum kendi ihtiyacını karşılayacak bölüm ve ana arı için bulunduğun yerde arıların durumunu sen daha iyi biliyorsundur.
Kovan içinde görünen her erkek arı, CİNSEL OLGUNLUĞA erişmiş erkek arı demek değildir.
Bölümlerde 4 veya 5 çerçeveli bir bölümü tercih etmelisin. Bu bölüm gelecek yeni sezonu güçlü bir kondüsyon ile karşılar. 2 çerçeveli bir bölümü sürekli takviye vererek destek çıkmak zorunda kalırsın. Antalya sahil şeridinde olan meslektaşlarım flora üstünlüğünden dolay sıkıntı yaşamazlar.Ama onlarda çok sıkı takip yapmak zorundadırlar.
Arıcılıkta en güzel yol, EN İYİ BAKABİLECEĞİN KADAR KOLONİ ARTIRIMINA GİTMENDİR.
Allah cc hazretleri baki ve fani aleme dair işlerimizi kolaylaştırır inşaallah.
Selamünaleyküm.
selemunaleyküm Ahmet bey

mayısta böldüğüm 41 koleni arım vardı.Anaları hazır ana satın aldım (karniol) kimisi 7,8 çerçeveye kimiside 4,5 çerçeveye ulaştı varoa için Eylülün 2'si 2012 laktik asit attım püskürtme sistemiyle Eylülün 8 de de attım buşekilde 4 sefer uyguladım ilk attığımda fazla varoa yoktu sonraki atımlarımda çok fazla çekmeceye varoa dökülüyordu bu arada arılara her akşam teşvik şurubu veriyordum stokları iyiydi 2,3 çerçeveye yavru atıyolardı kimisi el hayası gibi kimisi çerçevenin yarısına atıyordu 8 Kasımda arıya stoklaması için katı şerbet verdim arılar alana kadar devam ettim.Kovanların önünde kanatsız veya uçamayan arılar görüyordum.14 Kasım Oksalit Asit buharı verdim çekmecelere çok varoa dökülüyordu.16 Kasım da kovanlardaki boşlukları sıkı skıya eski yatakların içindeki pamuksu malzeme ile doldurdum arıların asker sayısında pek düşüş yoktu.25 Kasım 1 kovanımdan şüpelendim ve açtım içinde arı yok ana yok peteyin biri kapalı yavru yaklaşık 1 tarafı çerçevenin yarısından fazla,1 tarafın da bağzıları çıkmış, 1 de bağzı arılar çıkarken ölmüş 4,5 arı cıvarında 1 çerçevede de aynı şekilde günlük yumurta vardı 3 çerçevede de kapalı yavru vardı diyer peteklerde de bal polen vardı.Başka bir kolenide anayı kovanın önündeki yerdeki halıfleksin üzerinde gördüm.Onunda petekleri bi önceki koleni gibiydi.Başka 5 kolenide ise çerçevelerdeki yavru durumu öbür 2 koleni gibiydi ama anaları 100,300,1000,2000 gibi askerleri kalmış bu kovanlar 6,7 çerçevedeydi devamlı yanlarında bölme tahtası vardı başka 6,7,8 çerçeve olan arılarım katı şerbet verdiğim halde yavruyu kesmedi kiminde 3 veya 2 çerçeve yavru var ama nüfuslarında azalma vardaha zayıf arılarım sönmedi kuvetliler söndü sönen arıların kapalı gözlü yavrularını temizledim dikkatimi çeken kapalı gözlerde çok varoa vardı 1 çerçevede saydım 70 gözden 50 ye yakınından varoa çıktı.
1)Kış arısı için şerbetleme yaptım
2)Varoa için ilaç attım
3)Arıların basmadığı çerçeveleri kovandan aldım
4)Analar genç (2012) boşlukları doldurdum
AHMET BEY DURUMUMU DİLİMİN DÖNDÜĞÜ KADAR İZAH ETMEYE ÇALIŞTIM SÖNEN ARILAR NEDEN SÖNMÜŞ OLA BİLİR KALAN ARILARIMI NASIL TEDBİR ALA BİLİRİM 5 ARALIK HALE YAVRU VAR TABİKİ VAROA DA VAR BU KONUDA BANA İŞAALLAH YARDIMCI OLURSUNUZ ALLAHA EMANET.selamünaleykum
Ara
Selamünaleyküm.
Mustafa efendi, ahmetbirbilen46@hotmail.com msn adresim üzerinden akşamları ömrümüz olursa görüşelim.
Selamünaleyküm.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi