Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arıcılıkta Yanlış ve Doğrular
Yıllardan beri süregelen hatalı ve saplantılı arıcılık sistemlerinden dolayı Türkiye'mizdeki arıcılar, öncelikle verim düşüklüğünden, hileli (Şekerli) ballardan ve son 3 yıldan beride hayli yüksek miktarda koloni kayıplarından dolayı adeta ayaklar altında sürünmeye devam etmektedir.

Arıcılığımızın biri veya birilerinin 4 mevsimin aynı anda yaşandığı yurdumuz diyerek masal anlatmasına halen karnınız doymadıysa KAZANIZ MÜBAREK OLSUN.

Hani o yurdumuzda 4 mevsim aynı anda yaşanır diyenler var ya dostlarım, rakım yükseklikleri göz önüne alınmadan, her bölgemize aynı ırk arıları sürerek nasıl bir mahviyete meydan verdiklerini bilemiyorum ama anlayabildinizmi???

Sırf kariyerlerine zarar gelmesini istemeyenlerin, taşın altından nasılda ellerini çektiklerini görüyoruz zaten.

Beyler, etiket geçicidir, rahmet bakidir. Yahu rahmet okutun bari, kime kaldı ki bu dünya size kalsın.

Her hangi bir ilacın ismi söylenir, birde bakanlık izni var denir, bu kullanılacak denir, başkaları yasaktır denir, birde ürünlerinizde artık madde bırakmaz denir.

Bakın ne kadar güzel doğru.........?

Pekiiiiii, satılan o ilacın doz oranının gerçekten üretilmesi gereken dozda olup olmadığı hususunda bakanlık denetlemeside yapıldımı bari........?

Yapılıyor,,, dur.,, Mı...... acaba..? Bilemiyorum yahu, her halde yapılmıştır diyenlerin sanki sesleri kulağıma geliyor gibi dostlarım.

Peki, bu kadar ilerlediğimiz yalanlarını uyduranların, bir tane olsun, Arı hastalıkları, araştırma merkezi kurdurmaya damı güçleri yetmez değerli dostlarım.

Havadan sudan bahanelerle arıcılarımızı soyanların yakalarını tutmak için hiç mi adım atılmayacak.

Ver, senelik aidat,

Ver fotokopi parası,

Ver kimlik parası,

Ver otlakiye parası,

Ver nakliye parası,

Ver malzeme parası,

Ver ilaç parası,

Ver, ver, ambalajlama parası ver. Vatana millete hayırlı olsun ŞEKERLİ BAL PARASI.

Bana kalırsa VER BANK işletme merkezi bütün bunların bankası, Kelimenin tam anlamıyla, Af buyurun dostlarım sadece Annemizin hatırı soruluyor.

Gariban babaların hatırları hiç sorulmaz oldu yurdumuzda.

İnsanlarımızın ağızlarında tespih ettikleri batı hayranlığı karşısında, bizim hiç mi hiç alternatifimiz yok yoksa?

Hızla daralan arı meralarının sorumluları, halkın arıcılara karşı acımasızca yargısız infaz yapmalarını peşinden getirmedi mi dostlarım.?

Yıl 2008'in sonları olmasına rağmen henüz yurdumuza ait, arıcılık yol haritasından ne bahseden var, nede önemi hakkında meslektaşlarımızı bilgilendiren var. Hani hep denir ya, Allaha emanet.

Acizane disipline edilmesi gereken konuları sıralamaya çalışalım.

ARI HASTALIKLARI İLE TAM TEŞEKKÜLLÜ BİR ARAŞTIRMA LABORATUVARI,
YURDUMUZDA BULUNAN ARI IRKLARIMIZIN KORUNMASI AMACIYLA GEN BANKASI,

BÖLGESEL OLARAK KULLANILMASI GEREKEN IRKLARIN RAKIM YÜKSEKLİKLERİ İLE İLGİLİ ADAPTASTOYNLARININ BELİRLENMESİ,

Evet muhterem meslektaşlarım, sıralamaya daha çooook uzun başlıklar konabilir ancak, özellikle bu üç ana tema işin sırrını teşkil etmektedir.

Hepiniz biliyorsunuz ki, şeker ve farklı tatlı maddeler kullanılarak haksız kazanç elde edenlerle de ayrıca bir mücadele sisteminin mutlaka yapılması gerekmektedir.

Sitemizde bulunan birçok konu içinde, sürekli olarak işin mutlaka ehline verilmesinden yana olduğumu biliyorsunuz.

Devletten bir çok alanda taleplerimizin olduğu gerçektir; ancak biz arıcılarında DOĞRU VE YANLIŞ ibarelerinin mutlaka yerli yerince olması hususunda gayret etmemiz gerekiyor.

Bu günler biliyorsunuz, 2008 yılının kasım ayı. Kurak bir son bahar yaşadığımızın farkındasınız. Malum bir çok bölgelerde yeni dünyalar çiçek dönemine girdi. Aman ha dikkat dostlarım.
Arılar taze polene aldanıp yeni dünya meyve ağaçlarının etrafında dönüp duruyorlar.

Elbette uçuş için bal tüketimi de artacaktır. Yeterli güz beslemesi yapmayan dostlarımızın iki değil dört defa durumu gözden geçirmelerini hatırlatmış olayım.
Aslında, püren bölgesinde olan dostlarımında, günden güne eriyen yaşlı asker kadrolarının artacağını, yeterli düzeyde olmasa da çam balı bölgesinde de durum aynı dostlarım.

Peki bu uyarılardan sonra yanlış VE doğru nerede kısaca izah etmeye çalışalım.
Dostlarım, artık güz besleme sezonu geçti, ne mutlu hasadı yapıp ta arkasından güz askeri için besleme yapanlara. (Doğru)

Ola ki yapamayanlar, lütfen arıların % 60 oranında çerçevelerin üzerinde arı
olmayan çerçeveleri toplayın. (Doğru)

Bölüm tahtaları ile arıyı bir kenara sıkıştırıp, boşluklarını rutubet emici malzemelerle doldurun. (Doğru)

Arıyı kovana koyup, karın yağmurun altına atmayın.(Yanlış)

Toprak zemin üzerinde kışlatma yapmayın. (Yanlış)

Aşırı arı yoğunluğu olan yerlere rağbet edip yağma yaptırmayın. (Yanlış)

Yazacak ve anlatacak çok mevzular var dostlarım. Zaman zaman sizlerle ömrümüz olursa inşaallah, paylaşacağız.

Veee son kez bir daha kışlık stoklarının yeterli olup olmadığını kontrol edin
inşaallah. Allah cümlemize kolaylık verir inşaallah.

ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
SELAMÜNALEYKÜM
ÜSTAD HERŞEY NASİP
ÇOLUK ÇOCUK HASTALANDI
YARIMŞAR KİLO KEK VERİP
AYRILMIŞTIM ARILARIN YANINDAN
AÇIP BAKAMIMYORUM SON DURUMLAR NE
STOK BALI NEKADAR?
ALINACAK ÇITALAR VAR MI?
VELHASIL HERŞEY NASİP
İSTESEKTE OLMUYOR BAZEN
ŞİMDİ İSE HAVALAR SOĞUK VE YAĞMURLU
ALLAH'A EMANET OL
KAL SAĞLICAKLA
Ara
selamünaleyküm AHMET ABİ
arıcı dostlarımdan işittiğim bir söz var onun hakkında açıklama yapmak istiyorum.
- o yılın genç anası ile sezona başlamak.
bu söz ne kadar gerçekçicir. mantıken 3 ila 4 yıl yaşıyan bir ana arının en verimli dönemi üretiminden sonraki yılsa en yüksek verimde yani üretiminin akabindeki sezon yumurtlamasını beklemek doğru olmaz mı. Bendemi gerçek verim ve başarı için acilen sezon başlamadan ana arı üretim şirketlerine sparişlerimizi verip erken rezervasyonlarımızı yaptıralım ki geçen sezon arkadaşımın biri şipariş verdim 23 gün geçcikti benim ruşetlerim kendi anayaptı çıkardı getirdim anaları verdim çoğu kesti mahvoldum çok zaman ve maddi kaybım oldu diyen arkadaşımın düştüğü durama düşmeyeyim. bu tarz bir uygulamaya karar alındığında mevcut ana yumurta atmadan çok kolay ana kabulleneceğini düşünüyorum.
Ara
Vealeykümselam dostum.
Dostum, ana arının en verimli yılı kabul ettirdikten bir sonraki sezondur.
Aynı dönemin ana arısını, bal verimine hazırlamak için elbette formüller vardır. Ancak bu formülleri hayli bir tecrübe deneyim sahibi olan arıcılar yapabilir. (Zayıf olarak ana kabul + dört gün arayla kapalı göze yavrulu acemi asker takviyesi)
Bizim tavsiyemiz, bu yıl kabul ettirdiğin ana arıyı 2 yıl boyunca düzenli olarak kullanmanız olmalıdır. Bu işin en yüksek verim alma sürecidir.
Allah cc hazretleri cümlemizin işlerini kolaylaştırır inşaallah.
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm AHMET abi
yine bir yanlış doğru konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum. bir koloninin bir yılda tükettiği polen miktarı kg larla ifade edilir. bir genellemeyle iyi polen stoğu olan genç analı koni yüksek performanslı bir başlangıç gelişimi gösterir ve ilgilenenlerin yüzünü güldürür. şurdan yola çıkarsak bir işçi arının gelişmesi için bal arı sütü ve polen değeri verilmiş bir grafikten 120 ile 145mg polen gereksinimi olduğu tesbit edilmiş. şimdi benim bulunduğum tokat niksar yöresi için kovanlara seyrekçe polen taşındığını gözlemledim. kovanlarda yumurtlama başlamış yada başlamak üzere bu dönemde 200gr polen takviyesiyle 1500 işçi arı desteklemesi yapılmış olacak 3000 işçi arı içinde 360gr polen bunlar gerçek değerlere çok yakın rakamlar. bundan kasıt şu bilindiği gibi yağışlı ılık gece gündüzlerde arıların polene çıkmak isteyipte çıkamadığı dönemlerde polen keki vermekle hızlı gelişmeyi sağlamazmıyız. güneyde polen taşıma işlemi çoktan başlamış ve stoklar dahi oluşturulmuştur ancak kuzeyde enlemsel olarak bi gecikme mevcuttur bunun telafi edilmesi yeterli işçisi olan kolonilere polen keki vermektir diyorum.
saygılar sunuyorum.
Ara
Selamünaleyküm muhterem dostum,
Sitemizdeki yazıları okuduğunuzu biliyorum. Sitemizin içinde KEK formüllerini yazarken, POLEN katkılı kek mevzuatınıda hamdolsun yazmıştım.
O yazımda yüksek maliyetli ancak, arıların yüksek performanslı kapasiteye çıkabilmeleri için bu formüllerden mutlaka bir tanesini kendinize yön olarak tercih etmenizi tavsiye etmiştim.
Orda ERKEN İLKBAHARDA POLEN Katkılı kek üzerindede hassasiyetle durduğumu görürsünüz. Evet doğrudur, polenli kek rakım yüksekliği bakamından yeterli polenin erken ilk baharda bulunmayan bölgelerimizde mutlaka çoook faydalı olacağını da belirtmiştim.
İnşaallah siz meslektaşlarıma faydalı olmuştur.
Allah cümlemizin işlerini kolaylaştırır inşaallah.
Allaha emanet olasın, Selamünaleyküm.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi